Військовозобовʼязані з пересторогою відносяться до проходження ВЛК, оскільки це є першим і основним кроком до їхньої мобілізації. В той же час військові з нетерпінням чекають проходження ВЛК, оскільки після років служби стан їхнього здоровʼя значно погіршився та вони потребують медичного огляду для перевірки придатності до служби.
А тому, отримавши довідку ВЛК з відомостями про повну придатність всі задумуються про оскарження рішення ВЛК.
Як правильно оскаржити рішення ВЛК? Покрокова інструкція, необхідні документи, строки розгляду скарги та правові механізми захисту військових. Чи можна оскаржити рішення ВЛК? Куди подавати заяву на оскарження ВЛК? Де взяти зразок заяви на оскарження ВЛК? Який строк оскарження постанови ВЛК?
Відповідь на ці та інші питання ви отримаєте у цій статті.
Зміст
- ✅ Що таке ВЛК?
- ✅ Предмет оскарження рішення ВЛК? (що саме можна оскаржити)?
- ✅ Основні причини (підстави) оскарження рішення ВЛК?
- ✅ Оскарження рішення ВЛК щодо військовозобовʼязаного.
- ✅ Оскарження ВЛК військовослужбовця
- ✅ Строк оскарження ВЛК.
- ✅ Порядок оскарження рішення ВЛК
- ✅ Що є результатом оскарження рішення ВЛК?
- ✅ Практичні поради: як підвищити шанси на успіх?
- ✅ Люди часто питають.
- ✅ Зразки документів
- ✅ Висновки
🏥1. Що таке ВЛК?
ВЛК – військово-лікарська комісія, яка проводить медичний огляд військовозобовʼязаних осіб та військовослужбовців, призовників та резервістів, курсантів.
Органи ВЛК є тимчасовими та постійними. Як приклад тимчасових ВЛК можна навести створення ВЛК при призивних комісіях, які проводять медичних огляд призовників.
Інстанційно органи ВЛК поділяються на позаштатні ВЛК (умовно це ВЛК нижчого рівня) та штатні ВЛК (ВЛК вищого рівня, контрольні ВЛК).
Вищим органом у структурі органів ВЛК є Центральна військово-лікарська комісія.
Також варто знати, що органи ВЛК є окремими для різних військових структур та формувань (у прикордонній службі, Міністерстві внутрішніх справ).
🔎2. Предмет оскарження рішення ВЛК? (що саме можна оскаржити)?
За результатом проходження медичного огляду як військовозобовʼязаної особи, так і військовослужбовця оформлюється та складається довідка ВЛК. (вона може називатися довідка, рішення, постанова, свідоцтво про хворобу). З юридичної точки зору це факти один і той самий документ, але оформлюється за різними назвами.
📋У довідках ВЛК міститься інформація про:
- дату медичного огляду особи,
- її ідентифікуючі дані,
- комісію ВЛК, яка проводила огляд,
- наявні в особи захворювання,
- правову кваліфікацію таких захворювань по таблиці розкладу хвороб (тобто визначається номер застосованої статті та пункт (пункт «а», пункт, «б», пункт «в», пункт «г»,
- ступінь придатності особи, серед яких можуть бути:
повністю придатний до служби |
непридатний до служби |
тимчасово непридатні з визначенням потреби у лікуванні |
придатні до окремих видів служби (мається на увазі в ТЦК та СП, частинах забезпечення, навчальних закладах і т.д.). Раніше за категорія називалася «обмежено придатний» |
- причинний звʼязок встановлених захворювань на питання повʼязаності їх з проходженням військової служби чи участю в бойових діях (захистом Батьківщини).
Види причинних звʼязків:
Повʼязаний з захистом Батьківщини |
Повʼязаний з виконанням обовʼязків військової служби |
Повʼязане з проходженням військової служби |
Не повʼязане з проходженням військової служби |
Відповідно й оскарження ВЛК можливе тих відомостей, що містяться у довідці ВЛК. Своїм оскарженням ви ставляєте такі дані під сумнім, або не визнаєте загалом.
При поданні заяви (скарги) на довідку ВЛК можна оскаржити:
Наявність/відсутність встановлених захворювань |
Ступінь чи стадію захворювання |
Причинний звʼязок захворювання |
Правову кваліфікацію (статтю чи пункт статті) |
🚨3. Основні причини (підстави) оскарження рішення ВЛК?
- Неврахування наявного захворювання, яке може впливати на придатність до військової служби. Наприклад, особа має гіпертонічну хворобу 2 стадії, але при проходження мед.огляду це захворювання було проігнороване, хоча наявність такого захворювання обмежує придатність до військової служби.
До даної категорії також можна віднести неправильну кваліфікацію стадію чи ступінь захворювань. Тобто, лікарі ВЛК хоч і визнають, що особа має певну хворобу, але не вірно встановити ступінь розвитку і прогресування цього захворювання. Для прикладу наведу ситуацію, коли замість гонартрозу 3 (третьої) стадії визначають лише 2 (другу).
Доведення: належними докази наявних захворювань мають бути медичні виписки за результатом стаціонарних чи амбулаторних лікувань, консультативні висновки лікарів, медичні довідки про призначене лікування та рекомендації, результати медичних досліджень чи аналізів.
- Допущення помилки медичної комісії щодо правової кваліфікації наявного діагностованого захворювання. Мається на увазі неправильне визначення статті Розкладу хвороб або пункту конкретної статті. Для прикладу розглянемо наступну ситуацію. Військовий має хвороби хребта – остеохондрози, грижі, протрузії (такі хвороби відповідають статті 64).
Але проблеми зі спиною почали посилюватися після значних фізичних навантажень, що збільшує больові синдроми, впливає на нервові сплетіння, виникає радикулопатія або люмбоішалгія (такі хвороби відповідають статті 23).
Однак за результатом огляду військовому не застосовано 23 статтю. Про неї немає жодної вказівки у висновку ВЛК. Це вже є самостійною підставою для оскарження рішення ВЛК.
Доведення: за розглядуваної ситуації оскарження ВЛК буде базуватися на двох аспектах: правовому (юридичному) та медичному, оскільки потрібно довести, що лікарі ВЛК повинні були застосувати конкретний пункт статті Розкладу хвороб, а це можна довести через наявні медичні документи, які підтверджують наявність визначеного захворювання та рівень його розвитку на конкретній стадії.
- Помилка при встановленні причинного звʼязку захворювання чи травми. Така помилка заключається у невизнанні медичною комісією існування прямого звʼязку між проблемами зі здоровʼям військового та його участю в бойових діях або проходженням ним служби.
Доведення: щоб довести спричинення участю в бойових діях травми потрібно надати комісії довідку про обставини травми (форма 5). Плюсом буде долучення форми 100 про надання невідкладної медичної допомоги. Зі зміною причинного звʼязку захворювання складніше – потрібно враховувати період участі в бойових діях (для цього аналізуємо форму 6), стан здоровʼя на момент призову, період часу коли відбулося загострення хвороби та фактом, яким обумовлюється таке загострення.
- Порушення процедури проведення медичного огляду. Для діагностування певних захворювань недостатньо здати загальний аналіз крові, а необхідно також проводити додаткові медичні обстеження, наприклад МРТ, КТ, ЕХО КГ. Нормативно передбачено проведення ряд спеціальних досліджень для рідкісних захворювань. Без повного дослідження стану здоровʼя неможливо належно перевірити придатність особи до служби. За окремими статтями розкладу хвороб також вимагається обовʼязкове проведення лікування перед підсумковим медичним оглядом.
Доведення: Не по всіх статтях розкладу хвороб вимагається проведення спеціальних медичних досліджень. Тому для оскарження рішення ВЛК почніть з аналізу нормативної бази та пересвідчіться у тому, що закон встановлює для лікаря обовʼязок призначити конкретний вид обстеження. Саме відсутність медичного висновку за результатами такого обстеження потрібно класти в основу скарги на рішення ВЛК.
📝 4. Оскарження рішення ВЛК щодо військовозобовʼязаного
Військовозобовʼязані можуть оскаржити рішення ВЛК, подавши скаргу (заяву) безпосередньо до комісії, яка проводила медичний огляд щодо нього. Відразу після заявлення своєї незгоди їх мають направити на контрольний огляд до обласного ТЦК та СП.
Також таку заяву про оскарження рішення ВЛК, яке проводилося в районному ТЦК та СП можна подати безпосередньо до обласного військомату, який має видати направлення на повторний огляд з метою перевірки.
До заяви про незгоду з висновком ВЛК відносно військовозобовʼязаного варто долучити всі медичні документи на підтвердження наявних захворювань. У самій заяві варто описати як відбувався медичний огляд і в чому ви вбачаєте порушення. Якщо відносно вас було застосовано примус – заявіть про це.
Ми рекомендуємо мати збережений приклад заяви про незгоду з рішенням ВЛК відносно військовозобовʼязаного. Ви таку можете завантажити тут - заява на оскарження рішення влк зразок (військовозобовʼязаний).
🎖️5. Оскарження ВЛК військовослужбовця
Військовий у разі незгоди з рішенням ВЛК має право його оскаржити шляхом подачі заяви до регіональної ВЛК або ЦВЛК. Ці механізми можна застосувати як одночасно так і почергово (спочатку звернутися до регіональної комісії, а лише у разі отримання відмови від ВЛК регіону – оскаржити до ЦВЛК).
Заява має бути подана засобами поштового або електронного звʼязку з долученням копій медичних документів, завірених належним чином. Отримати зразок заяви на оскарження рішення ВЛК..
Що варто зазначити у скарзі до ВЛК вищого рівня:
- Ваші ідентифікуючі дані (обовʼязково дані військової частини, де ви проходите службу),
- Фактичні обставини, опис подій (сюди включайте дані про отримані вами травми, контузії, тривалі лікування, прийом препаратів призначених Начмедом. Опишіть свій дійсний стан здоровʼя).
- Номер, дату рішення ВЛК, що оскаржується, орган ВЛК, що приймав оскаржувану постанову.
- Суть незгоди з рішенням ВЛК. Використайте нормативне обґрунтування.
⏳ 6. Строк оскарження ВЛК
Для оскарження рішення ВЛК встановлено 30-денний строк.
Такий строк обчислюється з моменту, коли ви ознайомилися з довідкою ВЛК та копію такої отримали на руки.
Судове оскарження ВЛК можна ініціювати протягом 3 або 6 місяців, залежно від того чи використала особа досудовий спосіб захисту – шляхом звернення до органів ВЛК вищих рівнів.
Пропущений строк на оскарження рішення ВЛК можна поновити з поважних причин.
Які причини можуть вважатися поважними:
- участь у бойових діях або виконання спеціальних завдань під час проходження служби,
- перебування на лікуванні,
- тяжкі сімейні обставини.
📢 7. Порядок оскарження рішення ВЛК
Фактично порядок оскарження рішення ВЛК можна розділити на два:
ДОСУДОВИЙ та СУДОВИЙ
Досудовий етап передбачає наступні кроки:
- Аналіз довідки ВЛК, яка підлягатиме оскарженню та збір медичних документів на підтвердження наявних захворювань.
- Підготовка заяви про оскарження рішення ВЛК.
- Подання заяви про оскарження висновку ВЛК до регіональної ВЛК.
- Подання заяви про оскарження довідки ВЛК до Центральної ВЛК.
- Контроль отримання відповіді.
- У разі позитивної відповіді – направлення на контрольний огляд для проходження ВЛК у вищому органі ВЛК.
В середньому досудове оскарження постанови ВЛК займає один-два місяці, що обумовлено як тривалість поштових відправлень, так і завантаженістю регіональних ВЛК.
Судове оскарження ВЛК передбачає звернення до суду з позовом, яке може бути реалізовано після адміністративного оскарження до ВЛК вищих рівнів.
Судова практика щодо оскарження ВЛК не радує рясним задоволенням позовів, оскільки суди вважають, що на них не може бути покладено жодних обовʼязків з аналізу медичної документації і визначення діагнозів особам. Тому найчастіше відмова у задоволенні позову про оскарження рішення ВЛК ґрунтується не на безпідставності чи невмотивованістю позову, а на відсутністю у суду компетенції на розгляд таких справ.
Тільки при доведенні порушення процедури проходження медичного огляду суди вправі задовольняти позови.
Ситуація з судовим оскарження ВЛК в частині причинного звʼязку більш позитивна. Нарешті починають звʼявлятися судові рішення, якими зобовʼязують ВЛК переглянути причинний звʼязок травм та захворювань військових. Таким способом військові доводять, що їхні вади зі здоровʼям є не вродженими, а набутими у звʼязку зі службою.
🏆 8. Що є результатом оскарження рішення ВЛК?
За результатом оскарження рішення ВЛК може бути прийнято наступні рішення:
- Направлення на контрольне обстеження – це свідчить про те, що при розгляді заяви про оскарження ВЛК були вивлені недоліки, які допустила комісія при первісному огляді. Особа направляється на контрольний огляд та має повністю заново пройти медичне обстеження, за результатом чого буде складено нову довідку ВЛК.
- Скасування рішення ВЛК без направлення на контрольний огляд.
- Відмова у задоволенні заяви (визнання заяви безпідставною або необґрунтованою).
- Видача витягу з протоколу засідання ВЛК щодо зміни причинного звʼязку (у разі оскарження причинного звʼязку захворювання чи травми).
💡 9. Практичні поради: як підвищити шанси на успіх?
До проходження кожен військовозобовʼязаний, а особливо військовослужбовець має відноситися максимально відповідально, оскільки без перебільшення питання проходження ними медичного огляду та оскарження рішення ВЛК є питанням життя і здоровʼя для таких осіб.
І вже після проходження ВЛК, коли отримавши довідку ВЛК, особа не задоволена результатом такої (бо як завжди замість наявних медичних діагнозів бачить слово «здоровий»), вона задумається над багатьма питаннями.
Тому, для реалізації Вашого права на оскарження рішення ВЛК користуйтеся наступними порадами:
- Вимагайте видачу копії довідки ВЛК вам після проходження ВЛК.
- Не зволікайте зі строками оскарження рішення ВЛК.
- У заяві про оскарження рішення ВЛК вказуйте ваш статут (військовозобовʼязана особа чи військовослужбовець).
- Заяву про оскарження рішення ВЛК направляйте засобами поштового звʼязку цінним листом з описом вкладення. Контролюйте її отримання через трекер відстежень.
- До заяви на оскарження долучайте всі наявні у вас медичні документи.
- Подайте заяву про долучення медичних документів при направленні вас на контрольний медичний огляд. Заявляйте лікарям відкрито про наявні у вас хвороби.
❓10. Люди часто цікавляться
Скільки є часу на оскарження рішення ВЛК?
На оскарження рішення ВЛК у досудовому порядку, тобто до ВЛК вищого рівня передбачено місячний строк, який відліковується з моменту отримання самої довідки ВЛК, яка підлягає оскарженню. Однак, навіть порушення такого строку дає право на його поновлення через поважні причини (участь в бойових діях, лікування). Для звернення з позовом до суду на оскарження довідки ВЛК встановлено строк 6 місяців.
Що робити, коли не згодний з висновком ВЛК?
У разі незгоди з висновком ВЛК Ви маєте право його оскаржити у досудовому та судовому порядку. Свою незгоду з висновок ВЛК варто обґрунтовувати медичними документами, які підтверджують наявні однак не враховані у вас захворювання.
Скільки коштує оскарження рішення ВЛК?
Оскарження рішення ВЛК включає наступні етапи роботи юристи - аналіз медичних документів (4300 грн), підготовка заяви на оскарження рішення ВЛК до регіональної ВЛК та до ЦВЛК (у разі відмови від регіональної ВЛК) та повний супровід, який охоплює підготовку адвокатський запитів для контролю - 10600 грн.
Як подати скаргу на рішення ВЛК?
Подати скаргу на рішення ВЛК можна як засобами поштового звʼязку (цінним листом з описом вкладення), так і електронною поштою (з електронним цифровим підписом).
📜 11. Зразки документів
📄 Заява на оскарження рішення влк (для військовозобовʼязаних)
📄 Заяви на оскарження рішення ВЛК (для військових)
📄 Довідка про обставини травми (форми 5)
🔍 12. Висновок
Будьте обізнаними зі своїми правами та обовʼязками, реагуйте на незаконність дій посадових осіб та лікарів відносно вас. Підготовлений матеріал у даній статті ґрунтується на детальному вивченню нормативної бази та активному застосуванню її на практиці. Користуйтесь порадами щодо:
- підготовки до проходження ВЛК,
- реалізації права на отримання інформації про стан вашого здоровʼя та підсумки проведення медичного огляду відносно вас,
- порядку та механізмів оскарження ВЛК.
Все це, і навіть більше, детально описано у даній статті з метою розширення Вашої соціальної обізнаності з реаліями сьогодення та юридичної практики при оскарженні висновків ВЛК військовозобовʼязаних осіб та військовослужбовців.
Не вагайтеся діяти законно! Реалізовуйте право на оскарження довідки ВЛК, якщо ви з нею не погоджуєтеся! Боріться за справедливість, яка може врятувати життя!
Команда наших юристів завжди обирає сторону світла і добра, і достеменно знаючи вимоги законодавства ми можемо професійно довести незаконність висновку ВЛК складеного відносно Вас та допожемо підготувати стратегію оскарження рішення ВЛК.
Більше корисної інформації та успішних кейсів: