Через військову агресію російської федерації проти України військово-політичним керівництвом були прийняті нагальні рішення для забезпечення обороноздатності країни та ефективного спротиву ворогові. Передусім мова йде про рішення з оголошення воєнного стану на всій території України та проведення загальної мобілізації військовозобов’язаних громадян.
Разом з тим, з об’єктивних причин законодавством визначені категорії осіб, що мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Хто має право на відстрочку від призову?
Підстави та умови відстрочення призову під час мобілізації регламентовані Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У даній статті надаємо перелік найпоширеніших підстав для відстрочки, зокрема відповідним правом наділяються:
- заброньовані на період мобілізації та на воєнний час;
- визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи та інші вади здоров’я згідно переліку;
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
- які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи;
- жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
В окрему категорію осіб, що не підлягають призову під час мобілізації, законодавцем також виділені:
- студенти, аспіранти, докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою;
- наукові та науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
- особи, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час участі в АТО (військовослужбовці, добровольці тощо).
Наданий вище перелік осіб, що мають відстрочку від призову, та підстави й умови такої не є вичерпними та підлягають уточненню індивідуально за результатом вивчення усіх обставин.
Як реалізувати право на відстрочку від призову?
Слід розуміти, що наявність підстав для відстрочки від призову не є безумовним свідченням того, що Ви не будете призвані на військову службу або Вам не вручать повістку. Власне процес отримання відстрочки не є автоматичним та передусім вимагає від особи вчинення активних дій для отримання такої.
Зокрема, необхідно завчасно звернутися до військкомату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із заявою про надання відстрочки. Водночас разом із заявою подаються документи, що підтверджують наявність права на відстрочку від призову.
В свою чергу військкомат за результатом розгляду такої заяви встановлює наявність підстав для відстрочки та робить запис у військовому квитку або видає відповідне посвідчення.
Чи може бути вручена повістка?
Законодавством не закріплено підстави для відмови в отриманні повістки чи її не вручення за наявності у військовозобов’язаного права на відстрочку.
Попри це, маючи право на відстрочку від призову, радимо обов’язково отримати у військкоматі відповідне підтвердження, при пред’явленні уповноваженим особам якого, втрачається сенс вручення Вам повістки.
На який термін надається відстрочка?
Відповідне право зберігається за особою на час дії обставин, що були підставою для отримання такої відстрочки.
Чи можуть призиватися на військову службу особи, що мають відстрочку?
Така можливість, за деяких винятків, надана законодавством, разом з тим в переважній більшості такі особи можуть призиватися виключно за їхньою згодою і тільки за місцем проживання. Вочевидь така згода повинна бути оформлена письмово.
У даній статті висвітлені основні підстави для відстрочки від призову, а також умови реалізації такої, однак з практичного досвіду можемо резюмувати, що досить часто виникають певні перешкоди в реалізації такого права, вирішення яких можливо за кваліфікованої підтримки.
Команда CHERNIKOV & PARTNERS пропонує:
- консультування з питань отримання відстрочки від призову;
- допомогу у підготовці необхідного пакета документів;
- допомогу у проведені комунікації зі співробітниками військкомату;
- оскарження відмови у наданні відстрочки від призову.