ЯК ЗНЯТИ ОБМЕЖЕННЯ МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНСІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ?

Дмитро Черніков
Співкеруючий партнер
+380638436990

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ЯК ЗНЯТИ ОБМЕЖЕННЯ МАКСИМАЛЬНОГО РОЗМІРУ ПЕНСІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ?

Як вже всім відомо, Пенсійний фонд України зараз здійснює обмеження пенсій військовослужбовцям максимальним розміром, який складає 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність. Станом на 01 січня 2023 року даний розмір складає 20 930 гривень. Це означає, що максимальна пенсія в Україні для військовослужбовців станом на поточний рік складає 20 930 гривень, однак, забігаючи наперед, дане обмеження суперечить чинному законодавству.

В даній статті розглянемо такі питання:

 • Чи є законним обмеження пенсії максимальним розміром?
 • Як здійснити перерахунок пенсій військовослужбовцям без обмеження максимальним розміром?
 • Як Пенсійний фонд зловживає щодо виконання рішень суду по зняттю максимального обмеження?
 • Найбільш поширені запитання наших клієнтів.

 Чи законно Пенсійний фонд обмежує максимальним розміром пенсії військовослужбовцям?

Пенсійне забезпечення військовослужбовців регулюється Законом України  № 2262-XII. Положеннями даного закону встановлено обмеження для військової пенсії в розмірі 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Таким чином, Пенсійний фонд України навіть при нарахуванні військовому пенсіонеру пенсії в розмірі, що перевищує 20 930 гривень, виплачує лише дану суму.

Варто зазначити що дане обмеження поширюється на всі види військової пенсії: чи то за вислугою років, чи по інвалідності, чи по втраті годувальника.

З приводу обмеження розміру пенсії вже сформована досить велика судова практика судів адміністративної юрисдикції, як позитивного та негативного характеру. Так, як не було сформовано єдиної правової позиції Верховного Суду, результат розгляду справи повністю залежав від рівня компетентності конкретного судді, а не від обставин справи.

Однак, крапку в цьому питанні поставив Конституційний Суд України у своєму рішенні № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року. Даним рішенням було визнано положення закону щодо обмеження максимального розміру пенсії військових неконституційними.

Одразу, після набрання чинності рішення Конституційного Суду України, почалися переглядатися рішення окружних судів, які відмовляли у задоволенні позовів щодо зняття максимального обмеження військової пенсії. Вже з часом, Верховний Суд сформував ряд правових висновків щодо незаконності такого обмеження.

Таким чином, дій працівників Пенсійного фонду України, якими встановлюється максимальний розмір пенсії для військових, є протиправними.

earth

 Переваги нашої компанії

 • Вашою справою буде займатися адвокати з багаторічним досвідом в сфері перерахунку військових пенсій!
 • Працюємо по ВСІЙ УКРАЇНІ!
 • Працюємо під КЛЮЧ (супроводжуємо до фактичної виплати нової пенсії)!
 • Ваша справа буде розглянута в ПРИСКОРЕНОМУ ПОРЯДКУ!
 • Регулярно ПОВІДОМЛЯЄМО КЛІЄНТА про стан розгляду справи!

Як скасувати обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовцям?

На жаль, зняти обмеження пенсії максимальним розміром можливо лише в судовому порядку шляхом оскарження дій Пенсійного фонду України.

Здійснити перерахунок пенсії військовослужбовцям можливо за наявності вже чинного обмеження пенсії військового пенсіонера. Це означає, що для звернення до суду з позовною заявою вже повинен існувати підтверджений факт такого обмеження. В протилежному випадку, існує велика ймовірність отримати відмову в задоволенні позову.

На практиці, даний нюанс зумовлює військового пенсіонера двічі звертатися до суду. Перший раз предметом позивних вимог є саме зобов’язання Пенсійного фонду здійснити перерахунок військової пенсії або на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, або шляхом відсудження відсотків основного розміру або шляхом відсудження інших доплат. Коли в результаті такого перерахунку пенсія військовослужбовців повинна перевищувати максимальний розмір, то необхідно звертатися повторно до суду, щоб зняти таке обмеження.

Отже, попри вже сформовану практику Пенсійного фонду постійно обмежувати військові пенсії, судді при ухваленні рішень щодо перерахунку пенсій на підставі оновленої довідки виходять із позиції, що право пенсіонера щодо обмеження пенсії буде порушено лише в майбутньому, у зв’язку з цим в цій частині відмовляє у задоволенні позову.

На жаль, представники суддівської спільноти до питання зняття максимального обмеження підходять з необґрунтованим формалізмом чим і порушують принцип верховенства права.

Крім того, варто зазначити, що якщо після зняття максимального обмеження пенсія буде перевищувати 30-35 тисяч гривень, Вам потрібно готуватися до перегляду рішення першої інстанції в апеляційному порядку. І питання тут стоятиме не в скасуванні рішення окружного суду, а в банальному затягуванні виплати Пенсійним фондом нової пенсії без обмеження максимальним розміром.

earth

 Етапи співпраці з нами

 1. Підписання договору про надання правової допомоги.
 2. Отримання від Клієнта копій необхідних документів.
 3. Здійснення юридичного супроводу перерахунку пенсії Клієнта.

Які є зловживання ПФУ щодо виконання рішень суду, якими було знято максимальне обмеження військової пенсії?

Отриманням позитивного рішення суду щодо обмеження пенсії військовослужбовцям процес перерахунку пенсії не закінчується, оскільки рішення ще потрібно виконати, і саме на цій стадії працівники Пенсійного фонду України часто зловживають своїми повноваженнями.

Найбільш улюблені зловживання Пенсійного фонду пов’язані з неповним виконанням рішення суду. В першу чергу, це стосується тих випадків, коли відповідач на виконання рішення суду скасував максимальне обмеження з визначеної дати у минулому, однак до наступного перерахунку, після якого знову почав нараховувати пенсію в розмірі максимального обмеження.

Прикладом даної ситуації може слугувати той випадок, коли рішенням суду було зобов’язано Пенсійний фонд України здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з основного розміру 90%, а з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки станом на 05.03.2019 без максимального обмеження. В такій ситуації Пенсійний фонд з 01.01.2018 здійснює перерахунок без обмеження, а з 01.04.2019 нараховує пенсію з обмеженням. На жаль такі випадки є непоодинокими “збоями системи”, а є цілеспрямованою політикою керівництва пенсійного фонду.

Дане зловживання Пенсійного фонду України зумовлює військового пенсіонера постійно звертатися до суду із захистом своїх прав після кожного такого обмеження пенсії. Максимальна пенсія військовослужбовців регулярного піддається “нападкам” зі сторони Пенсійного фонду та потребує постійного правого захисту.

Наступними зловживаннями є ті випадки, коли Пенсійний фонд на виконання рішення суду все-таки знімає обмеження максимальної пенсії, однак продовжує нараховувати пенсію в неповному розмірі, а саме не враховує норми постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 № 168, якими була здійснена індексація пенсії військовим пенсіонерам.

На жаль, в нашій державі склалася така ситуація коли посадові особи Пенсійного фонду умисно намагаються зменшувати обсяг виплачуваних пенсій шляхом або повного ігнорування рішень суду, або часткового.

zv2

Найбільш популярні питання наших клієнтів

 1. Яка максимальна пенсія в Україні у 2023 році?

В поточному році максимальний розмір пенсії військовослужбовцям становить 20930 гривень, однак після кожного підвищення прожиткового мінімуму дана сума збільшується. Як правило, підвищення прожиткового мінімуму здійснюється кожні пів року.

 1. Скільки часу займе процес відсуджування пенсії без максимального обмеження?

Це залежить в першу чергу від суду, в якому буде проходити судовий процес. Якщо це київський суд, то треба розраховувати як мінімум на 10 - 12 місяців, якщо регіональний суд, то - 3-4 місяців. Також, буде залежати від того, чи буде подаватися апеляція зі сторони Пенсійного фонду.

 1. Як змусити Пенсійний фонд здійснити перерахунок пенсій за вислугу років без обмеження максимальним розміром?

В юридичній практиці часто зустрічаються ті випадки, коли Пенсійний фонд затягує процес виплати нової пенсії аргументуючи це різними обставинами. Насправді єдиним дієвим механізмом змусити працівників фонду здійснювати перерахунок військових пенсій на виконання рішення суду є попередження з наступним відкриттям кримінальних проваджень щодо начальника Головного управління та безпосереднього виконавця за фактом умисного невиконання рішення суду.

 1. Чи буде ПФУ нараховувати та виплачувати пенсії військовим пенсіонерам без обмеження при подальших перерахунках пенсії?

Відповідь на це питання залежить від конкретних обставин: від регіону, політики керівництва в даному управлінні ПФУ, від правової природи перерахунку і т. д. Однак, однозначно можна сказати, що при наявності професійного юридичного представництва інтересів пенсіонера не нараховувати максимальний розмір пенсії за вислугу років Пенсійному фонду буде набагато важче.

Тільки за допомогою профільних юристів, які розбираються у всіх нюансах перерахунку військової пенсії, можна досягти бажаного результату і зберегти свої гроші та час. Тому, не зволікайте, звертайтеся до Юридичної компанії CHERNIKOV & PARTNERS, МИ ЗНАЄМО ЯК ЗБІЛЬШИТИ ВАШУ ПЕНСІЮ!