Актуальність питання самочинного будівництва полягає у тому, що такий об’єкт до проходження законодавчо встановлених процедур легалізації не може бути предметом цивільно-правових угод та правочинів.
Тобто, володіючи самобудом, без реєстрації права власності на такий, фактично Ви позбавлені права продати, обміняти, подарувати або передати його у спадок.
Статус самочинного будівництва поширюється на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі й споруди, прибудови до них, а також окремі господарські будівлі та споруди, за умови, якщо:
- будівництво здійсненне за відсутності дозвільних документів (без повідомлення про початок будівництва, будівельного паспорта, проєктної документації тощо);
- немає права власності (оренди) іншого користування на земельну ділянку;
- будівництво здійснене з порушенням норм ДБН.
В окрему категорію слід віднести об’єкти будівництва, які збудовані хоч із дотримання норм законодавства, що існували раніше, однак в силу різних обставин право власності на відповідні об’єкти не зареєстровано, а документи втрачені.
Юристи CHERNIKOV & PARTNERS мають успішний досвід узаконення самовільного будівництва різних об’єктів за складністю, а плідна комунікація з працівниками будівельних департаментів, державними реєстраторами та організаціями технічної інвентаризації дозволяє оперативно виконувати замовлення клієнтів.
Як узаконити самочинне будівництво?
Варто наголосити, що у переважній більшості звернень спеціалісти CHERNIKOV & PARTNERS виконують замовлення щодо узаконення житлових, садових та дачних будинків.
Тож, законодавством визначається декілька механізмів узаконення самочинного будівництва:
- узаконення об’єктів, збудованих до 05.08.1992;
- узаконення самобуду через «будівельну амністію»;
- узаконення об’єктів самочинного будівництва по загальній процедурі.
Вимоги легалізації, необхідний перелік документів, а також строки узаконення є спеціально визначеними для кожної процедури, разом з тим деякі випадки потребують індивідуального підходу вирішення поставленого завдання.
Узаконення будівництва, закінченого до 05.08.1992
Головна особливість процедури узаконення самобуду, збудованого до 05.08.1992 полягає у відсутності необхідності проходити процедуру введення об’єкта в експлуатацію та може бути застосована до індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель й споруд, прибудов до них, незалежно від площі таких.
Реєстрація права власності на такі об’єкти здійснюється за наявності:
- технічного паспорта на об’єкт нерухомості;
- присвоєної об’єкту поштової адреси;
- документів на землю.
Коли земельна ділянка зареєстрована в Державному реєстрі прав або наявні відомості з погосподарської книги можна обійтися без присвоєння поштової адреси.
Будівельна амністія
Механізм узаконення житлових будівників, будівель та споруд господарського призначення через будівельну амністію передбачає спрощену процедуру введення таких об’єктів в експлуатацію, зокрема без розробки будівельного паспорта, проєктної документації, подачі повідомлення про початок будівельних робіт.
Тож, узаконенню в порядку будівельної амністії підлягають:
- збудовані у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові, садові та дачні будинки, загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі та споруди
- збудовані до 12 березня 2011 року будівлі та споруди сільськогосподарського призначення
Процедура узаконення самобуду складається з наступних етапів:
- здійснення технічного обстеження та підготовка технічного паспорта;
- подання та реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації;
- державна реєстрація права власності на об’єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Окрім вищенаведених можливостей узаконити самобуд, також можна скористатися загальною процедурою введення об’єктів в експлуатацію.
Тож, наразі, є декілька процедур узаконення самочинного будівництва, застосування яких вимагає індивідуального підходу та аналізу окремої ситуації.
В чому переваги CHERNIKOV & PARTNERS:
- допомагаємо в узаконенні об’єктів нерухомості, незалежно від їх складності;
- після аналізу конкретної ситуації пропонуємо найбільш оптимальні варіанти узаконення самобуду;
- маємо налагоджену комунікацію з державними реєстраторами, представниками будівельних департаментів та організаціями технічної інвентаризації, що дозволяє оперативно виконувати поставленні завдання.