ВИПЛАТА ГРОШОВОЇ ВИНАГОРОДИ У РОЗМІРІ 1 МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ: ХТО МАЄ ПРАВО, ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ТА ВИПЛАТИ

ВИПЛАТА ГРОШОВОЇ ВИНАГОРОДИ У РОЗМІРІ 1 МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ: ХТО МАЄ ПРАВО, ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ТА ВИПЛАТИ

Зв’язатися з юристами практики
+380635285603

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ВИПЛАТА ГРОШОВОЇ ВИНАГОРОДИ У РОЗМІРІ 1 МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ: ХТО МАЄ ПРАВО, ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ ТА ВИПЛАТИ

В умовах активних бойових дій держава вимушена постійно працювати над пошуком  та залученням людського ресурсу для захисту від ворога. І хоча інколи влада діє силою і примусом для залучення людей до війська, вже ж таки трапляються і випадки мотиваційного добровільного вступу на службу.

В середині лютого 2025 року Уряд оголосив про запровадження експериментального проекту спрямованого на залучення до лав ЗСУ осіб у віці від 18 до 25 років на умовах, так званого «спеціального бойового контракту». Головний акцент у мотивації це виплата 1 мільйону гривень.

Ці нововведення не оминули і тих, хто розпочав службу раніше у віці до 25 років. Для них передбачено виплату допомоги за тривалість участі в бойових діях також у розмірі 1 мільйона гривень.

У цій статті ви дізнаєтеся: хто саме може отримати виплати 1 млн гривень, порядок і умови їх виплати, куди подавати рапорт та як довго чекати на допомогу.

Зміст

  1. Грошова допомога у розмірі 1 мільйон гривень за укладення контракту та тривалість проходження служби.
  2. Хто має право на отримання: категорії військовослужбовців та умови.
  3. Куди звертатися для отримання виплат? Порядок подачі та розгляду заяви на виплату.
  4. Необхідні документи для оформлення виплати
  5. Строки отримання виплат та можливі затримки
  6. Як діяти у разі відмови у виплаті?
  7. Юридична допомога у разі проблем з отриманням виплати
  8. Часті запитання щодо виплати в розмірі 1 мільйон гривень
  9. Висновки: що робити, щоб отримати винагороду у розмірі 1 мільйон гривень

document

1. Грошова допомога у розмірі 1 мільйон гривень за укладення контракту та тривалість проходження служби.

Кабмін Постановою №153 від 11 лютого 2025 року запровадив механізм мотивації на укладення контракту з певними частинами ЗСУ особами до 25 років та механізм грошової допомоги військовим, які почали службу під час дії воєнного стану у віці до 25 років та брали участь у бойових діях.

Виплата за таким порядком передбачена одноразова і вона становить 1 мільйон гривень. Умови її отримання залежать від категорії військового.

Умовно правила виплати грошової допомоги у розмірі 1 мільйона гривень можна розділити на дві групи:

перша група – це виплата 1 млн гривень військовим, які укладуть контракт на спеціальних умовах саме по «експериментальному» Порядку, затвердженому Постановою №153,

друга група - це виплата 1 млн гривень військовим, які ще раніше почали проходити службу у молодому віці (до досягнення 25 років) як за мобілізацією, так і за контрактом, та брали участь у бойових діях.

Снимок экрана 2025 03 21 в 16.06.53

Умови та порядок отримання витрати 1 млн гривень для кожної з цих груп є різними.

Про це читайте нижче.

document

2. Хто має право на отримання виплати 1 млн гривень?

Право на отримання виплати 1 млн гривень мають декілька категорій 

Категорія 1:

Особи, які у віці до 25 років під час дії воєнного стану були мобілізовані або прийняті на службу за контрактом у статусі рядового, сержантського складу, старшинського складу та проходять службу.

***право на виплату 1 млн грн мають військові, незалежно він того, де вони проходили службу. Таке право мають як військові ЗСУ, Національної гвардії України, ДПСУ та інших військових формувань.

Основні моменти, на які слід звернути увагу:

вік – до 25 років на момент початку служби

Право на виплати 1 млн мають лише ті особи, хто саме у віці до 25 років були мобілізовані або прийняті на службу за контрактом

***Для виплати 1 млн грн НЕ має значення особу було мобілізовано чи вона добровільно уклала контракт. Мобілізовані теж мають право на ці виплати!

Ключовий критерій - факт початку служби у віці до 25 років.

Навіть якщо військовослужбовцю виповнилося 25 років на наступний день після його мобілізації чи після укладення цього контракту він має право на виплату 1 млн гривень.

Тому відмова у виплаті через те, що наразі вам більше 25 років є незаконна. Важливо встановити, що на момент початку служби вам не було 25 років.

статус

Такі особи повинні бути призвані у статусі:

  • рядового складу, 
  • сержантського складу,
  • старшинського складу.

Якщо ви були призвані на службу в офіцерському статусі права на 1 млн гривень допомоги ви не маєте.

Однак, якщо статус офіцера ви здобули вже після призову чи після укладення контракту, то ви маєте право на отримання виплати 1 млн грн.

***Для виплати 1 млн грн посада НЕ має значення!

початок проходження служби - після 24.02.2022 включно

Такі особи у віці до 25 років були мобілізовані або прийняті на службу за контрактом саме під час дії воєнного стану, тобто після 24.02.2022 включно.

Якщо ви уклали контракт до 24.02.2022, то вам можуть відмовити у виплаті допомоги 1 млн гривень. Однак така відмова підлягатиме оскарженню через дискримінацію.

Якщо ви відповідаєте вказаним критеріям, то ви маєте право на отримання грошової допомоги у розмірі 1 мільйон гривень при дотриманні хоча б однієї з наступних умов.

Умови отримання виплати допомоги у розмірі 1 млн гривень:

  1. Якщо станом на 13.02.2025 військовослужбовець брав участь у бойових діях більше 6 місяців (сумарно) – то він має право на отримання повного розміру допомоги – 1 мільйон гривень,
  2. Якщо станом на 13.02.2025 військовослужбовець брав участь у бойових діях менше 6 місяців – то має право на отримання виплати у розмірі 166 666 грн за кожні 30 днів участі у бойових діях.
  3. Якщо станом на 13.02.2025 військовослужбовець хоча і брав участь у бойових діях менше 6 місяців (допускається навіть 1 день), але був визнаний обмежено придатним, непридатним у звʼязку з травмою чи захворюванням (які військовослужбовець отримав до 13.08.2024), повʼязаними із захистом Батьківщини – то він має право на отримання повного розміру допомоги – 1 мільйон гривень,
  4. Якщо військовослужбовець станом на 13.02.2025 перебуває на лікуванні або у відпустці у звʼязку з отриманою травмою чи захворюванням повʼязаним із захистом Батьківщини, але ще не пройшов ВЛК (при цьому сумарний час лікування, відпустки та бойової участі становить станом на 13.02.2025 більше 6 місяців) – то він має право на отримання повного розміру допомоги – 1 мільйон гривень.
  5. Якщо станом на 13.02.2025 військовослужбовець хоча і брав участь у бойових діях менше 6 місяців (допускається навіть 1 день), але потрапив у полон до 13.08.2024 та звільнився з полону – то він має право на отримання повного розміру допомоги – 1 мільйон гривень.

Якщо ви відповідаєте критеріям, які ми описали вище та вами дотримано хоча б одну з умов, то ви маєте право на отримання такої допомоги.

КРИТЕРІЇ (у сукупності)

УМОВИ (хоча б одна з умов)

вік – до 25 років на момент початку служби

Участь у бойових діях - 166 666 грн за кожен місяць. За 6 місяців – 1 млн грн.

статус на момент початку служби – рядовий, сержантський, старшинський склад

Зміна статусу придатності або передування на лікуванні у звʼязку з травмою чи захворюванням, отриманим при участі у бойових діях

початок проходження служби - після 24.02.2022 включно

Перебування у полоні

 

Категорія 2:

Особи, які у віці з 18 до 25 років в порядку експериментального проекту укладуть спеціальний річний контракт на проходження військової служби за такими посадами стрільця, гранатометника або розвідника. 

ОСОБЛИВОСТІ:

  • Строк контракту  - 1 рік 
  • Виплата 1 млн поетапна – 200 тис грн/ 300 тис грн/ 500 тис грн
  • Участь у бойових діях - не менше 6 місяців (якщо менше, то виплати зменшуються)
  • При достроковому розірванні – повернення отриманих коштів 
  • Форма контракту спеціальна, уніфікована з умовами про те, що військовослужбовця можуть залучати до активних бойових дій без його згоди
  • Проходження служби у спеціально призначених бойових частинах

document

3. Куди звертатися для отримання виплат? Порядок подачі та розгляду заяви на виплату

Щоб реалізувати своє право на виплату, потрібно звернутися з рапортом та  необхідними документами до командира військової частини.

Якщо ви проходите військову службу, то строк розгляду рапорту становить 14 днів.

Якщо ви вже звільнені і пишете заяву про отримання виплат, то строк розгляду заяви становить 30 днів.

document

4. Необхідні документи для оформлення виплати

Перелік документів, які потрібні для оформлення виплати 1 млн гривень:

  1. Довідка форми 6 про безпосередню участю в бойових діях (додатково можна подати копії бойових розпоряджень, витягів із журналів бойових дій, наказів командира) – для підтвердження участі в бойових діях.
  2. Довідка про обставини травми (за формою 5, або акт розслідування нещасного випадку), довідки ВЛК, медичні виписки – для підтвердження отримання травмування чи захворювання при участі в бойових діях.
  3. Довідка про перебування у полоні – для підтвердження перебування у полоні.

document

5. Строки отримання виплат та можливі затримки

Строки отримання виплат в Постанові № 153 зазначені у випадку підписання контракту.

За підписання контракту протягом 5 робочих днів виплачують 200 000 гривень. Інша частина суми виплачується поетапно: 300 000 гривень протягом 5 робочих днів після участі в бойових діях, 500 000 гривень у день виключення зі списків військової частини, якщо ж військовий вирішив продовжити військову службу, то сума виплачується в останній день дії контракту. 

У випадку, якщо ви вже проходити службу і вже підпадаєте під критерії для отримання виплат, то необхідно подавати рапорт (заяву) та очікувати відповідь.

document

6. Як діяти у разі відмови у виплаті?

Якщо так трапилося, що вам відмовили у виплаті, необхідно проаналізувати підставу для відмови, на якій позиції вона грунтується. Визначивши, що ви підпадаєте, під критерії для виплати 1 млн гривень, проте, у вас є відмова у виплаті, потрібно звернутися за захистом своїх прав в суд. 

document

7. Юридична допомога у разі проблем з отриманням виплати

У разі виникнення проблем, сумнівів чи питань, ви можете звернутися по юридичну допомогу до нашої юридичної компанії. Ми швидко та ефективно надамо вам відповіді на всі ваші запитання та допоможемо в реалізації отримання коштів. Тож, якщо ви ще не зверталися із рапортом (заявою) про виплату 1 млн гривень, звертайтесь до нас. Ми проаналізуємо ваші документи, після чого сформуємо та відправимо всі необхідні документи.

Якщо ви вже звернулися із рапортом (заявою) про виплату 1 млн гривень, але вам відмовили чи виникли будь-які інші проблеми, звертайтесь по нашу консультацію. Ми проаналізуємо вашу ситуацію, надамо відповіді на ваші запитання та визначимо порядок дій для отрмимання ваших коштів.

document

8. Часті запитання щодо виплат в розмірі 1 мільйон гривень

Чи мають право на отримання виплати 1 млн грн звільненні військові?

Так, такі військові також мають право на виплату, якщо дотримано вимог, які зазначено в постанові (вік, участь в бойових) Однак, військові частини можуть відмовляти у виплаті, аргументуючи це тим, що особа вже звільнена зі служби. В такому разі, таке право можна реалізувати в судовому порядку, адже відмова у виплаті буде неправомірною, оскільки звужує права осіб, які відповідають критеріям для виплати 1 мільйона гривень.

Чи має право на отримання виплати 1 млн грн військовий, який отримав травму чи захворювання менше ніж за шість місяців до набрання чинності Постановою №153 (після 13.08.2024)?

В такому разі можуть відмовити у виплаті, аргументуючи це тим, що в Постанові № 153 зазначено конкретна дата, але такі дії будуть значно обмежувати права військових та ставити їх в нерівне становище. Тому,  для реалізації даного права варто звертатись у суд, оскільки це звужує права військових. 

Чи має право на отримання виплати 1 млн грн військовий, який потрапив у полон пізніше ніж 13.08.2024 (менше ніж за шість місяців до набрання чинності постановою №153?

В такій ситуації військова частина може відмовити у виплаті, бо в Постанові № 153 зазначено, що виплату може отримати військовий, який потрапив в полон за шість місяців до того, як Постанова № 153 набрала чинності. 

Натомість, таке рішення становить в нерівне становище військових, адже, в них у всіх однакові умови, відповідно, виплата має здійснюватись. Тому, потрібно звернутися в суд. 

Чи має право на отримання виплати 1 млн грн військовий, якщо контракт укладений до 24.02.2022?

Виплату можна отримати в такому разі, якщо контракт був продовжений під час дії воєнного стану. У випадку, відмови військової частини, потрібно звертатися в суд.

Чи має право на отримання виплати 1 млн грн строковик?

Дана ситуація може бути спірною. Оскільки, на строкову службу призивалися особи до початку воєнного стану. Натомість, якщо особа була строковиком, і після початку повномасштабного вторгнення брала участь в бойових діях (є докази про це), тоді можна звертатися по виплату Імовірно, що військова частина відмовить. Тоді, варто звертатися в суд для реалізації даного права, оскільки має діяти принцип рівності військових.

Чи має право на виплати 1 млн грн мобілізований?

Так, мобілізований має право на виплату 1 млн гривень.

За перебування на яких посадах передбачено виплати 1 млн?

Виплата 1 млн передбачена за перебування на посадах:

  • стрілець, старший стрілець, стрілець-снайпер, стрілець-санітар;
  • помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник;
  • розвідник, старший розвідник.

Чи буде виплата 1 млн, якщо брав участь в бойових діях менше 6 місяців? 

Таке можливо лише в таких випадках: 

  1. Якщо військовослужбовець станом на 13.02.2025 був визнаний обмежено придатним, непридатним у звʼязку з травмою чи захворюванням (такі виникли до 13.08.2024), повʼязаним із захистом Батьківщини або військовослужбовець станом на 13.02.2025 перебуває на лікуванні або у відпустці у звʼязку з отриманою травмою чи захворюванням повʼязаним із захистом Батьківщини, але ще не пройшов ВЛК (сумарний час лікування, відпустки та бойової участі повинен становити 6 місяців).
  2. Якщо військовослужбовець потрапив у полон до 13.08.2024 та звільнився з полону.

Скільки дають грошей за підписання контракту?

За підписання контракту протягом 5 робочих днів виплачують 200 000 гривень. Інша частина суми виплачується поетапно: 300 000 гривень протягом 5 робочих днів після участі в бойових діях, 500 000 гривень у день виключення зі списків військової частини, якщо ж військовий вирішив продовжити військову службу, то сума виплачується в останній день дії контракту. 

Як отримати гроші за підписання контракту?

Звернутися з рапортом (заявою) до військової частини, де проходите (проходили) службу.

Скільки отримує військовий по контракту?

Військовий по контракту може отримати виплату в розмірі 1 млн гривень, яка буде виплачуватися поетапно: 200 000/300 000/500 000 гривень.

Скільки платять за перший контракт 2025 року?

За підписання контракту особі протягом 5 робочих днів мають виплатити 200 000 гривень. 

document

9. Висновки: що робити, щоб отримати винагороду у розмірі 1 мільйон гривень

Щоб отримати виплату 1 млн гривень потрібно відповідати таким критеріям:

  1. Військовий у віці до 25 років почав проходити військову службу (за мобілізацією чи за контрактом).
  2. Військовий брав участь в бойових діях більше 6 місяців. Є винятки, коли участь в бойових може бути меншою, однак виплата 1 млн буде здійснена (поранення, полон). Детальніше зазначено в пункті 2 даної статті.
  3. Військовий на момент початку служби має бути в статусі рядового, сержантського, старшинського складу.

Якщо ви відповідаєте даним критеріям – подавайте рапорт (заяву) до командира військової частини.

У випадку, якщо командир військової частини відмовить в задоволенні вашої вимоги, можна звертатися в суд. 

Вам також корисно буде ознайомитись з наступними статтями:

Більше корисної інформації та успішних кейсів:

document

document

document

document

  

Останні публікації