СКАСУВАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА

СКАСУВАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА

Зв’язатися з юристами практики
+380634567179

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

СКАСУВАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА

У зв’язку з істотним поширенням в України спрощеної системи кредитування, яку пропонують мікрофінансові організації (МФО), збільшилися важелі впливу МФО та в подальшому колекторських компаній на боржників для повернення наданих кредитів.

Одним із найбільш популярних та дієвих з них є стягнення на підставі виконавчого напису нотаріуса, який інколи може мати протиправний характер.

Тож, як захиститися, якщо стосовно Вас відкрили виконавче провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса за кредитним договором, укладеним з МФО?

Як первинну юридичну консультацію, перш за все необхідно вказати, які вимоги встановлені законодавством та сформовані сучасною судовою практикою для правомірного стягнення коштів на підставі виконавчих написів нотаріуса за кредитними договорами.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису, відповідно до статті 19 Закону України «Про нотаріат» є нотаріальною дією.

Так, відповідно до статті 88 Закону України «Про нотаріат» нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості.

Ключовим аспектом вчинення виконавчого напису є те, що нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції, не встановлюючи при цьому прав або обов’язків учасників правовідносин, не визнаючи та не змінюючи їх, не вирішуючи по суті питань права.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису на кредитному договорі не породжує права кредитора на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а лише підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше та є чинним на момент вчинення виконавчого напису.

Натомість, виконавчий напис нотаріуса відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» є виконавчим документом, направлення якого на виконання до державного чи приватного виконавця спричинить відкриття виконавчого провадження, накладення арешту на майно, в тому числі на банківські рахунки та стягнення належних боржнику коштів та майна.

При цьому, рішення про вчинення виконавчого напису на договорі нотаріус приймає самостійно на підставі лише тих документів, які йому надасть стягувач, тобто банк або МФО.

Саме вчиненням виконавчого напису реалізується право кредитора на позасудове стягнення боргу з боржника.

Водночас для скасування виконавчого напису нотаріуса не передбачено законом позасудової процедури, а єдиним способом вирішення питання з настирними мікрофінансовими організаціями є судове оскарження.

Звернення до суду з вимогою про скасування виконавчого напису нотаріуса

Формою звернення до суду з вимогою про скасування виконавчого напису нотаріуса є складена позовна заява, на підставі якого суд буде перевіряти законність дій нотаріуса та безспірність вимог кредитора.

У такому спорі суд повинен перевірити доводи позивача, встановити та зазначити в рішенні наступні обставини:

  • чи існувала заборгованість взагалі;
  • чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі;
  • чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису;
  • чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість;
  • чи не сплив трирічний строк для вчинення виконавчого напису;
  • чи отримував боржник повідомлення про початок виконання на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Позитивним результатом судового розгляду у такому спорі є скасування виконавчого напису нотаріуса, що стане підставою для закриття виконавчого провадження та зняття арештів з майна боржника.

Юристи CHERNIKOV & PARTNERS мають успішні напрацювання з питань оскарження та скасування виконавчих написів нотаріуса. Правова експертиза наших фахівців охоплює:

  • ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження відкритого на підставі виконавчого напису нотаріуса та підготовка юридичного висновку щодо доцільності його оскарження;
  • підготовку правової позиції для скасування виконавчого напису в суді та представництво інтересів у судовому провадженні;
  • забезпечення закриття виконавчого провадження та зняття арешту з майна.