Звільнення з військової служби у зв’язку з погіршенням стану здоров’я є важливим аспектом правового регулювання військової служби в Україні. Кожен військовий, виходячи на поле бою для захисту Держави розраховує на легітимність зі сторони командування, що стосується його здоровʼя. Але саме на війні наші захисники «гублять» (якщо звісно так можна висловитися) своє здоровʼя. Отримуючи поранення, травмування чи просто через розвиток наявних захворювань придатність до служби військових обмежується.
Однак звільнитися з військової служби за станом здоровʼя військовий може лише у двох випадках (непридатність та інвалідність) про які описано нижче. Про порядок, підстави та умови звільнення зі служби по стану здоровʼя детально описано в цій статті. Читайте далі.
ЗМІСТ
1. Хто має право на звільнення за станом здоров'я
Право на звільнення зі служби за станом здоров’я в 2025 році мають право військовослужбовці, які є непридатними до служби або військовослужбовці, в яких є наявна інвалідність.
Це визначається в ході медичного огляду чи відповідного медичного обстеження, в результаті чого є відповідні документи, які підтверджують непридатність до служби чи інвалідність.
Такі фактори, як вік військового, строк служби чи термін перебування в бойових діях не мають значення для звільнення з військової служби за станом здоров’я.
2. Підстави для звільнення у 2025 році через стан здоровʼя
Існують два випадки, за допомогою яких можна звільнитися з військової служби в 2025 році по стану здоровʼя – це непридатність до служби та інвалідність. Обидва випадки виникають через фізичний чи психічний стан здоров’я, що перешкоджає виконанню обов’язків військовослужбовця. Кожен з них має свої юридичні та медичні критерії, що дають право на звільнення, і важливо, щоб відповідні рішення приймалися на основі детальних медичних обстежень та висновків.
І так, розглянемо детальніше кожен із таких випадків.
Випадок 1 – непридатність до служби
В даному випадку саме рішення ВЛК про непридатність є підставою для звільнення зі служби.
ВЛК, яка проводить медичний огляд у зв’язку з погіршенням стану здоров’я визначає на основі медичних висновків ступінь придатності до служби.
Якщо відносно Вас за результат проходження медичного огляду ВЛК ухвалені одне з наступних рішень рішення, то ви маєте право на звільнення зі служби по стану здоровʼя:
-
Непридатний до служби (військової служби),
-
Непридатний до служби (військової служби) із виключенням з обліку військовозобов’язаних,
-
Тимчасово непридатний до служби з переоглядом (строк переогляду може визначатися в проміжку від 6 місяців до року).
Рішення ВЛК про непридатність, яке є підставою для звільнення з військової служби оформлюється свідоцтвом про хворобу, яке підлягає затвердженню органом ВЛК вищого рівня – штатною ВЛК.
При прийняття рішення про непридатність до служби військовий підлягає обовʼязкову звільненню. Продовжувати службу він не може навіть на підставі власного бажання, за добровільною згодою.
За довідкою ВЛК про непридатність повну особа не лише звільняється зі служби, а й підлягає повному виключенню з військового обліку.
- Ніколи в майбутньому її повторно не зможуть мобілізувати.
- Також її не можуть направляти на повторні медичні огляди (наприклад для підтвердження непридатності).
Якщо ж особу визнають непридатною лише тимчасово, то з обліку особа не виключається, однак така особа має право на відстрочку від мобілізації по стану здоровʼя. При настанні строку переогляду, визначеного у свідоцтві про хворобу особа направляється на повторний огляд. Перелік хвороб які звільняють від мобілізації визначений Наказом №402. Але для відстрочки від мобілізації по стану здоровʼя особу також мають визнати непридатною, зокрема тимчасово.
Випадок 2 – інвалідність
Військовий має право на звільнення з військової служби по інвалідності. Таке право у військових було не завжди та додалося до переліку підстав для звільнення зі служби лише в травні 2024 року.
Звільнитися зі служби військовий може з будь-якою групою інвалідності:
-
першою,
-
другою,
-
третьою
Інвалідність підтверджується довідкою МСЕК або пенсійним посвідченням, посвідченням особи з інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС.
Часткова втрата працездатності, яка не призвела до інвалідності не є підставою для звільнення зі служби.
Якщо інвалідність військового прострочена, то він все одно має право на звільнення зі служби.
Звільнення військового по власній інвалідності може відбуватися лише при його заявленні про бажання припинити проходити військову службу шляхом подачі рапорту.
Після звільнення військового по інвалідності він може оформити відстрочку від мобілізації.
3. Які документи потрібні для звільнення за станом здоров'я?
Наголошуємо, що правильно написаний рапорт із чітко обґрунтованою підставою для звільнення, із зазначенням всіх необхідних даних та додані до нього необхідні документи значно швидше пришвидшують процес звільнення та забезпечують 90% успіху в даній справі.
Як вже зазначалося, що є два випадки, за якими можна звільнитися з військової служби за станом здоров’я в 2025 році. Для кожного випадку необхідно подавати документи, які підтверджують підставу для комісування за станом здоров’я.
По-перше, в обох випадках потрібно подавати рапорт про звільнення, до якого додавати відповідні документи. Тепер зазначимо документи, які необхідні для звільнення зі служби у кожному з випадків випадках.
- У випадку, якщо підставою для звільнення з військової служби за станом здоров’я є непридатність до військової служби, то в такому разі необхідно зазначати в рапорті дану підставу, висловити свою позицію, посилаючись на законодавство та долучити документи, які підтверджують непридатність до служби. Тобто, в такому випадку потрібно надати довідку (висновок) ВЛК, в якій зазначено про непридатність до військової служби.
- У випадку, якщо підставою для звільнення з військової служби за станом здоров’я є інвалідність, то в рапорті необхідно зазначити дану підставу, та долучити необхідні документи. Тобто, такому разі, потрібно підтвердити інвалідність (1,2,3 групи). Інвалідність, в свою чергу, можна підтвердити такими документами:
- довідкою до акту огляду МСЕК;
- витягом з рішення експертної команди з ОПФО;
- пенсійним посвідченням,
- посвідченням особи з інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС.
4. Як подати рапорт на звільнення: порядок і строки
Рапорт на звільнення з військової служби за станом здоров’я в 2025 році потрібно подавати своєму безпосередньому командиру. За необхідності, такий рапорт з підтверджуючими документами можна подавати через вище командування (оперативне командування, Командування Сухопутних військ ЗСУ, Міноборони). Варто зауважити, що при подачі рапорту необхідно зафіксувати дану процедуру. Це може бути вхідний номер на примірнику рапорту, підпис командира чи особи, яка прийняла рапорт, про те, що дійсно рапорт був поданий військовослужбовцем.
Після того, як військовослужбовець належним чином подав рапорт, командир розглядає відповідний рапорт та в результаті приймає рішення.
Строки розгляду рапорту передбачені законодавством. І так, строки розгляду рапорту не повинні перевищувати 14 днів.
5. Що робити у разі відмови у звільненні?
Трапляються випадки, коли командування військової частини відмовляє в звільненні з військової служби за станом здоров’я відповідно до поданого рапорту. І таких випадків зустрічається доволі немало. В такому випадку необхідно вчиняти активні дії з метою реалізації свого законного права.
Алгоритм дій, якщо відмовили в звільненні з військової служби за станом здоров’я:
- Необхідно отримаи письмову відповідь з військової частини.
- Необхідно впорядкувати всі документи (які підтверджують підставу для звільнення з військової служби).
- Потрібно звертатися до суду для оскарження відмови у звільненні. В позовній заяві потрібно чітко висловити свою позицію, обґрунтувати, чому військова частина вчинила неправомірно і чому суд має вирішити справу саме на користь військовослужбовця. Позицію потрібно будувати, посилаючись на чинне законодавство України. До позовної заяви необхідно долучити всі документи, які підтверджують підставу для звільнення, а також докази подачі рапорту, відповідь, яку надала військова частина стосовно розгляду рапорту.
6. Часті запитання
Як військовому звільнитися з за станом здоров'я?
Для того, щоб військовому звільнитися за станом здоров'я в 2025 році потрібно подати рапорт про звільнення, зазначивши підставу для звільнення за станом здоров'я – інвалідність або непридатність до служби згідно висновку ВЛК.
Яка сума виплачується при звільненні з ЗСУ за станом здоров'я?
При звільнення з ЗСУ за станом здоров'я виплачують грошову суму в розмірі 50% від грошового забезпечення (місячного) за кожний рік військової служби.
Скільки діє висновок ВЛК про непридатність?
Висновок ВЛК про непридатність діє в кожному випадку по-різному, в залежності від ситуації. Якщо ВЛК визначила тимчасову непридатність, то через 6-12 місяців потрібно пройти ВЛК (про що зазначено в довідці ВЛК). Якщо ж визначено повністю непридатність, то особа підлягає виключенню з військового обліку і повторно проходити медичний огляд не потрібно.
Скільки часу займає звільнення з військової служби за станом здоров'я?
Рапорт про звільнення з військової служби повинен був розглянутий протягом 14 днів. Однак, на практиці, процес звільнення може тривати довше, в залежності від військової частини. І так, такий процес може тривати близько місяця.
Висновок
Звільнення з військової служби у зв’язку зі станом здоров’я є процедурою, що має чітко визначені правові рамки. Для військовослужбовця важливо своєчасно звертатися до медичних установ та забезпечити правильне документальне оформлення свого стану. Кожен випадок вимагає індивідуального підходу та врахування не лише медичних аспектів, але й соціальних прав особи після звільнення.
У разі виникнення запитань, проблем чи потреби в допомозі для звільнення з військової служби, звертайтесь до нашої юридичної компанії! Ми швидко та ефективно допоможемо вирішити ваше питання та надати ефективну юридичну допомогу.
Також вам може бути цікаво:
- Як звільнитися зі служби по інвалідності батьків.
- Як відбувається переогляд інвалідності у 2025 року.
Більше корисної інформації та успішних кейсів: