БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗА НОВИМ ПОРЯДКОМ

БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗА НОВИМ ПОРЯДКОМ

Зв’язатися з юристами практики
+380634567237

Зв'язатися з нами

Зв'язатися з нами

Ваше повідомлення успішно надіслано

Розрахувати вартість послуг

Ваше питання стосується мобілізації?
Ваше питання стосується проходження військової служби (звільнення, відпустка, компенсація)?
Ваше питання стосується ВЛК?
Ваше питання стосується виїзду за кордон?
Інші

Розрахувати вартість послуг

Ваше повідомлення успішно надіслано

БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗА НОВИМ ПОРЯДКОМ

За підсумком двох місяців дії нового порядку бронювання підприємствами військовозобов’язаних працівників можемо резюмувати, що з однієї сторони значна частина питань, що виникали в ході бронювання за старою процедурою втратила свою актуальність.

Однак, на жаль, при реалізації деяких положень Постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 залишилися норми, які потребують більш детального уточнення центральними виконавчими органами відповідних галузевих спрямувань.

Тож, у даній статті пропонуємо зупинитися на основних моментах бронювання військовозобов’язаних працівників під час дії воєнного стану.

Які підстави для здійснення бронювання військовозобов’язаних працівників?

  • Доведення мобілізаційного завдання (замовлення)

Передусім забронювати своїх працівників і фактично отримати право на відстрочку від призову мають право підприємства, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення).

Мобілізаційне завдання (замовлення) може встановлюватися районною або обласною військовою (державною) адміністрацією та полягає у зобов’язані поставити товар (продукцію).

За результатом доведення мобілізаційного завдання між підприємством та військовою (державною) адміністрацією, а інколи за дорученням останніх органами місцевого самоврядування підписується договір на виконання мобілізаційного завдання.

Власне наявність такого договору є підставою для здійснення бронювання працівників підприємства.

Разом з тим, у нашій практиці траплялися випадки коли замість договору на виконання мобілізаційного завдання видавалися інші документи, зокрема підписувалося спільне рішення про виконання певної діяльності.  Однак, вважаємо, що відсутність договору на виконання мобілізаційного завдання, за наявності розпорядження про доведення такого не може бути підставою для відмови у бронюванні військовозобов’язаних працівників.

Власне, якщо ви зіткнулися з протилежною думкою можновладців, в даній ситуації доцільно отримати окреме роз’яснення галузевого органу управління сфери економіки.

  • Здійснення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для Збройних Сил, інших військових формувань

Окремою підставою для бронювання військовозобов’язаних працівників є виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань.

Фактично законодавством не визначається переліку товарів, послуг, робіт виробництво, надання або виконання яких надає право здійснити бронювання.

Вочевидь, до таких відноситься товар, інша продукція військового призначення, ремонт та технічне обслуговування військової техніки.

Також юристи нашої компанії мали справу зі спільними рішення про конструкторське розроблення прототипів запчастин військової техніки.

Тож, маючи контракт на поставку продукції необхідної для Збройних Сил України або ремонт військової техніки чи інший документ про замовлення, виготовлення товару чи розроблення прототипів, підприємство може звернутися з відповідним пакетом документів для здійснення бронювання військовозобов’язаних працівників.

Іконка

  • Підприємство є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 затверджено порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Фактично новим порядком надано можливість кожному підприємству, незалежно від його галузі діяльності, пройти процедуру бронювання власних працівників. Однак, таке підприємство повинно відповідати щонайменше трьом критеріям критичності, за деяких винятків.

Серед таких критеріїв можна виділити:

  • податковий критерій – загальна сума податків, зборів, платежів, нарахованих, утриманих та сплачених до бюджетів, крім митних платежів, протягом звітного податкового року повинно перевищувати еквівалент 1,5 млн. євро;
  • валютний критерій – сума надходжень в іноземній валюті за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро,;
  • за розміром середньої заробітної плати – на підприємстві середній показник такої не повинен бути менший за розмір середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату);
  • відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Звертаємо увагу, що статус критично важливого підприємства надається центральними органами галузевого управління або обласними військовими (державними) адміністраціями згідно затверджених останніми критеріями. У сфері сільського господарства та агровиробництва Мінагрополітики видано Наказ від 21 лютого 2023 року за № 223, яким затверджені критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період;
  • інші критерії.

Які умови бронювання працівників за новим порядком?

Передусім обмежено кількість працівників, що може бути заброньовано підприємством, зокрема такий показник повинен становити 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства.

Тобто, при визначені 50 відсотків військовозобов’язаних осіб не враховуються жінки, окрім тих, що перебувають на військовому обліку, а також особи, що мають статус призовників.

Водночас за наявності належного обґрунтування кількість працівників, що підлягають бронюванню може перевищувати 50 відсотків військовозобов’язаних працівників підприємства. Таке обґрунтування не повинно включати абстрактні тези та належним чином підлягає документальному підтвердженню.

Нововведенням також є можливість здійснювати бронювання керівників підприємств та їх заступників незалежно від їх військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Як і раніше, є дефіцитні військово-облікові спеціальності, що не підлягають бронюванню, за деяких винятків.

Який порядок бронювання за Постановою № 76 від 27 січня 2023 року?

Процедура бронювання за Постановою № 76 від 27 січня 2023 року частково змінена.

Передусім пакет документів визначається залежно від підстав здійснення бронювання, однак спільним для усіх є складання списків військовозобов’язаних працівників, довідки про кількість військовозобов’язаних, а також обґрунтування підстав бронювання.

Належно складений та звірений пакет документів подається до уповноваженого органу, зокрема військової (державної) адміністрації, чи іншого органу державної влади, у сфері управління якого перебуває підприємство.

Наразі, списки погоджуються не Міністерством оборони України, а Генеральним штабом Збройних Сил України.

Наказ про бронювання видається Мінекономіки за погодженими Генеральним штабом списками військовозобов’язаних працівників підприємства.

 Юристи CHERNIKOV & PARTNERS на професійній основі займаються процедурою бронювання військовозобов’язаних працівників. Зокрема, починаючи з 2022 року ми допомогли забронюватися господарствам агарного сектору та підприємствам, що діють у сфері лізингу, ремонту та  обслуговування техніки.

Тож, якщо Ви опинилися перед наступними питаннями:

  • Чи має підприємство право на бронювання власних працівників?
  • Як забронюватися у 2023 році?
  • Як правильно підготувати необхідний пакет документів для бронювання?
  • Подані документи не розглядаються або відмовляють у бронюванні?
  • Процес бронювання затягнувся, і ваші звернення ігноруються?

юристи CHERNIKOV & PARTNERS раді будуть взяти дане питання під свій контроль та допомогти Вам з бронюванням військовозобов’язаних працівників.