Як і завжди, одна з найголовніших тем, яка цікавить військовозобов’язаних – це відстрочка. Одні з найпоширеніших підстав для відстрочки, це підстави пов’язані із наявністю групи інвалідності, зокрема:
- Відстрочка по власній інвалідності(детальніше можна ознайомитись тут)
- Відстрочка у зв’язку повнолітньої дитини з інвалідністю (детальніше можна ознайомитись тут)
- Відстрочка по догляду за особою з інвалідністю
ЗМІСТ
- Хто має право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю?
- Які документи необхідні для відстрочки по догляду за особою з інвалідністю?
- Якщо є повнолітня дитина з інвалідністю, чи можуть мобілізувати?
- Часті запитання щодо відстрочки по догляду за особою з інвалідністю.
- Висновки.
ХТО МАЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ?
Якщо поглиблювати у підстави для відстрочки по догляду за особою з інвалідністю, то можна виокремити відразу декілька підстав для такої відстрочки. Розглянемо кожну більш детально.
Відстрочка по догляду за особою, яка потребує постійного догляду
Ця підстава не містить у собі такої умови, як обов’язкова наявність групи інвалідності. Головний нюанс такої підстави для відстрочки – це саме необхідність в отриманні такої послуги, як постійний догляд, зокрема, на непрофесійній основі.
Однак, на оформлення такої відстрочки можуть розраховувати не всі, а лише близькі родичі хворою особи. Тобто, ви можете отримати таку відстрочку від призову під час мобілізації за умови, що такого догляду потребує або ваша дружина, або ваша дитина, або один ваших батьків, а за певних умови, й у разі, якщо такого догляду потребує один з батьків вашої дружини.
Відстрочка по догляду за батьками з інвалідністю
Така підстава для відстрочки передбачає, що один з ваших батьків чи батьків дружини має обов’язково бути особою із встановленою І чи ІІ групою інвалідності.
Тут важливо розуміти, що у разі, коли Ваша дружина працездатна та не має проблем зі здоров’ям, зокрема, встановленої групи інвалідності чи потреби у постійному догляду, оформити відстрочку не вдасться, оскільки вона і сама має обов’язок в утриманні та догляді за своїми батьками.
Відстрочка по догляду за другим ступенем споріднення
Тут відразу необхідно розібратись хто ж відноситься до другого ступеню споріднення:
- Рідні брати чи сестри
- Бабуся та дідусь з боку матері та батька
- Онуки
Тобто, якщо один з вище перелічених родичів має І чи ІІ групу інвалідності та потребу у постійному догляді, ви можете оформити відстрочку від призову, за умови, що у таких осіб немає родичів першого ступеню споріднення, які мають обов’язок та можливість їх доглядати (батька, діти, чоловік чи дружина).
ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ?
Документи для відстрочки по догляду за особою, яка потребує постійного догляду
Документи, необхідні для оформлення відстрочки по догляду за особою, яка потребує постійного догляду можна розділити на декілька категорій:
- Документи, підтверджуючі потребу у постійному догляду. Таким документом може бути або довідка (висновок) ЛКК з відповідною відміткою про постійний догляд, або витяг з рішення експертної команди (запроваджені з 1 січня 2025 року), або ж довідка МСЕК з висновком про потребу у постійному догляді.
- Документи, підтверджуючі родинні зв’язки. Це може бути, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо.
- Документи, підтверджуючі відсутність чи неможливість здійснення постійного догляду невійськовозобов’язаними особами. Особливо такі документи потрібні, якщо ви хочете оформити відстрочку стосовно батьків вашої дружини. Важливо розуміти, що у тому випадку, коли ваша дружина повністю здорова, то вона має обов’язок доглядати за своїми батьками, тому тут оформити відстрочку не вийде. Підтвердження неможливості здійснення дружиною можливе у наступних випадках:
- коли дружина має сама групу інвалідності чи потребу у постійному догляді і батьки дружини не мають інших працездатних осіб, які мають їх доглядати – довідка МСЕК, довідка ЛКК чи витяг з рішення експертної команди;
- коли дружина померла чи зникла безвісти і батьки дружини не мають інших працездатних осіб, які мають їх доглядати – рішення суду про визнання особи померлою чи зниклою безвісти тощо.
- Документи, підтверджуючі факт здійснення постійного догляду. До таких документів належать довідка про отримання компенсації та акт про встановлення факту здійснення постійного догляду.
Документи для відстрочки по догляду за батьками з інвалідністю
- Документи, підтверджуючі наявність інвалідності. Таким документом може бути витяг з рішення експертної команди (запроваджені з 1 січня 2025 року), або довідка МСЕК, або пенсійне посвідчення.
- Документи, підтверджуючі родинні зв’язки. Це може бути свідоцтво про народження тощо або витяг з реєстру про державну реєстрацію народження дитини.
- Документи, підтверджуючі відсутність чи неможливість здійснення догляду невійськовозобов’язаними особами. Таким документом може бути:
- якщо є дружина (чоловік), документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду , наприклад, пенсійне посвідчення (пенсія за віком). Якщо відсутній хтось з подружжя, то свідоцтво (витяг) про розірвання шлюбу або свідоцтво (витяг) про смерть;
- якщо у вас є рідна сестра, то також потрібні документи, які підтверджують неможливість здійснення догляду, але тут ситуація складніше ніж з матір’ю або батьком. Законом встановлено, що підтверджуючими документами про неможливість догляду для невійськовозобов’язаних є довідка ЛКК про необхідність постійного догляду, довідка МСЕК про наявність інвалідності, або документи про перебування сестри у місцях позбавлення волі (слідчий ізолятор, тюрма і т.д.). Деякий час, військовозобов’язаним інколи вдавалося обходити цей момент, адже законодавством вимагався акт про встановлення факту здійснення постійного догляду. Певний час були суперечки відносно цього акту, адже була незрозуміла ситуація, якщо законом встановлена що для отримання відстрочки по догляду за інвалідом достатньо самого факту наявності когось із батьків з інвалідностью. Таким чином, військовозобов’язані робили такий акт, навіть якщо була працездатна рідна сестра (в акті зазначається, що сестра проживає в іншій місцевості або країні або, що у сестри малолітня дитина). Але в кінці 2024 року були внесені зміни, згідно яких акт по цій підставі не потрібен, але тепер для отримання відстрочки по догляду за інвалідом потрібно, щоб у сестри була інвалідність або вона потребувала постійного догляду,а, або перебувала в місцях позбавлення волі. - Документи, по військовозобов’язаними особами. Зазвичай це відноситься до тих, хто має рідного брата. В такому випадку для отримання відстрочки по догляду за інвалідом до заяви про відстрочку потрібно долучити заява від батька чи матері (в залежності у кого інвалідність) в якій обирається один з братів хто буде здійснювати догляд. Деякий час таку заяву робили у нотаріуса, але наразі достатньо просто підписати заяву згідно Додатку 15 (встановлена форма).
Документи для відстрочки по догляду за другим ступенем споріднення
Скажу одразу, що це не сильно популярна підстава. Для цієї підстави потрібен здійснювати догляд за членом сім’ї другого ступеня спорідненості (рідні брати та сестри, дід, баба) з інвалідністю І або ІІ групи. Тут само собою потребуються документи, що підтверджують інвалідність, родинні зв’язки. Але самий головний момент - потрібно довести, що інші родичі першого ступеню не можуть доглядати (смерть, інвалідність, потреба постійного догляду, перебування у місцях позбавленні волі).
ЯКЩО Є ПОВНОЛІТНЯ ДИТИНА З ІНВАЛІДНІСТЮ, ЧИ МОЖУТЬ МОБІЛІЗУВАТИ?
Не мобілізують, але не забувайте, що відстрочка від мобілізації це “право”, яке потрібно вчасно реалізувати. Тут відносно прости комплект документів, із головного довідка про інвалідність, встановленого зразка та свідоцтво про народження. Більш детально по цій підставі можете ознайомитися в нашій статті за посиланням.
ЧАСТІ ЗАПИТАННЯ ЩОДО ВІДСТРОЧКИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Чому не можна оформити відстрочку по догляду за особою з інвалідністю ІІІ групи?
Це пов’язано із підстави встановлення відповідної групи інвалідності. Вся справа у тому, що ІІІ група інвалідності встановлюється тим особам, які мають певні труднощі у повсякденні, однак все ще може самостійно здійснювати базові дії, без допомоги інших осіб.
А, наприклад, ІІ група інвалідності, у свою чергу, надається тим особам, хто має вже істотні труднощі у повсякденному житті і такі особи потребується вже регулярної допомоги з боку інших, або ж спеціальних умов для здійснення базових дій.
Тобто, ІІІ група інвалідності не передбачає специфічних умов для здійснення такою особою певних дій, на відміну від І чи ІІ групи інвалідності.
Чи обов’язково мати групу інвалідності, якщо є потреби у постійному догляді?
Ні, така вимога не є обов’язковою, хоча досить часто ТЦК може неправомірно вимагати, щоб потреба у постійному догляді була передбачена лише довідкою МСЕК чи рішенням експертної команди. Постійний догляд може бути підтверджений і висновком ЛКК.
Як встановити потребу постійного догляду?
Потребу у постійному догляді встановлюють представники МСЕК (з початку 2025 року представники експертних команд) чи лікарська-консультативна комісія.
Постійний догляд може бути встановлений без групи інвалідності лікарсько-консультативною комісією (ЛКК), зокрема у таких випадках:
- Коли особа не може самостійно пересуватися чи доглядати за собою
- Коли особа похилого віку має певні когнітивні порушення
- Коли особи має І чи ІІ групу інвалідності внаслідок психічного розладу
У разі, якщо особі не встановлено постійний догляд МСЕК чи експертною командою, необхідно звернутись до лікуючого лікаря хворою особи з метою направлення її на огляд ЛКК для вирішення питання щодо встановлення потреби у постійному догляді.
Як правило, хвора особа направляється на огляд ЛКК при тій самій лікарні, або ж у тому самому місті. ЛКК під час огляду проводить певні тести, розглядає медичні документи та ухвалює рішення, видаючи відповідний висновок.
Більш детально ознайомитись із встановлення потреби у постійному догляді та документальним підтвердженням можна ознайомитись тут.
ВИСНОВКИ
Одразу хочу сказати, що відстрочка по догляду за інвалідом є самою складною із всіх, адже багато нюансів, тому якщо ви ніколи не отримували відстрочку - зверніться до спеціалізованого юриста для складання заяви та пакету документів, як мінімум проконсультуйтеся відносно цього. Адже бувають часті випадки коли клієнти вважають, що мають підстави для отримання відстрочки, не підготувавшись йдуть до військкомату, де їм відмовляють і одразу мобілізують.
Більше корисної інформації та успішних кейсів: