Законодавство України прямо в жодному нормативно-правовому акті не надає визначення хто така цивільна дружина. Відповідно законодавство не містить зводу прав цивільних дружин.
Але дуже часто жінки, які постійно проживали з чоловіком, мали спільний побут, вели спільне господарство, обʼєднували свій бюджет та навіть мали спільних дітей, офіційно не зареєстрували свій шлюб з різних міркувань, хоча були один для одного найближчими людьми і вважали себе не чим іншим як СІМʼЄЮ.
На жаль саме після смерті рідної половинки жінки починають задумуватись над питанням: Які права має цивільна дружина військовослужбовця?
Дана стаття покликана розʼяснити права цивільних дружин на виплати повʼязані зі смертю військовослужбовця та порядок їх реалізації.
Зміст
- Хто така цивільна дружина військовослужбовця?
- Які права має цивільна дружина військовослужбовця?
- Чи має право цивільна дружина на виплати?
- Як отримати ОГД для цивільної дружини у звʼязку зі смертю військовослужбовця у 2025 році?
- Висновки
1. Хто така цивільна дружина військовослужбовця?
Поняття цивільної дружини чинне законодавство України не містить, а шлюбом вважаються лише офіційно зареєстровані стосунки між жінкою та чоловіком, на підтвердження чого видається свідоцтво про шлюб.
Тому офіційний статус «дружини» жінка набуває лише після офіційного оформлення шлюбу. Саме після реєстрації шлюбу набуте майно подружжям вважається спільним і у дружини виникають права на отримання грошового забезпечення свого чоловіка, якщо він є військовим у разі його зникнення безвісті чи полону та право на отримання грошової допомоги у разі його смерті чи загибелі.
Якщо ж офіційного шлюбу не зареєстровано, то жінка і чоловік можуть визнаватися такими, які спільно проживають без реєстрації шлюбу. Фактично це в народі (і інколи в судовій практиці) називають цивільним шлюбом.
Саме з фактом спільного проживання без реєстрації шлюбу повʼязується статус цивільної дружини.
Якщо колишня дружина військового після розлучення продовжувала з ним спільно проживати, то після розлучення вона фактично вважається його цивільною дружиною, оскільки шлюбні відносини між ними продовжили існувати не дивлячись на факт офіційного розлучення.
Як же цей статус підтвердити та задокументувати?
Підтвердити факт спільного проживання, тобто фактично підтвердити статус цивільної дружини можна лише шляхом встановлення такого юридичного факту в судовому порядку.
Для цього процесуальним законодавством встановлений скорочений, спрощений порядок та вид провадження.
Для встановлення юридичного факту спільного проживання з військовослужбовцем подається заява від цивільної дружини до суду, до якої додаються докази, які підтверджують спільне проживання –
-
спільні фото,
-
показання сусідів на родичів,
-
докази спільних сімейних витрат на великі разові покупки та побутові трати.
Наявність спільних дітей є великою доказовою перевагою.
Якщо факт спільного проживання з військовим бажає довести його колишня дружина, то варто до заяви докази існування офіційного шлюбу, який був розірваний.
За результатом розгляду заяви суд ухвалює рішення.
Саме судове рішення про встановлення факту спільного проживання чоловіка і жінки однією сімʼєю буде підтверджувати статус цивільної дружини та відповідно і її права, які випливають з такого статусу.
За яких критеріїв суд встановлює факт спільного проживання без реєстрації шлюбу у 2025 році?
Кожна людина людина може самостійно обирати юридичну форму організації свого сімейного та подружнього життя. Ні закон, ні суд не може покласти на особу обовʼязок офіційно оформити шлюбні відносини. Укладення офіційного шлюбу може відбувалися лише добровільно.
Тому відсутність офіційного шлюбу не свідчить про те, що фактичні (а не юридичні) подружні відносини не існували.
Тож давайте розглянемо, як довести в суді існування фактичних шлюбних відносин та критерії для такого у 2025 році.
Перший і головний критерій – це спільне проживання та відсутність офіційно зареєстрованого шлюбу. |
Під спільним проживанням мається на увазі не спільне зареєстроване місце проживання, а фактичне спільне проживання в одній квартирі чи будинку. Звісно ж спільне місце реєстрації буде перевагою.
Якщо чоловік мав інший офіційний шлюб, то не можна встановити факт його спільного проживання з іншою особою, ніж його законна дружина.
Додатковими критеріями можуть бути:
|
2. Які права має цивільна дружина військовослужбовця?
Цивільна дружина військовослужбовця має право на спадкування його майна після смерті військового лише в четверту чергу (після дітей, батьків, братів, сестер, дідусів та бабусь) та лише при умові, що строк спільного проживання перевищує 5 років.
У разі зникнення безвісті військовослужбовця або потрапляння його в полон право на отримання його грошового забезпечення для цивільної дружини законом не передбачено.
Однак, цивільна дружина військовослужбовця має право на отримання одноразової грошової допомоги у разі смерті чи загибелі військового. Умови та порядок отримання такої виплати ми опишемо детально в наступному розділі цієї статті.
3. Чи має право цивільна дружина на виплати?
Перелік осіб, які мають право на отримання грошової виплати від держави у разі смерті військового під час воєнного стану змінювався неодноразово.
На рівні закону з 29 березня 2024 року закріплено право цивільної дружини на отримання ОГД у разі смерті військового, з яким вона спільно проживала. |
На підтвердження свого права на отримання грошової допомоги цивільна дружина військовослужбовця до заяви обовʼязково має додати рішення суду про встановлення факту спільного проживання, яке набрало законної сили.
Зі зразком такого рішення можна ознайомитися за посиланням.
Тож, якщо військовий помер чи загинув після 29 березня 2024 року Міністерство оборони України, ДПСУ, НацГвардія та інші військові формування безперешкодно мають виплатити грошову допомогу цивільній дружині військовослужбовця.
ОГД для цивільної дружини може виплачуватися з розрахунку 15 мільйонів гривень на кожного отримувача, якщо військовим помер при виконанні обовʼязків військової служби, або ж виплачуватися з розрахунку 500-кратного розміру прожиткового мінімуму (близько 2 мільйонів гривень залежно від року смерті) у разі, якщо смерть військового настала при проходженні служби.
Якщо ж військовий помер до 29 березня 2024 року, то комісія, яка розглядає заяву на отримання виплати повертає заяву цивільної дружини на доопрацювання та просить її довести той факт, що вона перебувала на матеріальному утриманні військовослужбовця.
Фактично такі дії свідчать про невизнання права цивільної дружини на отримання ОГД у разі смерті військовослужбовця за новою редакцією закону, що розцінюється як відмова.
Така відмова є незаконною, оскільки призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця передбачена рівними частинами членам сім'ї такого військовослужбовця.
В той же час, як вже неодноразово підтверджувалось висновками Верховного Суду сім'ю є особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом та мають взаємні права та обов'язки.
Тому саме спільність проживання та обʼєднаність побутом свідчать про наявність ознак подружжя і сімʼї, що й надає їй право на отримання виплати за смерть військовослужбовця незалежно від редакції закону.
Тобто, якщо військовослужбовець помер до 29 березня 2024 року, то його цивільна дружина також має право на отримання одноразової грошової допомоги. До заяви про призначення виплати обовʼязково потрібно додати рішення суду про встановлення факту спільного проживання без реєстрації шлюбу.
!!! Незалежно від того коли настала смерть військовослужбовця (як до 29 березня 2024 року, так і після цієї дати) цивільні дружини військовослужбовців мають право на отримання грошової допомоги у разі їх загибелі, якщо факт їхнього спільного проживання без реєстрації шлюбу підтверджено відповідним судовим рішенням. |
4. Як отримати ОГД для цивільної дружини у звʼязку зі смертю військовослужбовця у 2025 році?
Якщо ви є цивільною дружиною військового і маєте рішення суду, яке підтверджує факт вашого спільного проживання з військовослужбовцем, - то подавайте заяву на ОГД у встановлено законом порядку.
Як подати заяву та які документи додати читайте в цій статті.
Якщо Вам, як цивільній дружині військового відмовили у виплаті грошової допомоги, або подану вами заяву повернули на доопрацювання та просять довести перебування на утриманні військового – оскаржуйте такі відмову у суді.
Верховний Суд у постанові від 05 лютого 2025 року у справі №120/17960/23 вже виклав свої висновки про наявність права у цивільної дружини отримати виплати грошової допомоги у звʼязку зі смертю військового.
Ось що говорить Верховний Суд
А з повним текстом судового рішення Ви можете ознайомитися за посиланням.
Чи варто встановлювати в судовому порядку перебування цивільної дружини на утриманні військового, як того зазвичай вимагає комісія по призначенню виплат?
Утримання є майновою категорією. Під утриманням розуміється матеріальне забезпечення.
Для доведення факту перебування цивільної дружини на утриманні військово необхідно довести, що сама цивільні дружина матеріально залежала від нього, не працювала, не мала власного доходу, власного заробітку, не була оформлення підприємцем.
Крім того, необхідно надати докази фактичного тривалого майнового утримання військовослужбовцем своєї цивільної дружини, що можна зробити надавши до суду квитанції про банківські перекази.
Однак, рішення суду про перебування на утриманні військового його цивільної дружини не замінює рішення суду про спільне проживання як сімʼї, що є значно важливішим для отримання виплат у звʼязку зі смертю військового.
Тому якщо цивільна дружина дійсно була матеріально залежна від свого цивільного чоловіка та не мала власного джерела доходу, то на додачу до рішення про спільне проживання вона може ініціювати в судовому порядку встановлення факту перебування на утриманні.
Висновки:
Юридична компанія «ЧЕРНІКОВИ ТА ПАРТНЕРИ» надає правові консультації для оформлення виплат ОГД цивільним дружинам військового, які мають право на виплати як у безспірних ситуаціях, так і супроводжує судові процеси по оскарженню відмов у виплаті їм такої допомоги.
Для отримання консультації щодо перевірки наявності у Вас права на отримання виплати допомоги по смерті військовослужбовця звертайтеся за номером телефону, вказаним на сайті.
Читайте наші популярні публікації:
-
АКТ РОЗСЛІДУВАННЯ ЗНИКНЕННЯ ВІЙСЬКОВОГО — ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН ТА ЯК ОТРИМАТИ?
-
ВИПЛАТИ БЕЗВІСТИ ЗНИКЛИМ ВІЙСЬКОВИМ У 2025 РОЦІ: ХТО МАЄ ПРАВО ТА ЯК ОТРИМАТИ
Більше корисної інформації та успішних кейсів: