ВИПЛАТИ ЗА ЗАХВОРЮВАННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ХТО МАЄ ПРАВО І ЯК ОТРИМАТИ?

ВИПЛАТИ ЗА ЗАХВОРЮВАННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ХТО МАЄ ПРАВО І ЯК ОТРИМАТИ?

Зв’язатися з юристами практики
+380635285603

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

ВИПЛАТИ ЗА ЗАХВОРЮВАННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ: ХТО МАЄ ПРАВО І ЯК ОТРИМАТИ?

«Захворювання, так, пов’язане з проходженням військової служби» та «Захворювання, так, пов’язане з захистом Батьківщини» - формулювання, які знайомі, мабуть, кожному військовому. Військова служба, особливо в цей нелегкий час, змінює людей. Вона загартовує характер, навчає витривалості та самопожертві. Але водночас вона вчить не тільки моральній стійкості, а й залишає цілком фізичний слід у вигляді поранень та захворювань, отриманих військовослужбовцем. Захворювання, отримані під час служби можуть стати випробуванням не лише для військовослужбовця, а й для його родини. Саме тому держава передбачила механізми соціального захисту, що покликані забезпечити матеріальну підтримку тим, хто віддав своє здоров’я заради обов’язку захисту Батьківщини, тому все актуальнішим стає запит в пошуковиках: «Захворювання, так, пов’язане з проходженням військової служби компенсація» та «Захворювання, пов’язане з захистом Батьківщини виплати».  

Проте отримання таких виплат часто перетворюється на непростий шлях крізь бюрократичні перепони, медичні висновки та правові нюанси. У цій статті ми детально розглянемо найважливішу інформацію, щоб допомогти тим, хто заслуговує на справедливу підтримку.

Зміст:

  1. Одноразова грошова допомога за інвалідність
  2. Одноразова грошова допомога за відсоток втрати працездатності
  3. Причинний зв'язок захворювання та його оскарження
  4. Процедура та порядок отримання виплат
  5. Які основні документи потрібні для призначення виплат
  6. Висновки

document

1. Одноразова грошова допомога за інвалідність

Якщо встановлено інвалідність, розмір ОГД залежить від групи інвалідності та її причинного зв’язку.

Три категорії осіб мають право на отримання виплат:

1) військовослужбовці, що мають інвалідність по пораненню, яке отримано під час виконання обов’язків ВС або внаслідок захворювання, що “так пов'язане з проходженням ВС” чи особа після її звільнення з ВС.

  • якщо встановлено I групу інвалідності, то виплачується - 400 прожиткових мінімумів (надалі ПМ);
  • якщо встановлено II групу  інвалідності, то виплачується - 300 ПМ;
  • якщо встановлено ІII групу  інвалідності, то виплачується- 250 ПМ.

2) військовослужбовці, які отримали інвалідність під час служби або через захворювання, пов’язане зі службою, а також звільнені військові, якщо інвалідність встановили не пізніше трьох місяців після звільнення. Якщо інвалідність виявлена пізніше, її причиною має бути захворювання або нещасний випадок, що стався під час служби:

  • якщо встановлено I групу інвалідності, то виплачується - 120 ПМ;
  • якщо встановлено II групу  інвалідності, то виплачується - 90 ПМ;
  • якщо встановлено ІII групу  інвалідності, то виплачується- 70 ПМ;

3) військовослужбовці строкової служби, військовозобов’язані або резервісти, які отримали інвалідність через поранення під час виконання службових обов’язків чи служби в резерві. Це також стосується тих, у кого інвалідність встановлена не пізніше ніж через три місяці після звільнення, завершення зборів або проходження служби в резерві, якщо інвалідність стала результатом захворювання чи нещасного випадку, що трапився під час служби:

  • якщо встановлено I групу інвалідності, то виплачується 120 ПМ; 
  • якщо встановлено II групу  інвалідності, то виплачується  90 ПМ;
  • якщо встановлено ІII групу  інвалідності, то виплачується 70 ПМ;

document

2. Одноразова грошова допомога за відсоток втрати працездатності

Якщо людина частково втратила працездатність, але їй не встановили інвалідність, вона може отримати одноразову грошову допомогу. Сума виплати залежить від ступеня втрати працездатності, який визначає експертна комісія, і обчислюється у відсотках від прожиткового мінімуму.

І. Якщо військовослужбовець отримав поранення або захворювання, пов’язане зі службою, що призвело до часткової втрати працездатності, він має право на виплату. Це також стосується осіб, які були звільнені зі служби, проте звернутися слід не пізніше ніж через три місяці після звільнення.

В такому випадку виплачується 70 ПМ.

ІІ. Якщо військовослужбовець строкової служби отримав поранення або захворювання під час служби, що призвело до часткової втрати працездатності, він має право на виплату. Це також стосується осіб, які були звільнені зі служби, але звернутися потрібно не пізніше ніж через три місяці після звільнення.

В такому випадку виплачується 50 ПМ.

ІІІ. Військовозобов’язаний, резервіст або особа, яка була призвана на навчальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, і отримала поранення або захворювання, яке пов’язане з виконанням службових обов’язків, що призвело до часткової втрати працездатності, може отримати виплату. Звернутися потрібно не пізніше ніж через три місяці після завершення зборів чи виконання обов’язків у резерві.

Таким особам виплачується 50 ПМ.

document

3. Причинний зв'язок захворювання та його оскарження

Встановлення причинного зв’язку між захворюванням і військовою службою є важливим етапом у забезпеченні соціального захисту військовослужбовців. Саме від цього залежить можливість отримання компенсацій, пільг та виплат, а також їхній розмір.

У більшості випадків причинний зв’язок визначається як:

  • пов’язаний із проходженням військової служби;
  • пов’язаний із захистом Батьківщини.

Згідно Положення про ВЛК у ЗСУ захворювання визнається таким, що пов'язане з проходженням військової служби, якщо воно виникло під час служби у військових частинах чи установах. Також зв’язок із службою встановлюється у випадку, коли хвороба, що існувала ще до призову, під час служби прогресувала до стану, який робить військовослужбовця непридатним (як постійно, так і тимчасово) до проходження військової служби або виконання завдань за військовою спеціальністю.

Також Постанова ВЛК із формулюванням «Захворювання ТАК, пов’язане з проходженням ВС» ухвалюється, якщо хвороба, у тому числі та, що призвела до смерті військового, виникла або розвинулася під час служби та є наслідком:

  • скоєння військовим кримінального чи адміністративного правопорушення;
  • вживання алкоголю, наркотичних, токсичних чи отруйних речовин або отруєння ними, а також наслідків їхньої дії (наприклад, асфіксія, інсульт, інфаркт, зупинка серця), що підтверджено медичним висновком. 
  • умисного завдання шкоди собі або самогубства (винятком встановлення судом факту доведення до самогубства)

Тож, як правило, більшість випадків захворювань, травм і поранень, які не були отримані безпосередньо на полі бою, автоматично вважаються пов’язаними з військовою службою. Однак, звичайно, є певні винятки.

Встановлення даного причинного зв’язку захворювання неможливе у разі, якщо:

  • Захворювання виникло у особи, яка пройшла ВЛК перед початком служби (в тому числі підписання контракту (навіть якщо на той момент воно не було діагностовано), але його розвиток розпочався ще до вступу на ВС, а сама служба не вплинула на перебіг хвороби та придатність до неї;
  • Захворювання виникло вже після звільнення з військової служби, і неможливо віднести його початок до періоду проходження служби;
  • Захворювання розвинулося під час призупинення військової служби.

Попри наявність чітких законодавчих норм, на практиці довести причинний зв’язок між захворюванням і бойовими діями буває складно. Лікарі ВЛК часто відмовляються визнавати прямий зв’язок, аргументуючи це тим, що тривалість перебування військового в зоні бойових дій була недостатньою для розвитку такого захворювання. Крім того, деякі медичні комісії свідомо уникають встановлення цього зв’язку, оскільки це може призвести до додаткового фінансового навантаження на державу.

Доведення причинного зв’язку

Щоб підтвердити зв’язок захворювання із проходженням військової служби, необхідно не лише довести, що воно виникло під час проходження військової служби, а й показати, що тривалість служби у відповідних умовах була достатньою для розвитку цієї хвороби.

Останні зміни в законодавстві дещо спростили цю процедуру, дозволяючи визнавати зв’язок з проходженням військової служби навіть у випадках, коли захворювання виникло раніше, але загострилося під час служби. Проте одночасно існує додаткова умова: таке захворювання має призвести до непридатності до військової служби (у тому числі тимчасової). 

На практиці це створює додаткові складнощі для військовослужбовців, оскільки лікарі ВЛК зазначають, що військовий міг хворіти даним захворюванням до початку служби або час служби не є достатнім для розвитку даного захворювання. Тому, для встановлення такого зв’язку обов’язково надайте свої медичні виписки до початку служби, які свідчать про відсутність у Вас такого захворювання раніше.  

В разі встановлення Вам за результатами медичного огляду причинного зв’язку захворювання з яким Ви не згодні, у Вас є законне право на оскарження Постанови ВЛК до Регіональної військово-лікарської комісії та до вищого органу даної системи - Центральної військово-лікарської комісії, яке має повноваження переглядати постанови будь-якої ВЛК.  

Визначення причинного зв’язку є надто важливим і навіть принциповим питанням в процесі призначення і отримання належних Вам коштів, тому радимо Вам не нехтувати можливістю зверненням до професійних юристів, яке допоможуть Вам в реалізації цього завдання.  

document

4. Процедура та порядок отримання виплат

Якщо ви наразі перебуваєте в статусі військовослужбовця, то потрібно звернутися із заявою щодо виплати ОГД до командування військової частини, яке в свою чергу повинне звернутися до Департаменту соц.забезпечення МОУ.

Після звільнення з армії потрібно подати заяву на отримання ОГД до обласного територіального центру комплектування за місцем проживання. Центр направить вашу заяву до Департаменту соціального забезпечення МОУ.

Особи, які мають право на виплати через інвалідність або втрату працездатності, можуть подати заяву протягом трьох років з моменту встановлення інвалідності чи втрати працездатності.

Коротко про етапність процедури нарахування виплат:

І. Військова частина або територіальний центр комплектування приймає документи, засвідчує їх копії та разом із висновком про можливість призначення ОГД направляє їх до відповідного підрозділу: у Міноборони – до Департаменту соцзабезпечення, в інших військових структурах – до фінансового управління.

ІІ. Документи подаються на розгляд комісії для прийняття рішення про призначення ОГД – не пізніше тридцяти діб з дня отримання всіх визначених законом документів.

ІІІ. Рішення комісії надсилається до військової частини або територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який повідомляє заявника. Після отримання коштів вони перераховуються на вказаний заявником рахунок.

document

5. Які основні документи потрібні для призначення виплат

Звичайно ж, в питанні призначення та отримання будь-яких державних виплат одне з найголовніших завдань становить зібрати та подати правильний та повний пакет документів, щоб уникнути відмови або затягування призначення належних Вам коштів.

Отже, Ви має надати наступні документи:

  • заяву щодо призначення ОГД;
  • згоду на обробку персональних даних.

Обов’язкові додатки до Заяви:

  • рішення експертної команди щодо ОПФО про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності з обов’язковим зазначенням їхнього причинного зв’язку 
  • постанову ВЛК щодо причинного зв’язку захворювання
  • ідентифікаційні документи: паспорт, ідентифікаційний код 
  • довідка про банківські реквізити для зарахування коштів.

Вказані документи подаються до:

  • ТЦК та СП, в якому ви перебуваєте на обліку (в разі, якщо Ви вже звільнені зі служби) 
  • військової частини, в якій Ви наразі проходите службу. 

document

6. Висновки

Отримали захворювання, яке безпосередньо пов'язане з виконанням обов'язків щодо захисту Батьківщини або проходженням військової служби, що призвело до інвалідності або часткової втрати працездатності? Але маєте безліч перепон на своєму шляху, постійно вимагають документи, які не передбачені законодавством чи відбувається затягування процесу виплат? Ми допоможемо вам їх отримати!

Чому важливо отримати виплати за захворювання, пов’язане з проходженням військової служби?

Військові, які втратили здоров'я під час виконання обов’язків, мають право на фінансову підтримку від держави. Це гарантія Вашого добробуту та відновлення. Лікування, реабілітація та подальше життя можуть вимагати значних витрат. Виплати допоможуть забезпечити необхідні медичні послуги, ліки та адаптацію до нових умов. Навіть якщо зараз ви почуваєтеся відносно добре, наслідки захворювання можуть проявитися пізніше. Отримані виплати допоможуть зберегти вашу фінансову стабільність у майбутньому.

Це Ваше право, яке не можна ігнорувати – компенсація за отримане захворювання передбачена законом, але для її отримання потрібно правильно оформити документи та відстояти свої права.

Наша юридична компанія спеціалізується на захисті прав військових та членів їх родин. 

Чому варто звернутися до профільного юриста для призначення виплат?

Оформлення виплат за інвалідність чи часткову втрату працездатності – це складний юридичний процес, який вимагає чіткого дотримання законодавства та правильного оформлення документів. 

Ось кілька причин, чому варто звернутися до професійного юриста:

  • Правильне оформлення документів – юрист допоможе зібрати та подати всі необхідні довідки, щоб уникнути відмови через формальні помилки.
  • Захист ваших прав – фахівець забезпечить юридичний супровід у випадку відмови чи заниження виплат.
  • Максимальна сума компенсації – досвідчений юрист знає, як довести ваші права на належну виплату та соціальні гарантії.
  • Економія часу та нервів – замість складної бюрократії ви отримуєте професійну допомогу, яка значно прискорить процес.
  • Захистимо ваші права у разі відмови виплатити ОГД у судовому порядку

Не ризикуйте своїми законними виплатами – довірте справу професіоналам! Звертайтеся за консультацією просто зараз!

Більше корисної інформації та успішних кейсів:

document

document

document

document

  

Останні публікації