Зміст:
- Для чого потрібен акт службового розслідування зникнення військового
- Як його отримати акт службового розслідування зникнення військового
- Часті запитання
- Висновки
В умовах бойових дій на значній частині території України особливої уваги потребує своєчасне та належне оформлення документів, що стосуються зміни статусу безвісти зниклого військового, отримання військовослужбовцями поранень, направлення на лікування, самовільного залишення місця служби, загибелі або зникнення безвісти. Зокрема, у разі зникнення військовослужбовця виникають тривалі правовідносини між державою в особі військової частини та сім’єю зниклого. Вони частково охоплюють питання виплат та можливого отримання інших передбачених законом пільг і гарантій. Поширеними є випадки, коли акт розслідування безвісти зниклого військового є основним документом, який необхідно отримати після зникнення, оскільки саме він фіксує обставини зникнення та визначає правовий статус військовослужбовця, що має юридичні наслідки для родичів або осіб, на користь яких передбачена виплата грошового забезпечення.
Для чого потрібен акт розслідування безвісти зниклого військового?
У разі зникнення безвісти військовослужбовця перед командуванням його військової частини першочергово постає завдання здійснити заходи з розшуку зниклого та встановлення обставин, в яких він перебував на момент зникнення.
Оскільки в акті розслідування безвісти зниклого військовослужбовця має бути зазначено висновок про достовірне встановлення факту його зникнення, цьому має передувати висновок про відсутність позитивних результатів розшукових заходів. Щодо таких заходів варто зазначити, що вони передбачають комплекс дій, спрямованих на обстеження локацій імовірного перебування військовослужбовця, зокрема його останнього достовірно відомого місця перебування, з урахуванням присутності в цих районах ворожих сил або наслідків збройної атаки, опитування свідків події тощо.
Після проведення зазначених заходів, військова частина повинна скласти акт службового розслідування зникнення військового, після чого сповістити ТЦК та СП про відповідні обставини та подію. У свою чергу, ТЦК та СП коротко сповіщає про зникнення безвісті найближчих родичів військовослужбовця, однак додаткових документів родичам одразу не надається.
При цьому, факт зникнення безвісти військовослужбовця може прямо вплинути на права та обов’язки його родичів, наприклад законом чітко передбачено право військовозобов’язаних на отримання відстрочки за фактом зникнення безвісти родича конкретного ступеня споріднення, до того ж такий факт може впливати на право на отримання виплат грошового забезпечення зниклого.
Таким чином, акт службового розслідування зникнення військового як один з найголовніших документів, адже він може допомогти з реалізацією ряду прав:
1. Відстрочка від призову під час війни
Факт наявності родича з числа військовослужбовців, який зник безвісти під час участі в бойових діях дозволяє отримати відстрочку від мобілізації на період війни, оскільки ця підстава передбачена статтею 23 закону, що встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні. За ступенем спорідненості таке право мати відстрочку є наявним для людей, у яких зник брат чи сестра незалежно від того, чи обоє з батьків є спільними, мати або батько, дружина, чоловік, син або донька.
Однак, сам акт може лише частково допомогти у цьому питанні, адже чинним законодавством передбачається необхідність надання переліку документів, до якого акт розслідування безвісти зниклого військового не входить. На противагу цьому акту здебільшого потрібно надавати витяг з реєстру безвісти зниклих військових, однак щоб його отримати можна скласти звернення або подати запит, до якого прикласти як додаток акт службового розслідування, хоча це не є обов’язковим.
Правовий статус зниклого безвісти родича може також вплинути на появу права на відстрочку і з інших підстав, де вимагається доведення відсутності родичів певного кола споріднення.
Також важливо знати: Відстрочка від мобілізації на підставі безвісти зниклого брата
2. Право бути звільненим з військової служби
По-перше, якщо у військовослужбовця є дитина віком до 18 років, а другий з батьків зник безвісти, це може бути підставою для його звільнення. У такому випадку акт розслідування може знадобитися для підтвердження факту зникнення, проте немає необхідності доводити, що зникла особа була військовослужбовцем або що зникнення сталося під час бойових дій. Єдиним критерієм у цьому контексті є сам факт зникнення безвісти другого з батьків.
По-друге, за аналогією з правом на відстрочку, право на звільнення мають військовослужбовці, у яких зник безвісти близький родич, зокрема брат чи сестра (незалежно від спільності батьків), мати, батько, дружина, чоловік, син або донька, за умови, що зникла особа є військовослужбовцем.
Для реалізації такого права, так само як і відстрочки, потрібен витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а наявність акту прямо не вимагається.
По-третє, зникнення безвісти військовослужбовця є вагомим аргументом при розгляді питання звільнення з військової служби, наприклад, у разі необхідності догляду за хворою матір’ю, якщо у неї є двоє синів, і один із них зник безвісти за відповідних обставин.
Читайте також окрему статтю на цю тему: Звільнення військовослужбовця у зв'язку із загибеллю (безвісті зниклого) близького родича.
3. Право на отримання грошового забезпечення зниклого військовослужбовця
З міркувань соціальної справедливості законодавством передбачено можливість виплати частини грошового забезпечення зниклого безвісти військовослужбовця його родичам або особам, на користь яких він склав відповідне розпорядження.
Для реалізації цього права може знадобитися збирання та подання необхідних документів, серед яких може бути й акт розслідування безвісти зниклого військовослужбовця.
До вашої уваги стаття: Скільки платять за зниклого безвісти?
Як його отримати акт службового розслідування зникнення військового?
Акт розслідування безвісти зниклого військового належить до категорії службових документів військової частини та не підлягає автоматичному розповсюдженню до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (військкоматів) чи родичів. Він може знадобитися у випадках, коли до справи долучаються правоохоронні органи для реєстрації факту зникнення особи, що має бути підтверджено відповідним пакетом документів.
У разі затримки з реєстрацією такої події або, як наслідок, з видачою витягу з реєстру безвісти зниклих військових, доцільно звернутися до командування військової частини з проханням надати копію акту службового розслідування.
Водночас, у разі подання адвокатського запиту до командування, не потрібно детально обґрунтовувати причину необхідності отримання копії акту, достатньо підтвердити наявність родинного зв’язку між зниклою особою та клієнтом адвоката.
Часті запитання
– Чи обов’язково отримувати акт розслідування зникнення військовослужбовця?
Ні, для реалізації більшості прав родичами зниклого безвісти військовослужбовця отримання такого акта не є обов’язковим.
– Хто проводить розслідування зникнення безвісти військовослужбовця?
Розслідування здійснюється командуванням військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець.
– Скільки часу відведено на проведення розслідування?
Військова частина має 30 днів з моменту зникнення безвісти для проведення розслідування та складання відповідного акта.
– Які наслідки може мати відсутність акта розслідування?
У разі відсутності акта та, відповідно, завершеного службового розслідування, можуть виникнути труднощі з нарахуванням і виплатою грошового забезпечення родичам зниклого. Також це може призвести до затримки або неможливості отримання витягу з єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти військових за особливих обставин.
Висновки
Розуміючи, для чого потрібен витяг з Єдиного реєстру зниклих безвісти, варто не забувати і про важливу роль акта розслідування зникнення військовослужбовця. Хоча акт розслідування безвісти зниклого військового не є обов’язковим документом для реалізації більшості прав родичів зниклого, він відіграє важливу роль у формуванні інших документів, які, у свою чергу, подаються до органів та установ, що розглядають питання пільг, компенсацій, відстрочок, матеріальної допомоги тощо. Саме тому важливо проконтролювати своєчасне складання такого акта командуванням військової частини та отримати результати проведеного розслідування. У цьому може допомогти звернення до військової частини з відповідним запитом — зокрема, за підтримки адвокатів та юристів компанії «Чернікови і партнери».
Більше корисної інформації та успішних кейсів: