Форвардні контракти на поставку сільськогосподарської продукції є важливою частиною вирощування та експорту сільськогосподарських продуктів в Україні. Ці контракти є договорами, в яких продавець та покупець узгоджують ціну та умови поставки сільськогосподарської продукції заздалегідь, зазвичай на майбутній період.
Форвардні контракти в агро, як правило, використовуються для зменшення ризику від великих коливань цін на сільськогосподарську продукцію, а також для захисту виробників та покупців від можливих фінансових втрат. Такі контракти також дозволяють виробникам забезпечити стабільний попит на свою продукцію, що може допомогти збільшити прибуток та покращити їхні фінансові показники.
В умовах війни питання укладання договорів поставки майбутнього врожаю набирає все більшої актуальності як для виробників товару, так і для трейдерів, оскільки у таких договорах (контрактах) сторони можуть узгодити ціну продажу такого врожаю або механізм визначення такої. захиститися, якщо стосовно Вас відкрили виконавче провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса за кредитним договором, укладеним з МФО?
Переваги умов форвардних контрактів в агро
- Гарантованість доходів: форвардні контракти дозволяють виробникам сільськогосподарської продукції гарантувати дохід від продажу до збору врожаю. Це дозволяє зменшити ризики випадкових змін цін, змін попиту на зерновому ринку та інших факторів.
- Забезпечення попиту: форвардні контракти дозволяють виробникам сільськогосподарської продукції забезпечити попит на свою продукцію, особливо якщо вона є сезонною. Вони можуть продати свою продукцію заздалегідь і забезпечити виробництво наступного року.
- Менші ризики: форвардні контракти дозволяють зменшити ризики для обох сторін угоди. Аграрії нівелюють ризик втрати попиту на власну продукцію, а покупці не ризикують не отримати продукцію вчасно.
- Збереження якості: форвардні контракти дозволяють зберігати якість сільськогосподарської продукції, оскільки контракт передбачає конкретні вимоги до якості продукції. Це дозволяє виробникам забезпечити якість своєї продукції та вимоги покупців.
- Залучення раннього фінансування: укладаючи контракт на поставку майбутнього врожаю, товаровиробник одразу отримує авансові кошти, що можуть бути використані для закупки необхідної техніки або посівного матеріалу.
- Сприяння розвитку бізнесу: форвардні контракти дозволяють виробникам сільськогосподарської продукції планувати свої виробничі плани на майбутнє і розвивати свій бізнес на основі попередніх замовлень. Вони можуть розширювати свої виробничі можливості та залучати нових покупців.
Деякі юридичні аспекти визначення ціни договору та інших умов поставки
При укладанні форвардного контракту на поставку агропродукції обов’язково увагу слід приділити умовам ціни. Зазвичай ціна визначається на основі даних ринку.
У більшості випадків ціна форвардного контракту фіксується на дату укладення договору, але існують варіанти, коли ціна може бути визначена на іншу дату, що узгоджена сторонами. В такому випадку сторони можуть погодити, що ціна буде встановлена на основі певного індексу або ринкової ціни на конкретну дату.
Інколи також сторони встановлюють ціновий коридор між мінімальною та максимальною цінами.
При визначенні ціни форвардного контракту сторони повинні враховувати можливі форс-мажорні обставини, які можуть вплинути на ціну продукту або виконання умов контракту. У таких випадках, сторони можуть домовитись про застосування певних формул для коригування ціни залежно від зміни певних обставин.
З нашого досвіду сторони при підписанні форвардних контрактів порядку визначення кількісних та якісних характеристик поставленого товару приділяють недостатньо уваги, що нерідко при виконанні умов поставки породжує суперечки сторін щодо встановлення таких чи інших показників поставленої продукції.
Форс-мажорні застереження або чому не обійтись без форвардних контрактів
В умовах війни та можливої зміни погодних умов, питання звільнення сторін від відповідності за прострочення виконання та невиконання зобов’язань за договорами поставки майбутнього врожаю є вкрай актуальним, оскільки основні зобов’язання сторін значно відтерміновані у часі.
Саме форс-мажорні застереження створюють можливість постачальнику уникнути великих збитків та застосування до такого штрафних санкцій, у разі знищення (пошкодження) посівів чи врожаю.
Однак для реалізації форс-мажорних положень від сторони, для якої сталося ця обставина, вимагається вчасно повідомити іншу сторону про це, а також надати докази підтвердження настання цих обставин.
Іконка Тож, форс-мажорні застереження контрактів на поставку майбутнього врожаю повинні включати:
- власне обставини, що визнаються сторонами непередбачуваними та невідворотними;
- строк повідомлення про настання форс-мажорних обставин;
- докази, що визнаються сторонами належними для підтвердження вказаних обставин;
- відтермінування зобов’язання та/або механізми виходи з контракту сторони, для якої настали форс-мажорні обставини.
Таким чином, форвардні контракти в агро можуть бути корисним інструментом для забезпечення стабільності доходів товаровиробників, гарантованого збуту продукції та залучення додаткового фінансування для вирощення такої у майбутньому.
Проте, при укладанні таких контрактів для мінімізації ризиків неналежного виконання положень такого слід ретельно підійти до правового оформлення умов поставки та закріплення гарантій сторін, у разі порушення контрагентами своїх зобов’язань.
Юристи CHERNIKOV & PARTNERS пропонують:
- консультування з питань укладання форвардних контрактів та належного виконання таких;
- правовий супровід під час укладання форвардних контрактів в агросфері;
- представництво інтересів у спорах з виконання умов укладених форвардних контрактів.