ТРАВМА, ПОВ'ЯЗАНА З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ВИПЛАТИ

ТРАВМА, ПОВ'ЯЗАНА З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ВИПЛАТИ

Зв’язатися з юристами практики
+380635285603

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ТРАВМА, ПОВ'ЯЗАНА З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ВИПЛАТИ

Держава при прийомі на службу надає особам певну низку гарантій в тому числі але не виключно соціальні пільги для військових та членів їх сімей (на сплату комуналки, отримання землі тощо), а також грошове забезпечення під час проходження служби. 

Оскільки військова служба є дуже небезпечною, тому часто військовослужбовці отримують бойові травмування. А тому актуальним для військових є питання після отримання травми пов’язаної з проходженням  військової служби виплати належного їм грошового забезпечення на період лікування. 

На жаль, ще досі механізми, які регулюють дане питання все не пропрацьовані на всі 100%, а тому ще досі військові вимушені стикатися з рядом проблем, які містяться у чинному законодавстві. 

Зміст:

  1. Порядок отримання виплат після отримання військовослужбовцем травми/поранення.
  2. Травма пов’язана з проходження служби виплати на які може претендувати військовослужбовець.
  3. Позитивні зміни, які були внесені до Постанови № 168 у 2025 році.
  4. У якому випадку визначення причинного зв’язку у довідці ВЛК впливає на отримання 100 000 гривень та чому важливо аби його було встановлено вірно.
  5. Часті питання.
  6. Успішні кейси.
  7. Висновки.

document

1. Порядок отримання виплат після отримання військовослужбовцем травми/поранення

Перше, що має бути у військовослужбовця після отримання ним травми на полі бою – це форма 100. У даному документі фіксується попередній діагноз після отримання травми/поранення військовослужбовцем, а також дата отримання травмування та інформацію про евакуацію. Зауважимо, що іноді немає можливості провести евакувацію день в день після отримання поранення, у зв’язку з незалежними від військового факторами. Однак і в цьому випадку буде форма 100. 

Наступний документ, який потрібен військовому довідка про обставини травми (додаток 5 до Наказу № 402). Звертаю увагу, що дана довідка має затверджений зразок і відхилення від затвердженої форми можуть мати наслідки (в залежності від внесених змін). Із важливого, довідка містить інформацію про дату та час отримання поранення, обставини отримання травми, а також інформацію щодо того, що військовослужбовець не винен у тому, що з ним сталося (тобто був у засобах індивідуального захисту, не перебував в стані алкогольного сп’яніння чи іншому виді сп’яніння). 

Щодо осіб, які проходять службу в НГУ чи ДПСУ. Так вони підпорядковуються МВС не всі процеси аналогічні до ЗСУ (хоча фактично несуть аналогічну службу, чому все ще є різниця в базових процесах – не зрозуміло). Тож, після отримання травми, пов’язаної із захистом Батьківщини, вони аналогічно отримують форму 100, однак замість довідки форми 5 вони отримують акти службового розслідування (Н-1, Н-5), які містять ту ж інформацію, що й довідка про обставини травми. 

Ну і звичайно, для отримання належних виплат потрібна вся медична документація за період стаціонарного лікування чи перебування у відпустці для лікування. Важливо слідкувати за тим, який діагноз написаний у виписці.

document

2. Травма пов’язана з проходження служби виплати на які може претендувати військовослужбовець

Отож, на разі передбачено, що військовий за період проходження лікування отримує грошове забезпечення, а також додаткову грошову винагороду у розмірі 100 000 гривень, яка виплачується пропорційно перебуванню на лікуванні.

Критерії для отримання виплати: 

  1. Травма отримана під час участі у бойових діях. Даний факт підтверджується формою 100, довідкою про обставини травми (або акти розслідування Н1, Н5). 
  2. Медичні виписки за період всього лікування. 
  3. У довідках ВЛК має бути зазначений вірний причинний зв’язок «Травма, пов’язана із захистом Батьківщини», а також визначено ступінь тяжкості травми як тяжкий. Це стосується виплати за період перебування у відпустці за рішенням ВЛК.

document

3. Позитивні зміни, які були внесені до Постанови № 168 у 2025 році

Саме постанова № 168 регулює питання виплати додаткової грошової винагороди військовим, які отримали травму/поранення. Досить часто до постанови вносилися зміни. 

Так, у 2025 році було доповнено пункт 12 Постанови № 168, що у випадку перебування на стаціонарному лікуванні, коли військовий отримує медичну чи реабілітаційну допомоги теж має право на отримання 100 000 гривень за згаданий період. 

Чому ці зміни важливі? Думаю відповідь на це питання як ні хто, знають ті, хто стикався з цим на практиці. Оскільки були випадки, коли військові частини занадто формально підходили до питання виплати, а тому коли у медичних документах було вказано – реабілітація, вони не платили кошти. Хоча фактично військовослужбовець і надалі лікує ту ж саму травму/поранення.

document

4. У якому випадку визначення причинного зв’язку у довідці ВЛК впливає на отримання 100 000 гривень та чому важливо аби його було встановлено вірно?

Військовослужбовці мають право на отримання 100 000 гривень на період відпустки якщо травма/поранення пов’язані із захистом Батьківщини та ступінь тяжкості – тяжкий. Лише при дотриманні даних двох критеріїв можна отримати 100 000 гривень за період перебування у відпустці.

Якщо ж ваша травма легка, то все одно рекомендуємо аби причинний зв’язок було встановлено правильно, оскільки в подальшому стан здоров’я може погіршитись, а як наслідок буде встановлено групу інвалідності чи відсоток втрати працездатності. У такому випадку причинний зв’язок беруть із довідки ВЛК. 

Детальніше про отримання порядок, розміри та документи необхідні для отримання ОГД після поранення можна ознайомитися тут.

document

5. Часті питання

1. В довідці ВЛК визначений некоректний причинний зв’язок, що робити аби отримати виплати? 

Для успішного оскарження довідки ВЛК необхідно мати довідку про обставини травми. Маючи її необхідно звернутися із відповідною заявою до РВЛК/ЦВЛК (за територіальним принципом). За результатами розгляду Вашої заяви надається витяг з протокол, у якому причинний зв’язок визначений у попередній довідці скасовується та приймається новий. 

Після отримання витягу необхідно звернутися до частини з метою ініціювання отримання належних виплат.

2. Я не згодний з тим, що моя травма легка, чи можна це оскаржити? 

Тяжкість травми теж можна оскаржити, однак це вже складніше зробити. Питання визначення тяжкості травми регулюється Наказом № 370. Однак іноді лікарі теж допускаються помилки. Якщо ви не згодні з висновками, то маєте право звернутися із заявою до комісії, яка визначала тяжкість травми.

3. Мені не виплачують кошти за лікування, що робити. 

У випадку, якщо всі документи в порядку, необхідно звернутися з рапортом до вашого безпосереднього командира та просити внести вас в наказ на виплату. Нагадуємо, що обов’язково мають бути докази звернення. Якщо Вас ігнорують чи щодня зв’являються нові пояснення чому вам не платять – не затягуйте та вирішуйте це питання одразу.

4. В період лікування був тиждень перерви, чи будуть мені далі платити 100 000 гривень. 

Наразі не встановлено вимоги безперервного лікування, тобто навіть якщо через місяць після виписки ви знову потрапили на лікування через травму пов’язану з проходження військової служби виплати повинні продовжити. Однак не всі військові частини це розуміють (чи не хочуть розуміти), а тому неправомірно відмовлять у виплаті. У випадку наявності письмової відмови слід оскаржувати таку у суді.

5. У якому випадку військовослужбовця не включать в наказ на виплату 100 000 гривень під час лікування

  • Військовий навмисно вчинив дії через які спричинив шкоду здоров’ю;
  • Перебування у стані алкогольного сп’яніння (за місяць коли вчинено правопорушення);
  • Самовільно покинули розташування військової частини/місця служби; 

Вищевикладену інформацію фактично спростовують відомості, які вказані в довідці форми 5, саме тому важливо отримати цей документ якнайшвидше.

document

6. Успішні кейси

І. Військовослужбовець у вересні 2023 року отримав травму пов’язану із захистом Батьківщини та отримував належні йому виплати до грудня 2023 року. Причиною припинення виплата стало те, що у довідці ВЛК було зазначено, що отримана ним травма легкого ступеню. Однак після закінчення відпустки для лікування військова частина продовжила не виплачувати кошти, мотивуючи це тим, що ніби як немає зв’язку із отриманим пораненням (діагнози у виписках не збігають з діагнозами у довідці про обставини травми). 

*не дивно, що діагнози різняться, оскільки в довідці первинний діагноз, який під час лікування підлягає уточненню або ж військовий продовжує лікувати наслідки раніше отриманої травми, про що зазначається у виписках.

Також він не отримав взагалі кошти за перше отримане поранення. Частина мотивувала це тим, що військовим не надано оригінали документів. Парадокс такої «відмазки» полягає в тому, що вони вимагали оригінал форми 100 та форми 5, які самі ж і видавали.

У зв’язку з такою позицією військової частини вимушені були звернутися до суду. 

В судовому порядку нам вдалося відстояти порушенні права військовослужбовця та отримали позитивне рішення на його користь. 

Суд зобов’язав військову частину виплати кошти за перше поранення в повному обсязі, а також по другому пораненню, включно з відпусткою, не зважаючи на той факт, що в досудовому порядку не вдалося змінити тяжкість травми (хоча лікарня визнала, що вони допустилися помилки). Розгляд в суді першої інстанції зайняв близько трьох місяців. 

Наразі рішення набрало законної сили, тому займаємося питанням виконання рішення.
З повним текстом рішення можна ознайомитись тут.

ІІ. В досудовому порядку вдалося домогтися аби військовослужбовця було внесено в наказ про виплату додаткової винагороди за місяці, коли він не отримав належних йому коштів. 

Так, було підготовлено відповідний адвокатський запит, з метою отримання інформації щодо причин невипплати коштів, а також ініціювання питання отримання виплати. 

За результатами опрацювання нашого адвокатського запиту отримали відповідь, у якій було зазначено, що військовослужбовця внесено в наказ на виплату. Наразі він уже отримав належні йому кошти. 

В даній ситуації весь процес зайняв близько двох місяців.

 

document

Висновки

Якщо ви стикнулися з тим, що з тих чи інших причин вам не виплачують кошти не затягуйте з вирішенням даного питання. Рекомендуємо максимально використати можливість врегулювати дане питання без суду та використати всі доступні методи досудового врегулювання спору. На жаль, не завжди це можливо і іноді дійсно доводиться йти до суду.

Після отримання травми пов’язаної з проходженням  військової служби виплати це мінімальна гарантія, яку може і повинна надати держава. 

Вважаємо, що ситуація коли військовим не виплачують належні їм кошти після отримання травми пов’язаної із захистом Батьківщини є неприпустимою, а тому будемо раді допомогти відновити справедливість та повернути кошти. В даному питанні маємо значний досвід як в досудовому порядку врегулювання спору, так і в судовому порядку маємо успішні справи. Ваша справа – буде наступною!

Також буде корисно ознайомити з наступними публікаціями: 

  1. Одноразова грошова допомога інвалідам війни 3 групи в України у 2025 році.
  2. Оскарження рішення МСЕК у 2025 році військовослужбовцям: які підстави та порядок? 

Більше корисної інформації та успішних кейсів:

document

document

document

document

  

Останні публікації