Актуальність питання лікування військовослужбовців підвищується в умовах посилення наступу з боку ворога, коли кількість “300-х” в день досягає сотень. Залежно від ступеня важкості отриманого поранення, військовослужбовець може пройти лікування як у шпиталі на території України, якщо ефективне лікування зазначеного поранення можливе у відповідному медичному закладі в Україні, так і у лікарні в іншій країні, якщо поранення потребує підвищеної кваліфікації лікарів. Водночас, разом з лікуванням проводиться і реабілітація військового за кордоном.
Лікування військовослужбовців за кордоном стало можливим завдяки підтримці від інших країн у протидії України військовій агресії рф. Лікування та реабілітація військових за кордоном можлива як у країнах, які є членами Європейського Союзу, так і в інших іноземних державах, які готові забезпечити безкоштовне лікування для військових за кордоном.
Порядок направлення військовослужбовців на лікування встановлений Постановою Кабміну №411 від 5 квітня 2022 р. В цьому Порядку зазначається як алгоритм скерування військовослужбовців на лікування в іншій країні, так і особливості визначення ступеня важкості отриманого військовослужбовцем поранення та необхідність такого скерування. Фактично для досягнення лікування військового за кордоном необхідно пройти 8 етапів.
8 етапів для отримання направлення на лікування за кордон
1. На першому етапі заклад охорони здоров’я, в якому проходить лікування військовослужбовець, має підготувати та направити клопотання щодо необхідності направлення на лікування військовослужбовця в іншу країну. Залежно від того, чи здійснюється лікування військовослужбовця в цивільному закладі, чи знаходиться він у військовому шпиталі, таке клопотання або надсилається до відповідного закладу охорони здоров’я, що входить до складу сектору безпеки і оборони, або ініціюється безпосередньо самим військовим шпиталем.
2. На другому етапі дане клопотання розглядає консиліум лікарів військово-медичного закладу. Не варто плутати консиліум з Військово-лікарською комісією. Консиліум збирається по конкретному питанню, щодо направлення на лікування військовослужбовця в іншу країну, та діє до прийняття рішення щодо такого направлення (відповідно до Положення на розгляд надається 3 дні). Водночас, ВЛК є постійним органом, а також порушує питання придатності військовослужбовців та не уповноважений приймати рішення щодо лікування військових за кордоном.
3. Після прийняття рішення консиліумом, наступає третій етап, під час якого керівник військово-медичного закладу формує та направляє по кожному військовослужбовцю пакет документів для лікування військовослужбовців за кордоном до Командування Медичних сил Збройних сил України. З моменту скерування документів на розгляд до Командування Медичних сил Збройних сил України отримувати інформацію щодо їх розгляду становиться все важче, то ж, рекомендуємо зв’язатись з військовим адвокатом, який зможе налагодити офіційний контакт з вищестоящим органами та отримати інформацію щодо статусу розгляду документів.
4. Отримавши документи, Командування Медичних сил Збройних сил України переходять до четвертого етапу та, розглянувши документи, направляють їх до Міністерства охорони здоров’я. Паралельно порушується питання підготовки дозволів на виїзд в іншу країну для захисників України.
5. На п’ятому етапі Міністерство охорони здоров’я зв’язується з Адміністрацією Держприкордонслужби та Міністерством закордонних справ та направляє запит, щоб уточнити наступну інформацію:
- який медичний заклад якої іноземної держави може забезпечити лікування військових за кордоном;
- яка програма лікування передбачена при конкретному діагнозі у військовослужбовця (наприклад, чи передбачено протезування, який строк реабілітації тощо);
- хто з військовослужбовців буде скерований на лікування в іншу країну.
6. Дізнавшись, який іноземний медичний заклад зможе прийняти на лікування та реабілітацію військового за кордоном, Міністерство охорони здоров’я переходить до шостого етапу та направляє листи з інформацією щодо переліку військовослужбовців, які направляються на лікування за кордон, до Адміністрації Держприкордонслужби.
7. Аналогічний лист направляється також до Командування Медичних сил Збройних сил України, аби вони перейшли до сьомого етапу та підготували супровідні документи для забезпечення безкоштовного лікування для військовослужбовців за кордоном.
8. На фінальному, восьмому етапі, зібравши усі необхідні документи, військовослужбовці направляються на лікування в іншу країну, де в подальшому проходять реабілітацію, може бути здійснено протезування та надано комплексну медичну допомогу високого стандарту.
Проблеми із направленням на лікування за кордон
Враховуючи велику кількість етапів, на жаль, рідко коли направлення на лікування військовослужбовця за кордон проходить без проблем. З практики, чим більше етапів, тим більше проблем. Відповідно, якщо на одному з етапів документи застрягнуть, або пакет документів виявиться неповним, подальша процедура виявиться неможливою. Крім того, досить часто керівники військово-медичних закладів навіть не повідомляють військового, що останній має право на проходження лікування в іншу країну.
Водночас, самі військові, перебуваючи у стані підвищеного стресу після отриманого поранення та не маючи сил розбиратись із положеннями Порядку, втрачають гарантоване право на отримання якісної медичної допомоги.
Розв’язання даного питання можна перекласти на військового юриста, який, відповідно, забезпечує комунікацію з вищезазначеними органами, направляє офіційні запити для отримання інформації щодо розгляду документів, допомагає у зборі зазначених документів та аналізує правильність оформлених військово-медичним закладом пакету документів для лікування військовослужбовця за кордоном.
Пам’ятайте, мати право та вміти реалізувати право - різні речі, і в разі вирішення питання зі здоров’ям краще довірити цю справу спеціалісту.
В разі, якщо у Вас є сумніви, щодо правильності дій з боку лікарів, Ви можете отримати консультацію військового юриста від спеціалістів нашої компанії, які в подальшому забезпечать якісний супровід у розв’язанні Вашої ситуації.