ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ВІДСТРОЧКУ?

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ВІДСТРОЧКУ?

Зв’язатися з юристами практики
+380635285603

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ВІДСТРОЧКУ?

Вже йде третій рік повномасштабної війни, через що оголошено загальну мобілізацію, тому не зменшується градус актуальності питання в отриманні відстрочки від мобілізації.

Починаючи з лютого 2022 року по травень 2024 року відстрочка від мобілізації регулювалася тільки ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», через що виникало багато проблем на практиці, адже в законі були передбаченні підстави для відстрочки, але не були врегульовані питання: 

  • які саме документи потрібно надавати, 
  • яким способом це робити,
  • в який термін ТЦК та СП зобов’язано розглянути заяву і т.д. 

Більше того, навіть самі військомати не розуміли, який документ вони мали видати особі про відстрочку. Затверджених довідок про відстрочку до цього періоду не існувало.

Наразі в ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» внесені зміни та прийнята відповідна Постанова на виконання цих змін (відомий всім Порядок № 560), що допомогло врегулювати багато «прогалин» в цих (і без того не дуже мирних) правовідносинах.

Давайте тепер розберемося як краще подати заяву для отримання відстрочки від мобілізації. 

Наразі відомі наступні способи:

  • Особиста подача (зазвичай цей спосіб всіх лякає);
  • Поштовим зв’язком (менш нервово затратний спосіб, але інколи безрезультатний);
  • Через «Резерв +» (найбільш легкий спосіб, однак не охоплює всіх підстав);
  • Через роботодавця (для бронювання).

Тепер по кожному способу більш детально. 

Перед особистою подачею документів потрібно зареєструватися в електронній черзі до ТЦК на сайті Міністерства Оборони та обрати зручний день та час. У Постанові можете знайти затверджений бланк заяви для відстрочки та необхідний перелік документів (з цим будьте уважні, бо норми постанови мають ряд спірних питань, які вже вирішуються судовою практикою). 

Заздалегідь підготуйте необхідні документи та зробіть звичайні копії до них в одному екземплярі. Наголошую, що саме звичайні копії (не нотаріальні), співробітник ТЦК та СП сам звірить ваші копії, але обов’язково не забудьте взяти з собою оригінали до них.

Якщо немає фізичної можливості взяти із собою оригінал необхідного документу, то можна зробити його нотаріальну копію та долучити до заяви. При поданні документів візьміть з собою копію заяви (без додатків), на якому попросіть представника ТЦК та СП поставити штамп про реєстрацію (отримання заяви), щоб у вас було підтвердження того факту, що ви заявили про своє право на відстрочку від мобілізації (або ж сфотографуйте заяву з відміткою про реєстрацію у військоматі). 

Останнім часом, особливо у столиці, з’являється практика, що заяву для отримання відстрочки можливо подати через ЦНАП, де знаходяться представники ТЦК та СП, які приймають заяви і видають довідку про надання відстрочки від мобілізації.

При направленні заяви поштовим зв’язком використовують «Укрпошту». Як і при особистій подачі необхідно підготувати заяву та необхідні документи згідно Постанови. Але на відміну від особистої подачі, для відправки поштою потрібно зробити нотаріальні копії документів. Рекомендуємо відправляти цінним листом з описом, щоб у вас було підтвердження відправки, чим ви мінімізуєте ризик втрати заяви з додатками співробітниками ТЦК та СП. Додатки до заяви детально прописуйте в офісі, обовʼязково зазначте про кожен документ, який ви долучаєте.

Цифровізація вже швидшими темпами входить і в сферу мобілізаційного та військового права, адже деякі категорії громадян можуть отримувати відстрочку від мобілізації через мобільний додаток «Резерв+». До цих категорій відносяться:

  • особи, які мають інвалідність (незалежно від групи);
  • здобувачі освіти (студенти, аспіранти).

Як заявляється урядовцями в найближчих планах розшити цей перелік.

При отриманні відстрочки через «Резерв +» ви одразу не отримаєте письмову довідку, а тільки запис в системі «Оберіг». Для безпечного пересування в межах країни цього вам достатньо, але все одно рекомендуємо виділити час та звернутися до ТЦК та СП з вимогою надати довідку про надання відстрочки, адже непоодинокі випадки збоїв у системі «Резерв +» чи навіть через відсутність мобільного інтернету в необхідний момент ви не зможете підтвердити цей статус. 

Крім того, якщо ви плануєте перетинати державний кордон, то письмову довідку обов’язково треба буде надати співробітнику митниці. Нагадуємо: не всі підстави для відстрочки дають право на перетин кордону.

Що стосується бронювання працівників, тут всі документи до ТЦК та СП готує та подає роботодавець. Наразі цей спосіб також починає переходити в цифровий формат, адже держава робить процес бронювання працівників через сервіс «Дія». Як відомо, «Дія» та «Резерв+» взаємодіють між собою. Тому, ті в кого дані не оновленні, інформація відображається як така, що потребує уточнення, в зоні ризику для нового бронювання.

Хоча процес отримання відстрочки відносно нескладний, все одно при підготовці документів радимо звертатися за консультацією до юриста, адже періодично у законодавство вносяться зміни, а тому може і змінюватися перелік необхідних документів або навіть сам бланк заяви про отримання відстрочки, через що виникає ризик отримання відмови та незаконної мобілізації.