ВИЇЗД ЗА КОРДОН ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ОСІБ

Зв’язатися з юристами практики
+380636569770

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ВИЇЗД ЗА КОРДОН ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ОСІБ

Повномасштабне вторгнення військ російської федерації мало наслідком оголошення в Україні загальної мобілізації. У зв’язку з чим, уряд для збереження кадрового потенціалу, був змушений ввести обмеження щодо виїзду за кордон військовозобов’язаних осіб. Зокрема, обмежується під час дії воєнного стану виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Водночас така заборона не є абсолютною, оскільки законодавством визначаються категорії осіб, яким дозволено в умовах введення воєнного стану виїжджати за кордон.

Правила перетинання державного кордону громадянами України затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 за № 57 (надалі також ‒ Правила).

Хто має право на виїзд за кордон в умовах введення воєнного стану?

Передусім до таких громадян належать особи з інвалідністю, водночас не має значення яка група інвалідності присвоєна.

Також наділяються правом виїзду військовозобов’язані, що супроводжують осіб з інвалідністю. Зокрема, здійснювати перетин кордону громадянам з інвалідністю першої та другої групи дозволено:

– у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа, дружини/чоловіка, повнолітніх сина/доньки, їх дружини/чоловіка;

  • у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними категоріями осіб.

Для громадян з інвалідністю, визнаних судом недієздатними – у супроводі їх опікуна (за наявності рішення про здійснення опікунства над такою недієздатною особою), а в разі коли опікуна такій особі не призначено, – у супроводі одного з повнолітніх членів сім'ї.

Щодо виїзду осіб, які мають право на відстрочку від призову

Законодавством дозволено виїжджати за кордон в умовах дії воєнного стану також військовозобов’язаним громадянам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, за винятком окремих осіб.

Тож, відповідне положення нас відсилає до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Серед осіб, що мають відстрочку можна виділити:

  • заброньовані працівники на час дії воєнного стану;
  • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
  • особи, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи та інші вади здоров’я згідно з переліком;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи.

Наголошуємо, що у даній статті не вказується вичерпний перелік осіб та обставин, за яких дозволяється виїжджати за кордон військовозобов’язаним особам.

Для виїзду за кордон, такі особи повинні підтвердити наявність підстав та умов за яких власне дозволяється здійснювати перетин державного кордону. Пакет документів в кожному конкретному випадку визначається індивідуально, залежно від підстави виїзду та інших визначальних обставин.

Зокрема, для виїзду осіб з інвалідності можна пред’явити один із наступних документів:

  • довідку про огляд медико-соціальною експертною комісією;
  • посвідчення про підтвердження відповідного статусу;
  • пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, у яких вказується група та причина інвалідності;
  • довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою.

Попри те, що порядок та підстави перетину військовозобов’язаними кордону законодавчо регламентований, на практиці, на жаль, часто зустрічаються випадки коли, з різних причин деякі громадяни не можуть скористатися наданою можливістю та потребують кваліфікованої юридичної підтримки.

Команда CHERNIKOV & PARTNERS пропонує:

  • консультування з питань виїзду за кордон;
  • юридичний супровід виїзду за кордон;
  • допомогу у підготовці пакета документів;
  • допомогу у проведені комунікації з представниками державних органів;
  • оскарження відмови у виїзді за кордон.