Майже кожен громадянин України призовного віку стикався або матиме справу з процедурою проходження обстеження ВЛК (військово-лікарської комісії). ВЛК визначає стан здоров'я військовозобов'язаного та придатність його до служби. Військово-лікарська комісія за фактом проходження обстеження на предмет придатності військовослужбовця до служби може прийняти одне з таких рішень: придатний до військової служби; непридатний до військової служби; обмежено придатний до військової служби; тимчасово непридатний до військової служби.
Юристи CHERNIKOV & PARTNERS доволі часто мають справу із зверненнями призовників, які обурені тим, що під час медичного обстеження лікарі роблять хибні висновки або не враховують хронічні захворювання, які могли бути підставою для отримання відстрочки від призову або повного виключення з військового обліку. Однак, можемо стверджувати, що такі обставини є підставою для оскарження висновку ВЛК (військово-лікарської комісії).
Розглянемо які ж є підстави для оскарження висновків ВЛК.
Підставою для оскарження висновків військово-лікарської комісії можуть бути будь-які обставини, які свідчать про ухвалення незаконного рішення військово-лікарської комісії.
Серед таких можна виділити наступні:
- встановлення лікарем не тієї спеціалізації наявності або відсутності захворювання;
- лікарем при винесенні рішення не була врахована взаємозалежність двох і більше хвороб;
- лікар неправильно вибрав ступінь порушення функції організму внаслідок хвороби відповідно до таблиці Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;
- у процесі визначення обмеженої придатності особи ВЛК не індивідуалізувала таку придатність відповідно до можливості або неможливості виконувати ті чи інші обов'язки військовослужбовця.
Цей перелік не є вичерпним, тому підставою для оскарження можуть бути й інші обставини. Зокрема, формальне проходження ВЛК, лише "на папері", без реального обстеження, що також є підставою для оскарження рішення військово-лікарської комісії.
Тільки за допомогою військового адвоката або військового юриста Ви зможете правильно обґрунтувати свою скаргу за наявності вищезазначених та інших підстав.
Який порядок оскарження рішень ВЛК (військово-лікарської комісії)?
Питання оскарження рішень військово-лікарської комісії регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України.
Переглянути рішення ВЛК можна наступним чином:
- через повторне або контрольне медичне обстеження військово-лікарською комісією, згідно з пунктом 2.4.6 Положення;
- військово-лікарські комісії обласних та Київського міського військкоматів (зараз військкомати називаються Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) мають права переглядати постанови ВЛК районних (міських) військкоматів згідно з пунктом 2.10.3 Положення;
- постанови військово-лікарської комісії будь-якого рівня можуть бути переглянуті ЦВЛК (центральною військово-лікарською комісією), яка розташована в Києві;
- передбачається також судовий варіант оскарження рішень військово-лікарських комісій, згідно з пунктом 2.3.5, 2.4.10 Положення.
Процедура оскарження рішень ВЛК вимагає ретельної підготовки та дотримання процесуальних процедур, належне виконання яких безпосередньо впливатиме на успішний розгляд Вашої справи.
Військові юристи та адвокати CHERNIKOV & PARTNERS мають напрацьовані механізми оскарження висновків ВЛК, відтак за наявності додаткових питань раді будемо допомогти.