ВИКЛЮЧЕННЯ З ПЕРЕЛІКУ РИЗИКОВИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ

Денис Черніков
Співкеруючий партнер
+380636569770

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ВИКЛЮЧЕННЯ З ПЕРЕЛІКУ РИЗИКОВИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ

Чинна система моніторингу критеріїв оцінки ризиків передусім націлена на уникнення безпідставного отримання податкового кредиту, зокрема через реєстрацію податкових накладних за фіктивними господарськими операціями.

Вочевидь, велика кількість судової практики по скасуванню рішень податкових органів про включення платників податку до переліку ризикових є безсумнівним свідченням недосконалості чинного механізму віднесення підприємств до ризикових платників податку.

Команда податкових юристів CHERNIKOV & PARTNERS має успішні напрацювання у сфері виключення підприємств з переліку ризикових. Відтак пропонуємо розглянути наявні інструменти зняття з компанії статусу ризикової.

Які підстави для включення платника податку до переліку ризикових?

Передусім, наголошуємо, що включення підприємства до переліку ризикових платників податку є безумовною підставою для зупинення реєстрації податкової накладної.

Правовою основою для такого включення контролюючими органами є постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені у Додатку 1 до вказаної постанови.

Серед таких варто зупинитися на п. 8 критеріїв, зокрема у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Розширене інтерпретування даного пункту надає можливості податковому органу самостійно визначати статус інформації, як такої що свідчить про  ризиковість здійснення господарської операції.

Однак, з власного досвіду можемо резюмувати, що ризиковість господарської операції контролюючим органом визначається за обставин:

  • здійснення операції з придбання або реалізації товарів (послуг) з платниками податку, що мають статус ризикових;
  • виробництво товарів (послуг) за відсутності достатньої матеріальної бази та/або штату.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості розглядається комісією регіонального рівня ДПС, за результатом якого приймається відповідне рішення.

Інструменти виключення підприємства з ризикових платників ПДВ

Тож, отримавши рішення комісії регіонального рівня ДПС про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості, у підприємства наявні дві можливості:

  • подання до комісії заяви про виключення підприємства з ризикових;
  • оскарження такого рішення до суду.

Нашим клієнтам ми рекомендуємо обов’язково подавати заяву щодо виключення підприємства з ризикових, оскільки нам відомі випадки отримання позитивного рішення комісії, а також з огляду на оперативність розгляду такої заяви – протягом 7 робочих днів.

Додатковим аргументом є негативна судова практика, що ґрунтується на формальному підході, зокрема неподання до комісії платником податку документів на виключення такого з переліку ризикових може бути підставою для відмови у позові.

Відтак, разом із заявою необхідно подавати документи, що спростовують податкову інформацію про ризиковість господарських операцій або виключають застосування інших критеріїв ризиковості платника податку.

Орієнтовний перелік документів надається у постанові Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, утім кінцевий пакет документів необхідно визначати індивідуально, з огляду на підстави віднесення платника податку до переліку ризикових.

Судове оскарження рішення про віднесення платника ПДВ до ризикових

Поряд із судовим механізмом також наявна процедура адміністративного оскарження рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості, однак через неоднозначну позицію податківців такий інструмент, на сьогодні, є малоефективним.

Тож, рішення комісії про включення підприємства до ризикових платників податку може бути оскаржене до адміністративного суду. Як зазначалось вище, позитивної судової практики з даного питання є вдосталь.

Слід пам’ятати, що якість попередньо наданих комісії документів на виключення платника податку з ризикових, а також дотримання строку звернення до суду безумовно визначає успішність судової справи.

Податкові юристи CHERNIKOV & PARTNERS мають позитивні кейси виключення підприємств з переліку ризикових як в адміністративному, так і в судовому порядку.

CHERNIKOV & PARTNERS пропонує:

  • допомогу у підготовці заяви про виключення підприємства з ризикових платників податку та у формуванні необхідного пакету документів;
  • юридичний супровід в процедурі адміністративного оскарження рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості;
  • представництво інтересів у судовому провадженні щодо виключення платника податку з переліку ризикових.