УЗАКОНЕННЯ САМОЧИННОГО БУДІВНИЦТВА

Зв’язатися з юристами практики
+380636569770

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

УЗАКОНЕННЯ САМОЧИННОГО БУДІВНИЦТВА

Актуальність питання самочинного будівництва полягає у тому, що такий об’єкт до проходження законодавчо встановлених процедур легалізації не може бути предметом цивільно-правових угод та правочинів.

Тобто, володіючи самобудом, без реєстрації права власності на такий, фактично Ви позбавлені права продати, обміняти, подарувати або передати його у спадок.

Статус самочинного будівництва поширюється на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі й споруди, прибудови до них, а також окремі господарські будівлі та споруди, за умови, якщо:

 • будівництво здійсненне за відсутності дозвільних документів (без повідомлення про початок будівництва, будівельного паспорта, проєктної документації тощо);
 • немає права власності (оренди) іншого користування на земельну ділянку;
 • будівництво здійснене з порушенням норм ДБН.

В окрему категорію слід віднести об’єкти будівництва, які збудовані хоч із дотримання норм законодавства, що існували раніше, однак в силу різних обставин право власності на відповідні об’єкти не зареєстровано, а документи втрачені.

Юристи CHERNIKOV & PARTNERS мають успішний досвід узаконення самовільного будівництва різних об’єктів за складністю, а плідна комунікація з працівниками будівельних департаментів, державними реєстраторами та організаціями технічної інвентаризації дозволяє оперативно виконувати замовлення клієнтів.

Як узаконити самочинне будівництво?

Варто наголосити, що у переважній більшості звернень спеціалісти CHERNIKOV & PARTNERS виконують замовлення щодо узаконення житлових, садових та дачних будинків.

Тож, законодавством визначається декілька механізмів узаконення самочинного будівництва:

 • узаконення об’єктів, збудованих до 05.08.1992;
 • узаконення самобуду через «будівельну амністію»;
 • узаконення об’єктів самочинного будівництва по загальній процедурі.

Вимоги легалізації, необхідний перелік документів, а також строки узаконення є спеціально визначеними для кожної процедури, разом з тим деякі випадки потребують індивідуального підходу вирішення поставленого завдання.

Узаконення будівництва, закінченого до 05.08.1992

Головна особливість процедури узаконення самобуду, збудованого до 05.08.1992 полягає у відсутності необхідності проходити процедуру введення об’єкта в експлуатацію та може бути застосована до індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель й споруд, прибудов до них, незалежно від площі таких.

Реєстрація права власності на такі об’єкти здійснюється за наявності:

 • технічного паспорта на об’єкт нерухомості;
 • присвоєної об’єкту поштової адреси;
 • документів на землю.

Коли земельна ділянка зареєстрована в Державному реєстрі прав або наявні відомості з погосподарської книги можна обійтися без присвоєння поштової адреси.

Будівельна амністія

Механізм узаконення житлових будівників, будівель та споруд господарського призначення через будівельну амністію передбачає спрощену процедуру введення таких об’єктів в експлуатацію, зокрема без розробки будівельного паспорта, проєктної документації, подачі повідомлення про початок будівельних робіт.

Тож, узаконенню в порядку будівельної амністії підлягають:

 • збудовані у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові, садові та дачні будинки, загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі та споруди
 • збудовані до 12 березня 2011 року будівлі та споруди сільськогосподарського призначення

Процедура узаконення самобуду складається з наступних етапів:

 • здійснення технічного обстеження та підготовка технічного паспорта;
 • подання та реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації;
 • державна реєстрація права власності на об’єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Окрім вищенаведених можливостей узаконити самобуд, також можна скористатися загальною процедурою введення об’єктів в експлуатацію.

Тож, наразі, є декілька процедур узаконення самочинного будівництва, застосування яких вимагає індивідуального підходу та аналізу окремої ситуації.

В чому переваги CHERNIKOV & PARTNERS:

 • допомагаємо в узаконенні об’єктів нерухомості, незалежно від їх складності;
 • після аналізу конкретної ситуації пропонуємо найбільш оптимальні варіанти узаконення самобуду;
 • маємо налагоджену комунікацію з державними реєстраторами, представниками будівельних департаментів та організаціями технічної інвентаризації, що дозволяє оперативно виконувати поставленні завдання.