Зміст
- Хто має право на виплати при безвісти зниклого військового.
- Скільки платять за зниклого безвісти військового.
- Порядок отримання виплат безвісти зниклим у 2025 році.
- Які документи потрібні для отримання виплат.
- Відмова в отриманні виплат, що робити?
- Як відбуватиметься зміна розміру виплат членам сім’ї зниклого безвісти військового, які отримували кошти до 01.02.2025 року.
- Реальні кейси: як сім’ї безвісти зниклих військових отримали виплати.
- Часті запитання.
- Висновки
Війна в України триває тривалий проміжок часу, однак, на жаль військовослужбовці та члени їх сімей все ще стикаються з рядом юридичних проблем, які не врегульовані належним чином на законодавчому рівні.
Часті випадки, коли сім’ї військовослужбовців в скрутний момент стикаються з різними проблемами, які самостійно вкрай важко вирішити. Одним із таких питань є виплати безвісти зниклим військовим, особливо гостро постало це питання після змін від 01.02.2025 року так як відсутні чіткі механізми в даному питанні.
Хто має право на виплати при безвісти зниклого військового?
З 01.02.2025 року до законодавства було внесено зміни, які стосуються як розміру виплати грошового забезпечення сім’ї так і коло осіб які мають право на таку виплату.
Наразі, у випадку якщо військовослужбовець який зник безвісти чи потрапив у полон не склав особистого розпорядження (про порядок та підстави оформлення можна ознайомитися тут), то законодавець виділяє дві черги осіб:
До першої черги відносяться:
- Дружина (чоловік);
- Законні представники малолітніх/неповнолітніх дітей (однак, у випадку сплати аліментів діти не претендують на виплату грошового забезпечення.);
- Незалежно від віку – діти із числа осіб з інвалідністю;
- Батьки (за умови, що їх не було позбавлено батьківських прав).
До другої черги відносяться:
- Повнолітні діти.
- Рідні брати/сестри, законним представником яких є військовослужбовець.
Чим спровоковані такі зміни до законодавства не відомо. Є позиція, що такі зміни покликані захистити військовослужбовця, щоб після повернення він отримав кошти та міг спрямувати в необхідне для нього русло. Проте, як швидко після повернення він зможе отримати ці кошти – невідомо. Сподіваємо, що найближчим часом буде розроблено чіткий механізм та військовим не доведеться боротися за свої права.
Також цікаво, що за результатом таких змін виключено зі списку осіб, які мають право на отримання виплат. А саме до кола осіб тепер не відносяться особи, які перебувають на утриманні військового.
Скільки платять за безвісти зниклого військового?
100% грошового забезпечення зможе отримати особа, яку військовослужбовець визначив у особистому розпорядженні. Так, наприклад, військовий може обрати когось одного із членів своєї родити, хто буде отримувати ці кошти (батько, мати, дружина тощо). В такому випадку лише визначена у особистому розпорядженні особа отримуватиме виплати безвісти зниклого військового.
50% грошового забезпечення у рівних частках кожен отримуватимуть члени сім’ї, які відносяться до першої черги відповідно до закону.
20% грошового забезпечення у рівних частках кожен зможуть отримувати особи, які відносять до другої черги (за умови, якщо відсутні особи з першої черги).
Так, якщо у військовослужбовця наявна матір та дружина, то вони обоє отримуватимуть по 25% від грошового забезпечення військовослужбовця.
Порядок отримання виплат безвісти зниклим у 2025 році
Після отримання документального підтвердження про те, що військовий зник безвісти чи потрапив в полон (сповіщення сім’ї від ТЦК та СП)сім’я має право на отримання виплати за зниклого безвісти військового.
Для реалізації даного права потрібно подати заяву про виплату грошового забезпечення зниклого безвісти військового до ТЦК та СП та долучити всі необхідні документи (законом встановлено строк розгляду звернень – 30 днів, однак іноді можуть бути затримки). Однак, якщо відома адреса військової частини, то можна звернутися і до них на пряму. Законом це не заборонено.
Більше того, немає обов’язку прийти особисто та подати таку заяву. ЇЇ можна направити засобами поштового зв’язку з належним чином завіреними копіями документів.
Важливо, що призначення виплат не відбувається автоматично. Потрібно обов’язково реалізувати своє право шляхом подачі заяви.
Також варто зауважити, що допоки триває службове розслідування за фактом зникнення безвісти військового (або у випадку якщо військовий потрапив у полон) виплати не буде призначено, допоки не встановлено усі обставини. На жаль, пришвидшити видачу цього документу не можливо, оскільки частина продовжує боротися з ворогом, тому іноді затягується строк підготовки цього документу. У випадку, якщо військовий добровільно здався в полон – виплат члени сім’ї не отримають. Детальніше про те для чого потрібен акт розслідування зникнення військового можна отримати тут.
Які документи потрібні для отримання виплат?
Перелік документів, які необхідно подати для отримання виплати за безвісти зниклого військового зазначений у Постанові № 884. Так необхідно обов’язково надати:
- Паспорт (усіх повнолітніх членів сім’ї). Однак з практики не завжди вимагають надати паспортні відомості усієї сім’ї.
- Відомості про місце реєстрації (витяг можна сформувати у застосунку «Дія» в кілька кліків).
- РНОКПП.
- Документ, який підтверджує родинні зв’язки (для дружини – свідоцтво про шлюб, для батьків – свідоцтво про народження тощо).
- Довідка з реквізитами банківського рахунку (деякі військові частини можуть вимагати таку довідку з «мокрою» печаткою банку).
Зазначимо, що документи обов’язково мають бути належної якості та читабельними, оскільки в іншому випадку вони не будуть опрацьовуватися.
До того ж, вищенаведений перелік документів не є вичерпним (він є базовим). До прикладу, якщо звертається колишня дружина в інтересах малолітньої дитини, то їй необхідно додатково надати рішення про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження дитини. У випадку зміни прізвища, документ який це підтверджує.
Досить часто постає питання, що батька ніколи не існувало і матір військового ніколи не перебувала у шлюбі. Однак військова частина все отримує його частку, вимагаючи документального підтвердження. Тож, якщо батько записаний зі слів матері (в порядку стаття 135 Сімейного кодексу України), то варто одразу взяти у ДРАЦС повний витяг про народження народження. Даний документ підтвердить ваші слова і особа зможе отримати виплату в повному обсязі.
Також звертаю увагу, що має бути перевіреною інформація щодо того чи складав військовослужбовець особисте розпорядження.
Відмова в отриманні виплат, що робити?
Якщо з якихось причин командир військової частини відмовив у призначенні та нарахуванні виплат, то в першу чергу необхідно отримати таку відмову в письмовому вигляді. Це важливо аби могти надалі оскаржувати її в судовому порядку.
Після отримання письмової відмови слід проаналізувати підстави такої. В тому випадку якщо можливо це питання закрити в досудовому порядку слід цим скористатися, оскільки такий варіант швидший.
Однак, у випадку якщо військова частина вимагає документ, якого не існує або ставить якісь додаткові вимоги, то таку відмову потрібно обов’язково оскаржувати в суді.
Слід звертатися до окружного адміністративного суду за місцем реєстрації особи або місцезнаходженням військової частини. Зазначимо, що тривалість судового процесу залежить від регіону та навантаження суду (в середньому це займає близько 3-4 місяців в першій інстанції).
Хотіли б зазначити, якщо ви все-таки вирішите почати судовий процес, то у разі наявності представника (адвоката) вам навіть не потрібно ходити до суду. Головне надати всю необхідну інформацію та якісні документи.
Важливо відстоювати свої права в судовому порядку, оскільки закон обмежує строком звернення до суду. Тобто отримавши відмову потрібно зайнятися аналізом такої та підготовкою позиції до суду. Оскільки через рік буде складніше зайнятися цим питанням.
Як відбуватиметься зміна розміру виплат членам сім’ї зниклого безвісти військового, які отримували кошти до 01.02.2025 року?
Як уже зазначалося раніше з 01.02.2025 року внесено зміни, якими змінено розмір виплат за зниклого безвісти військового та розширено коло осіб, які мають право на отримання такої. Відповідно постає питання, як це все відбуватиметься до прикладу для осіб, які вже отримували кошти.
На жаль, чітко регламентованого порядку перепризначення/перерозподілу коштів наразі не має. Тому військові частини створюють комісії, які здійснюють розрахунок/перерахунок виплат для членів сім’ї зниклого безвісти військового. Через це в деяких військових частинах були затримки з виплатою, через відсутність механізмів та велику кількість зниклих безвісти осіб.
Додатково хотіли б розглянути ситуацію, якщо члени сім’ї, які мали та мають праву на виплату коштів за безвісти зниклого військового не звернулися з певних причин одразу та вирішили реалізувати своє право уже після 01.02.2025 року. Такі особи мають право на виплату заборгованості грошового забезпечення з моменту, як військовий зник безвісти чи потрапив у полон. Однак, після виплати заборгованості їм буде призначено відповідний відсоток від грошового забезпечення (відповідно до змін 2025 року).
Так, у випадку якщо військовий зник безвісти 01.06.2024 року, то за період з 01.06.2024 по 01.02.2025 року сім’я має отримати заборгованість у повному обсязі, а саме близько 120 000 гривень за кожен місяць (960 000 гривень – орієнтовна сума заборгованості яку має отримати член сім’ї). Важливо, що претендувати на виплату заборгованості мають право ті особи, передбачені законом до 01.02.2025 року.
У тому разі, якщо особа набула права на виплату лише у 2025 році, то отримати заборгованість вона не зможе. Їй буде лише призначено виплату відповідно до нового порядку.
*Зауважу, що наразі готуємо позицію до суду, яка стосуватиметься відсудження повного розміру виплат для членів сім’ї зниклого безвісти військового, яким урізали виплату у 2025 році. Це досить цікава категорія справ, однак судова практика ще не сформована в силу того, що зміни досить нові. Тому складно спрогнозувати яке рішення прийме суддя, однак ми точно будемо боротися до кінця аби довести свою позицію та допомогти сім’ям зниклих безвісти військових.
Реальні кейси: як сім’ї безвісти зниклих військових отримали виплати
І. До нас звернулася дружина зниклого безвісти військового, яка стикнулася з тим, що довго не надавали матеріали службового розслідування та відповідно затягували з призначенням та виплатою грошового забезпечення (на момент звернення уже була заборгованість по виплаті коштів).
Так, ми звернулися із адвокатським запитом задля отримання інформації, а також подали заяву про виплату грошового забезпечення зниклого безвісти. Згодом довелося звернутися до вищого командування з метою врегулювання даного питання.
За результатами нашої роботи клієнтка отримала в повному обсязі виплату заборгованості за період з 25.10.2024 по 01.02.2025 року (100% грошового забезпечення, в тому числі додаткової винагороди). Вже з 01.02.2025 року їй призначено 25% грошового забезпечення (оскільки наявна матір військового).
ІІ. Допомогли матері зниклого безвісти військовослужбовця отримати виплати. Так, жінка звернулася із заявою на виплату до ТЦК та СП. Однак дана заява з невідомих причин була проігнорована, а тому виплата коштів їй не здійснювалася. Відтак, нами було підготовлено адвокатські запити з метою отримання інформації та додатково сформована повторно заява на командира військової частини.
Результат – заборгованість було виплачено, а також надалі клієнтка отримує належну їй виплату. Проте, на момент початку співпраці у нас були відсутні документи щодо батька військового. Так як батьки отримують в рівних частках виплату (в редакції до 01.02.2025 року), то їй було виплачено тільки 50% грошового забезпечення.
Наразі підтвердили документально, що батько військового помер. Тому тепер допомагаємо зі стягненням заборгованості (даний процес ще триває).
Про те як допомогли отримати клієнтці заборгованість в розмірі одного мільйона гривень уже розповідали, тому можете ознайомити тут.
Часті запитання
- Якщо військовослужбовець не спілкувався з батьками, чи можна їх позбавити цих грошей?
На жаль, у випадку, якщо у військового погані стосунки із членами сім’я процедури позбавлення коштів як такої не існує. Однак у 2025 році військовий може скласти особисте розпорядження, яким визначить хто отримуватиме всі 100% його грошового забезпечення на випадок полону (або набуття статусу безвісти зниклий). - Якщо я отримую аліменти на дитину, чи можу отримати виплату?
У 2025 році це питання врегульовано і прямо визначено, що у випадку отримання аліментів така особа не має права на отримання виплати безвісти пропавшим військовим. - Що буде з коштами, які не виплачуються сім’ї?
Отож, 50% грошового забезпечення, яке не виплачується сім’ї зберігаються. Ці кошти зможе отримати сам військовослужбовець після повернення. У випадку, якщо буде підтверджено (встановлено) факт смерті військового, то ці кошти будуть формувати спадщину (спадкування відбуватиметься або в порядку заповіту або за законом). - З батьком військового давно не спілкувалися і навіть не знаю чи живий він, як виплачуватиметься його частка?
Наразі скалася така практика, що у випадку якщо немає точних відомостей про члена сім’ї, який має право на виплату – його частка буде утримана до моменту встановлення точних відомостей. - Чи можна подати заяву про виплату грошового забезпечення зниклого безвісти дистанційно?
Так, подача заяви поштою не заборонена. У в випадку, якщо особа знаходиться за кордоном і не має можливості приїхати особисто подати заяву – таку може подати її представник (адвокат). На практиці уже допомагали членам сім’ї, які перебувають за кордоном отримати кошти, однак можуть бути ньюанси. - Не розумію чи в повному обсязі мені виплачено заборгованість?
В такому випадку необхідно отримати розрахунки про нараховані та виплачені вам кошти та проаналізувати їх. У випадку, якщо таки виявиться недоплата – негайно звертатися до військової частини для вирішення даного питання.
Висновки
Якщо все ж сталося так, що військовий зник безвісти, то сім’я має бути захищена та знати про свої права. Прикрою є ситуація, коли в такий тяжкий момент доводиться боротися за свої права та відстоювати їх, однак з допомогою професіоналів це робити набагато простіше. Не затягуйте і звертайтеся за правовою допомогою одразу, як виникає проблема з виплатою безвісти зниклим військовим, а юристи та адвокати компанії «Чернікови та партнери» допоможуть вам у цьому.
Для отримання юридичної допомоги чи консультації залишайте заявку на сайті.
Більше корисної інформації та успішних кейсів: