Сумними звістками для членів сімей військовослужбовців (дітей, дружини, батьків) є звістки про зникнення безвісти.
Зазвичай про зникнення безвісти родичі в офіційному форматі дізнаються від ТЦК та СП, отримавши відповідне сповіщення.
У такому разі, не полишаючи надії на повернення військовослужбовця, його родичам доводиться стикатися з питанням отримання належних їм виплат.
Як відомо, ще з 2016 році в українському законодавстві було передбачено право на збереження виплат грошового забезпечення військовослужбовцям членом його сімʼї у випадку зникнення безвісті. Вказане право регламентується Порядком №884.
Які ж саме виплати за зниклого безвісти зберігаються для членів його сімʼї?
Для членів сімʼї військовослужбовця зниклого безвісті зберігаються виплати у вигляді посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та інших видів грошового забезпечення незалежного від того, який характер вони мають – постійний чи ні.
Ключовим у переліченому вище є саме інші види грошового забезпечення, які включають в себе і додатковувинагороду у розмірі 100000 гривень, передбачену Постановою КМУ №168.
Тобто, виплати за зниклого безвісти військовослужбовця при його безпосередній участі в бойових діях не можуть бути меншими за 100 тисяч гривень на місяць.
Хто має право на виплати за зниклого безвісти?
Перш за все зауважу, що на відміну від виплати одноразової грошової допомоги за загибель чи смерть військовослужбовця, для виплат за зниклого безвісті встановлюється конкретна послідовність (черговість) осіб, які мають право на такі виплати.
Перша черга – дружина (тут на мою думку все виправдано принципом спільної сумісної власності подружжя).
Друга черга (яка діє за умови відсутності попередньої) - повнолітні діти, які проживали разом з військовослужбовцем (тут є ряд нюансів, які вирішуються судової практикою, і буде висвітлено окремою статтею). Законні представники (зокрема, колишня дружина зниклого безвісті) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей, а також особи, які перебувають на утриманні військовослужбовців.
Такі успішні кейси є в нашій практиці. Клієнтці (колишній дружині зниклого безвісти військовослужбовця) на підставі підготовленої нами заяви виплачено більше 1 мільйона гривень. Сума є значною, оскільки військова частина значно затягувала з виплатами та сформувалася сума заборгованості, що була в подальшому і стягнена. Відповідь від міністерства оборони
Третя черга (яка діє за умови відсутності двох попередніх) – батьки військовослужбовця.
Якщо в одній черзі є декілька осіб, які мають право на виплати за зниклого безвісті, то така сума ділиться порівну.
З якого моменту виникає право на виплати за зниклого безвісти?
Право на виплати за зниклого безвісти та їх нарахування починається з моменту зникнення безвісти військовослужбовця. А от виплата таких коштів зазвичай затягується на декілька місяців, що обумовлено необхідністю перевірки обставин зникнення безвісти, оформленням акту розслідування, встановленню складу сімʼї військовослужбовця і тому подібним.
Ознайомитися з успішними кейсами по юридичному супроводу осіб реалізації права на отримання виплат за зниклого безвісти військовослужбовця ви можете в нашому телеграм-каналі чи на сторінці Інстаграм. Для отримання юридичної допомоги чи консультації залишайте заявку на сайті.