Cамовільне залишення частини є серйозним порушенням у військовій службі. Законодавство України, зокрема Кримінальний кодекс, передбачає суворі покарання за таке порушення. Згідно закону, самовільне залишення частини в умовах військового стану карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Однак існують ситуації, коли військовослужбовець може повернутися до служби та навіть потрапити до іншої військової частини.
Ця процедура стосується військовослужбовців, які вперше вчинили кримінальне правопорушення та раніше не були засуджені. Для продовження служби їм необхідно подати письмове клопотання до слідчого, прокурора чи суду, або ж скористатися послугами підрозділів Військової Служби Правопорядку для передачі документа.
Згідно Кримінального Rодексу, військовослужбовець може бути відновлений у попередньому підрозділі чи переведений до іншого. Тому в самому клопотанні потрібно зазначату конкретну військову частину куди планує повертатися військовослужбовець. Додатково командир частини, куди військовослужбовець планує повернутися, повинен надати письмову згоду на його подальшу службу. Після виконання всіх формальностей суд ухвалює рішення про припинення кримінального провадження та звільнення від відповідальності. Після цього військовослужбовцю відводиться три дні для прибуття до частини, де його поновлюють у статусі, відновлюють виплати та соціальні гарантії.
На практиці непоодинокі випадки, коли військовослужбовці бажають повернутися саме в іншу частину, а не в ту де вони були на момент самовільного залишення. Але при пошуку іншого підрозділу натрапляють на складнощі, адже не всі військові частини бажають приймати до себе військовослужбовці, які самовільно залишили службу. В такому випадку потрібно звернутися до слідчого, прокурора з проханням знайти військову частину куди його зможуть прийняти, зазвичай це резервні батальйони. Крім того, наразі в України все ж таки збільшується тенденція серед військових частин приймати військовослужбовців, які з таким статусом.
Повернення на військову службу, а тим паче до іншої військової частини є можливим, але це складний процес, який потребує врегулювання юридичних та питань. Найкраще рішення — діяти відповідно до законодавства та звернутися за юридичним супровідом, щоб бути впевненим у закритті кримінального провадження, так-як закриває провадження і знімає відповідальність з військовослужбовця саме суд. Таким чином, після вашого відновлення на службі деякий час кримінальне провадження буде відкритим, тому і рекомендуємо звертатися за допомогою військового юриста.