СКАСУВАННЯ АРЕШТУ МАЙНА, НАКЛАДЕНОГО У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ

Дмитро Черніков
Співкеруючий партнер
+380636569770

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

СКАСУВАННЯ АРЕШТУ МАЙНА, НАКЛАДЕНОГО У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ

На сьогодні ніхто не застрахований від того, щоб не стати учасником кримінального провадження. Навіть якщо ви не маєте статусу підозрюваного, обвинуваченого, це зовсім не означає, що не можуть обмежуватися ваші права в рамках кримінального переслідування. Тим паче зі статусу свідка або потерпілого ви можете дуже легко перейти в категорію обвинувачених осіб.

Одним з основних заходів забезпечення кримінального провадження, який безпосередньо спрямований на обмеження права власності особи,  є накладання арешту на майно. Арешт може накладатися на готівкові кошти, засоби мобільного зв’язку, комп’ютерну техніку, автомобілі, земельні ділянки, квартири, будинки та інші об’єкти рухомого та нерухомого майна.

На жаль, серед представників правоохоронних органів поширеною практикою є накладання арешту на майно в порушення вимог процесуального кодексу. У зв’язку з цим, на сьогодні питання скасування арешту майна, накладеного у кримінальному провадженні є надактуальним в юридичній практиці.

Команда адвокатів CHERNIKOV & PARTNERS має напрацьований правовий механізм скасування арешту майна у кримінальному провадженні.

Накладання та скасування арешту здійснюється на підставі ухвали слідчого судді або суду. В межах кримінального провадження накласти арешт можна з метою:

  • збереження речових доказів;
  • спеціальної конфіскації;
  • конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
  • відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.

Для скасування арешту майна, накладеного у кримінальному провадженні, власнику або володільцю необхідно подати обґрунтоване клопотання про скасування такого.

Розглянемо найбільш поширені в судовій практиці підстави для скасування арешту майна. Представники правоохоронних органів подають клопотання про накладення арешту на майно, як правило, для збереження речових доказів, однак не обґрунтовують можливість використання даного майна як речового доказу. Використання майна як речового доказу означає, що даний предмет (річ) повинен мати ознаки речового доказу, а саме бути знаряддям вчинення злочину, мати на собі сліди, які можуть бути використані як доказ, бути предметом злочину, чи здобуті злочинним шляхом.

Найбільш розповсюдженим прикладом арешту майна без належного обґрунтування наявності ознак речових доказів є арешт саме готівкових коштів, вилучених під час обшуку. Слідчий формально подає до суду клопотання про накладання арешту без доведення факту того, що гроші здобуті саме злочинним шляхом або є предметом злочину. Оскільки відповідне клопотання слідчого не є обґрунтованим, наявні усі законні підстави для скасування арешту коштів.

Також слід звернути увагу на іншу підставу для скасування арешту майна, зокрема, зникнення в подальшому потреби для такого арешту. В першу чергу, це стосується тих випадків, коли арешт накладався з метою збереження речових доказів, однак сліди чи будь-яка інша інформація, яка може бути використана як доказ, були вже зняті із предмета і долучені до матеріалів кримінального провадження.

Окремої уваги потребує також питання виконання ухвали слідчого судді, суду про скасування арешту майна, накладеного у кримінальному провадженні, оскільки хоч і передбачений імперативний обов’язок слідчого повернути майно, однак на практиці сторона обвинувачення може або просто проігнорувати дану ухвалу, або звернутися з повторним клопотанням про накладання арешту на те саме майно. Зобов’язати слідчого виконати ухвалу щодо скасування арешту можна шляхом подання відповідної скарги до слідчого судді. Крім того, не будемо забувати про такий метод впливу на слідчого щодо виконання ухвал суду як відкриття кримінального провадження за фактом умисного не виконання рішень суду.

Неоднозначним серед судової та процесуальної практики слідчих є питання статусу майна, вказаного родовими ознаками в ухвалі про накладання арешту і вилученого під час проведення обшуку. В першу чергу, це стосується засобів мобільного зв’язку, комп’ютерної техніки, транспортних засобів та інших предметів. Питання полягає в тому: ці предмети мають статус тимчасово вилученого майна чи арештованого? Адвокатська спільнота чітко стоїть на позиції, що якщо виходячи із тексту ухвали не можна ідентифікувати конкретні предмети, які підлягають вилученню, то вилучені речі під час обшуку набувають статусу тимчасово вилученого майна. Даний аргумент повністю відповідає одному з елементів принципу верховенства права принципу правової визначеності.

Якщо Ваше майно було незаконно арештоване або тимчасово вилучене в рамках кримінального провадження, команда адвокатів CHERNIKOV & PARTNERS буде рада допомогти.