ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ПО ПРОЖИТКОВОМУ МІНІМУМУ. ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕНСІЇ НА 30-50%

ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ПО ПРОЖИТКОВОМУ МІНІМУМУ. ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕНСІЇ НА 30-50%

Дмитро Черніков
Співкеруючий партнер
+380638436990

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ПО ПРОЖИТКОВОМУ МІНІМУМУ. ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕНСІЇ НА 30-50%

Сьогодні розглянемо чергову можливість збільшення пенсій, а саме перерахунок пенсії військовослужбовцям шляхом врахування актуального прожиткового мінімуму. Даний механізм перерахунку пенсії військовослужбовцям формально з’явився з 29 січня 2020 року, коли рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва було скасовано деякі положення постанови КМУ № 103.

В цій статті ми розглянемо:

  • У чому полягає даний механізм перерахунку пенсій військовослужбовців та наскільки може збільшитися пенсія?
  • Яким чином здійснити перерахунок військової пенсії за актуальним прожитковим мінімумом?
  • Для чого Вам потрібен саме адвокат по перерахунку військових пенсій?
  • Найбільш популярні питання військових пенсіонерів та відповіді на них.

Що означає перерахунок пенсій військовослужбовцям “за актуальним прожитковим мінімумом”?

По-перше, треба розуміти що військові пенсії, їх розмір, відповідно до українського законодавства прив’язуються до чинного грошового забезпечення військовослужбовця на посаді, яку займав пенсіонер при звільненні, оскільки пенсія обчислюється шляхом нарахування визначеного відсотка (залежно від вислуги років) від забезпечення військовослужбовця. Це означає, що будь-яке збільшення забезпечення військовослужбовців повинно супроводжуватися і збільшенням військових пенсій. На превеликий жаль, на практиці цього перерахунку не відбувається.

По-друге, грошове забезпечення військовослужбовців прямо пов’язане із прожитковим мінімумом для працездатних осіб, оскільки розміри посадових окладів та окладів за військове звання розраховуються шляхом множення прожиткового мінімуму на відповідний тарифний коефіцієнт. Всі інші надбавки, доплати та премія прив’язується вже до посадового окладу та окладу за військове звання.

Відповідно до постанови КМУ № 704, до 29 січня 2020 року забезпечення нараховувалося виходячи з прожиткового мінімуму 2018 року, а починаючи з 01 лютого 2020 року у зв’язку із скасуванням деяких положень постанови КМУ № 103 грошове забезпечення повинно нараховуватися враховуючи прожитковий мінімум актуального року станом на 1 січня.

Таким чином, у кожного військового пенсіонера на сьогодні є можливість перерахувати власну пенсію виходячи з прожиткового мінімуму (у цьому році він становить 2684 гривні).

На скільки збільшиться військова пенсія?

Зараз військовим пенсіонерам нараховується пенсія виходячи із прожиткового мінімуму 2018 року (1762 гривні). Таким чином, після того, як здійснити перерахунок пенсії військовослужбовцям за рішенням суду виходячи із актуального розміру прожиткового мінімуму (2684 гривні) пенсія збільшиться приблизно на 50 %, оскільки прожитковий мінімум за поточний рік більший за прожитковий мінімум 2018 року в 1.52 рази. Однак, на практиці, ця сума може бути ще більшою за рахунок проведеної у 2022 та 2023 роках індексації.

Як можна здійснити даний перерахунок пенсій військовим пенсіонерам?

Першим етапом є отримання від уповноваженого органу (військові комісаріати, ТМО, головні управління СБУ, Адміністрація державної прикордонної служби) довідки про розмір забезпечення станом на 01.01.2023, враховуючи прожитковий мінімум цього ж року. Нюансом в даній стадії є те, що отримати дану довідку позасудовим шляхом на даний момент не можливо. Це означає, що після отримання відмови уповноваженого органу треба звертатися з позовною заявою до суду.

Другим етапом, є судовий процес з Пенсійним фондом України за здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки станом на 01.01.2023. Рішенням суду, незалежно від дати його прийнятті, буде зобов’язано відповідне головне управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок військової пенсії саме з 01 січня 2023 року.

Кінцевим етапом є саме виконання Пенсійним фондом України рішення суду щодо такого перерахунку. Як правило, Пенсійний фонд України виконує рішення в добровільному порядку, за винятком повернення частини недонарахованої пенсії.

Для чого Вам потрібна допомога адвоката по перерахунку військової пенсії?

На практиці зі сторони уповноважених органів та Пенсійного фонду України наявна велика кількість зловживань, що впливають на строк здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям та розмір перерахованої пенсії.

Найбільш поширеним зловживаннями зі сторони уповноваженого органу є повне або часткове невиконання рішення суду щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення. Часто військові комісаріати розраховують основні елементи забезпечення не з актуального прожиткового мінімуму, а з прожиткового мінімуму попередніх років, або просто можуть вказати мінімальні показники додаткових видів забезпечення. В таких випадках без процедури встановлення судового контролю не обійтись. Тому саме адвокат, який знає процесуальні норми, може спромогтися ефективного виконання рішення суду.

Крім того, Пенсійний фонд України інколи може затягувати процес виплати нової перерахованої пенсії шляхом ігнорування рішення суду, як правило, це стосується великих за обсягом пенсій. Знову без допомоги адвоката, який може ініціювати відкриття кримінальної справи щодо невиконання рішення суду, Пенсійний фонд перерахунок пенсії військовим пенсіонерам може і не здійснювати.

На превеликий жаль, вищевказані зловживання не є єдиними в юридичній практиці щодо здійснення перерахунку військових пенсій. Тому, професійна допомога юриста може зберегти час і гроші військового пенсіонера.

Найбільш популярні питання щодо перерахунку пенсій військовим.

 1. Чи буде індексація пенсій військовим пенсіонерам 2023?

З 01 березня 2023 року Пенсійний фонд проіндексував всім військовим пенсіонерам пенсії на 19.7%, але не більше ніж на 1500 гривень. Надалі в поточному році Пенсійний фонд України не планує здійснювати перерахунок пенсії військовим. Реальна індексація пенсії військовим пенсіонерам передбачена саме в постанові КМУ № 704 шляхом здійснення кожного року перерахунку пенсії  враховуючи актуальний прожитковий мінімум.

2. За рахунок чого військові пенсіонери відсуджують пенсії у 2023 році?

По-перше, зараз дуже актуальним є повернення 2000 гривень, які Пенсійний фонд припиняє виплачувати як тільки військовий пенсіонер здійснив перерахунок пенсії на підставі рішення суду.

По-друге, це зняття максимального обмеження пенсії військовослужбовця, оскільки Пенсійний фонд України зараз обмежує пенсії в розмірі 10 прожиткових мінімумів.

3. Як обчислюється військова пенсія?

Пенсії військовослужбовців нараховуються виходячи із розміру грошового забезпечення чинного службовця на посаді, яку пенсіонер займав на день звільнення. Обчислюється пенсія шляхом множення відповідного відсотку (залежить від вислуги років, якщо 20 років це 50%, за кожен наступний по 3%) на розмір забезпечення.

4. Які складові включає довідка про перерахунок пенсії військовослужбовцям?

Основними елементами є посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, а додатковими можуть бути надбавка за особливості проходження служби, надбавка за режимність (секретність), премія.

5. Для чого потрібен адвокат, якщо можна самому подати адміністративний позов про перерахунок пенсії військовослужбовцям?

Все правильно, військовий пенсіонер має право подавати позов самостійно, але не знаючи процесуального законодавства, судовий процес може затягнутися. Крім того, позовну заяву можуть залишити без розгляду, а в справах, де відсутня правова позиція Верховного Суду, існує велика ймовірність отримати відмову.

 Юридична компанія “CHERNIKOV & PARTNERS” має багаторічний досвід по перерахунку військових пенсій. Сотні клієнтів отримають збільшену пенсію як мінімум вдвічі. Радимо Вам не гаяти час і звертатися за перерахунком своєї пенсії, оскільки ми ЗБЕРЕЖЕМО ВАШ ЧАС, ГРОШІ ТА НЕРВИ!