Питання реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, їх розблокування, у разі зупинення реєстрації, займає ключове місце у взаємовідносинах бізнесу з податковими органами.
Така актуальність обумовлюється передусім ризиками втрати покупцем права на податковий кредит або отримання бюджетного відшкодування ПДВ за незареєстрованою податковою накладною. Окрім того, блокування податкової накладної нерідко для постачальника може означати не здійснення з ним повного розрахунку за поставлений товар або, навіть, застосування до останнього штрафних санкцій.
Тож, розглянемо підстави блокування податкової накладної.
Підстави для зупинення реєстрації податкових накладних передбачені власне Порядком зупинення реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за № 1165 (надалі також – Порядок).
Серед підстав блокування податкових накладних можна виділити дві групи, зокрема відповідність підприємства критеріям ризиковості платника податку або відповідність здійсненої господарської операції критеріям ризиковості операцій.
Включення підприємства до ризикових платників податку є безумовною підставою для зупинення реєстрації податкової накладної. У даній ситуації, для уникнення блокування усіх наступних податкових накладних необхідно в першу чергу потурбувати про виключення підприємства з категорії ризикових.
Незважаючи на те, що законодавством встановлено вичерпний перелік критеріїв ризиковості платника податку та операцій, загальний та всеохоплюючий зміст деяких із них створює простір для зупинення реєстрації таких у переважній більшості щодо господарських операцій діючого бізнесу.
Як приклад, наявність у контролюючих органів податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції (п. 8 Додатку 1 до Порядку) або відсутність коду товару/послуги в таблиці платника податку (п 1 Додатку 3 до Порядку).
Який порядок розблокування ПН / РК?
Механізм з розблокування ПН в більшості випадків складається з трьох етапів, при цьому, податкова накладна може бути зареєстрована контролюючим органом на кожному із них.
Першим етапом є подача письмових пояснень відповідно до зупиненої податкової накладної, а також, у разі необхідності, таблиці платника податку.
Другий етап охоплює адміністративне оскарження рішення з відмови в реєстрації заблокованої податкової накладної.
Третій етап передбачає судове оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, у разі не задоволення поданої скарги.
Кожен із етапів має свої особливості, важливість яких вимагає більш детального висвітлення в окремих статтях, однак зупинимося на основних моментах таких.
Письмові пояснення для розблокування ПН/РК
Право платника податків на подачу письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН, реєстрація якої в ЄРПН зупинена передбачене наказом Мінфіну від 12.12.2019 за № 520 (надалі також — Порядок № 520).
Письмові пояснення платника податків розглядаються протягом 5 робочих днів комісією з питань зупинення реєстрації ПН / РК головних управлінь ДПС, за результатами якого власне приймається рішення щодо реєстрації або відмови в реєстрації ПН.
Разом із письмовими поясненнями платнику податків необхідно подати копії документів, що підтверджують реальність операції. Орієнтований перелік таких документів визначається у п. 5 Порядку № 520, однак кожна окрема ситуація вимагає індивідуального підходу до формування необхідного пакету документів.
Основна функція письмових пояснень полягає у підтвердженні реальності операції та виробничих потужностей при формуванні продукту або послуги.
Адміністративне оскарження рішення про відмову в реєстрації ПН/РК
Вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної визначений п. 11 Порядок № 520, разом з тим, отримання платником податку негативного рішення, за результатом розгляду поданих письмових пояснень, на жаль, не є рідкістю.
Тому, перед платником податку є вибір оскаржувати відмову в реєстрації ПН до органу вищого рівня або до суду.
Ми завжди своїм клієнтам рекомендуємо використовувати інструменти адміністративного оскарження, адже доволі часто ДПС України скасовує рішення про відмову в реєстрації ПН. Також перевагою адміністративного оскарження є швидкий розгляд поданої скарги.
Така скарга подається протягом 10 робочих днів із дня, наступного за днем набрання законної сили рішення щодо відмови в реєстрації ПН.
Судове оскарження
Якщо ваші аргументи не були сприйняті, а скарга не задоволена, ви маєте право оскаржити рішення з відмови в реєстрації ПН до адміністративного суду.
Однозначно можемо стверджувати, що в переважній більшості випадків суд займає позицію платника податку.
Однак для отримання позитивного рішення щодо розблокування податкових накладних необхідно передусім звернутися до суду у встановлені законом строки, виконати формальні вимоги при пред’явленні позову, а також належними доказами підтвердити реальність здійснених операцій.
Безумовно факт подачі пояснень, їх зміст та документи, що надавалися при зупинені реєстрації податкової накладної безпосередньо визначає успіх вирішення судової справи на користь платника податків.
Команда податкових юристів CHERNIKOV & PARTNERS має великий досвід із юридичного супроводу бізнесу на усіх етапах розблокування податкових накладних.
Ми пропонуємо:
- допомогу у підготовці письмових пояснень, складанні таблиці та формуванні необхідного пакету документів при зупинені реєстрації ПН/РК;
- юридичний супровід в процедурі адміністративного оскарження рішення про відмову в реєстрації ПН/РК (у тому числі формування правової позиції, складання скарги тощо);
- представництво інтересів у судовому провадженні щодо скасування рішення про відмову в реєстрації ПН/РК;
- допомогу у примусовому виконанні рішення суду про реєстрацію ПН/РК, у разі ігнорування такого податковими органами.