Ситуація, коли загинув брат на війні, є трагічною і болючою не лише в емоційному плані, а й в юридичному. У випадку з мобілізацією на особливий період важливо розуміти, які права має особа, котра пережила таку втрату. Одна з найважливіших питань, з яким стикаються родичі загиблих, — якщо загинув брат на війні чи можуть мобілізувати? У цьому матеріалі ми детально розглянемо, які є юридичні підстави для відстрочки від мобілізації в такій ситуації, як правильно отримати відстрочку та які документи необхідні для цього.
ЗМІСТ
- Чи має право брат загиблого на відстрочку від мобілізації у 2025 році?
- Як отримати відстрочку через загибель брата у 2025 році?
- Які документи необхідні для відстрочки?
- Що робити, якщо військкомат відмовляє у відстрочці?
- Часті запитання щодо мобілізації родичів загиблих військових
- Якщо загинув батько на війні чи можуть забрати сина?
- Висновки
Чи має право брат загиблого на відстрочку від мобілізації у 2025 році?
Згідно з чинним законодавством України, особи, чиї близькі родичі загинули під час проведення АТО або в результаті збройної агресії Російської Федерації, можуть мати право на відстрочку від мобілізації у 2025 році.
Законодавство конкретно вказує на те, що особи, які є повнорідними або неповнорідними братами загиблих військовослужбовців чи працівників інших державних структур, що брали участь у війні, мають право на відстрочку.
Законодавство також передбачає певні обмеження і деталі, додаткові питання, зокрема, якщо загинув двоюрідний брат на війні чи можуть мобілізувати? Можуть, оскільки у такому випадку ви не підпадаєте під головну вимогу для відстрочки – під час участі (забезпеченні проведення) в АТО чи під час захисту Батьківщини через агресію Російської Федерації загинув саме хтось із близьких родичів.
До близьких родичів, станом на 2025 рік, віднесено чоловіка, дружину, сина, доньку, батька, мати, поовнорідних чи неповнорідних братів та сестер.
Проте важливо розуміти, що відстрочка від мобілізації не є автоматичною — це право, яке треба правильно оформити та підтвердити відповідними документами. Законодавство також передбачає певні обмеження і деталі.
Отже, брат загиблого має право на відстрочку від мобілізації за наступних підстав:
- Близький родич загинув під час АТО, будучи військовим;
- Близький родич працював на підприємстві, яке забезпечувало проведення АТО і загинув на території під час забезпечення заходів проведення АТО;
- Близький родич був добровольцем у добровольчому формування, загинув у районі АТО і добровольче формування включили до складу військових формувань чи правоохоронних органів;
- Близький родич був добровольцем у добровольчому формування і загинув у районі АТО, але добровольче формування не включили до складу військових формувань чи правоохоронних органів;
- Близький родич був військовослужбовцем, починаючи з початку 2022 року і загинув під час захисту Батьківщини під час дії воєнного стану, у зв’язку з агресією Російської Федерації.
Тобто, відповідь на питання «якщо загинув брат на війні чи можуть мобілізувати» досить проста – щоб вас не мобілізували, треба оформлювати відстрочку!
2. Як отримати відстрочку через загибель брата у 2025 році?
Процес отримання відстрочки в разі загибелі брата виглядає наступним чином:
- Збір документів для підтвердження загибелі. Перш за все, потрібно зібрати офіційні документи, що підтверджують факт та обставини загибелі брата під час під час АТО чи вже після 24.02.2022.
- Підготовка заяви. Особа, яка має право на відстрочку, повинна написати на отримання відповідної відстрочки. Заява повинна бути подана до ТЦК та СП, у якому особа перебуває на відповідному військовому обліку.
- Подання заяви та документів. Подайте заяву разом з усіма необхідними документами до відповідного ТЦК та СП. Співробітники органів мобілізації розглядають документи і ухвалюють рішення про надання відстрочки.
- Отримання рішення. За законом, рішення про відстрочку від мобілізації приймається впродовж 7 календарних днів з моменту подачі документів. Якщо рішення буде позитивним, особа отримує підтвердження у вигляді довідки.
3. Які документи необхідні для відстрочки?
Кожна підстава є унікальною і має свій власний перелік документів, які необхідно надати:
- Якщо близький родич загинув під час АТО, будучи військовим, необхідно надати наступні документи для оформлення відстрочки:
- Документи, які підтвердять родинні зв’язки із загиблим братом, зокрема, це свідоцтва про народження або посвідчення члена сім’ї загиблого ветерана війни або витяг з ЄДР ветеранів війни;
- Документи, які підтвердять факт та обставини загибелі брата під час участі в АТО чи забезпеченні проведення АТО – це може бути сповіщення, акт службового розслідування, наказ про виключення брата зі списків військової частини, висновок судмедексперта. Головне, щоб у таких документах було зазначено, що брат загинув під час участі в АТО.
- Копія рішення суду про визнання брата померлим, якщо таке приймалось
- Якщо близький родич працював на підприємстві, яке забезпечувало проведення АТО і загинув на території під час забезпечення проведення заходів АТО:
- Документи, які підтвердять родинні зв’язки із загиблим братом, зокрема, це свідоцтва про народження або посвідчення члена сім’ї загиблого Захисника або витяг з ЄДР ветеранів війни;
- Документи, які підтвердять факт та обставини загибелі брата під час забезпечення заходів проведення АТО - наказ Антитерористичного центру (АЦ) про залучення до АТО, висновок судмедексперта;
- Копія рішення суду про визнання брата померлим, якщо таке приймалось
- Якщо близький родич був добровольцем у добровольчому формування, загинув у районі АТО і добровольче формування включили до складу військових формувань чи правоохоронних органів:
- Наказ АЦ про участь чи забезпечення проведення заходів АТО;
- Документи, які підтвердять родинні зв’язки із загиблим братом, зокрема, це свідоцтва про народження або посвідчення члена сім’ї загиблого Захисника або витяг з ЄДР ветеранів війни;
- Копія рішення суду про визнання брата померлим, якщо таке приймалось;
- Документи, які підтвердять факт та обставини загибелі брата під час участі (забезпечення проведення) в АТО - це може бути сповіщення, акт службового розслідування, наказ про виключення брата зі списків військової частини.
- Якщо близький родич був добровольцем у добровольчому формування і загинув у районі АТО, але добровольче формування не включили до складу військових формувань чи правоохоронних органів:
- Наказ АЦ про участь чи забезпечення проведення АТО;
- Документи, які підтвердять родинні зв’язки із загиблим братом, зокрема, це свідоцтва про народження або посвідчення члена сім’ї загиблого Захисника або витяг з ЄДР ветеранів війни;
- Копія рішення суду про визнання брата померлим.
- Якщо близький родич був військовослужбовцем, починаючи з початку 2022 року і загинув під час захисту Батьківщини під час дії воєнного стану, у зв’язку з агресією Російської Федерації:
- Документи, які підтвердять родинні зв’язки із загиблим братом, зокрема, це свідоцтва про народження або посвідчення члена сім’ї загиблого Захисника або витяг з ЄДР ветеранів війни
- Документи, що підтвердять факт та обставини загибелі брата під час захисту Батьківщини під час дії воєнного стану – сповіщення або копія акта службового розслідування, або наказ про виключення брата зі списків військової частини. Головне, щоб у таких документах було зазначено, що брат загинув під час забезпечення національної безпеки тощо.
Також є список документів, який є більш загальним абсолютно для всіх осіб, хто хоче оформити собі відстрочку:
- Копія паспорта особи, що подає заяву. Це необхідно для підтвердження вашої особи та родинних зв’язків із загиблим.
- Копія документів про реєстрацію місця проживання заявника. Якщо у вас паспорт формату «книжечка», то просто перевірте, щоб у Вас була зазначена актуальна інформацію про реєстрацію місця проживання. А от власникам ID-картки доведеться додатково надавати витяг про місце реєстрації, який можна з легкістю сформувати через портал Дія.
- Копія військово-облікового документа. Військовозобов’язані мають звертатися із заявою про оформлення відстрочки до того ТЦК та СП, де вони перебувають на відповідному військовому обліку, а одним з підтверджень вашого перебування на обліку у ТЦК та СП є саме ваш ВОД.
4. Що робити, якщо військкомат відмовляє у відстрочці?
Саме головне в такому випадку отримати саме письмову відмову, тільки в такому випадку ви в подальшому зможете захистити своє право у вищестоящих органів або в суді. Якщо немає можливості отримати письмову відмову – адвокат своїм запитом може витребувати її. В 2024 році по такій підставі було багато відмов через відсутність судового рішення про зниклого безвісти родича, через колізію правових норм, але в 2025 році її виправили, том відмов повинно бути намагато менше.
Іноді відмови бувають і з формальних причин, наприклад, не додали якийсь документ або нечитабельна копія. Тому не панікуємо, а повертаємося до першого пункту і намагаємося дізнатися причину.
Також про засоби захисту від незаконних дій ТЦК можете ознайомитися в нашій наступній статті.
5. Часті запитання щодо мобілізації родичів загиблих військових
Чи можна виїзжати за кордон? Так, але перед цим потрібно оформити належними чином відстрочку від мобілізації (отримати письмову довідку) та військово-обліковий документ.
Чи потрібне рішення суду? Як писав вище, рішення суду про встановлення факту, що особа зникла безвісти не потрібно. Більше детально про це можете ознайомитися в наші статті.
Як швидко дають відстрочку? Якщо все добре з документами, то за 1-2 тижня ТЦК позитивно розгляне вашу заяву.
Чи зобов’язково йти в ТЦК, щоб подати заяву? Не завжди, якщо ви перебуваєте на обліку і повний порядок з документами, можливо скористатися засобами поштового зв’язку. Про це також більш детально можете ознайомитися в нашій статті.
6. Якщо загинув батько на війні чи можуть забрати сина?
Тут абсолютно дзеркальна ситуація як у випадку з братом, тому син має повне право на отримання відстрочки від мобілізації. Але нагадую, відстрочка – це ваше право, а не обов’язок ТЦК, тому якщо маєте таку підставу і не бажаєте мобілізовуватися – подайте про це відповідну заяву.
7. Висновки
Отже, якщо загинув брат на війні чи можуть мобілізувати? Ні, але для цього важливо зібрати необхідні документи, подати заяву в відповідний ТЦК та СП та чекати на рішення. Враховуючи те, що надання відстрочки є правом особи, а не прямим обов’язком держави, кожен випадок розглядається індивідуально, тому важливо надати всі документи, що підтверджують вашу ситуацію.
Для того, щоб отримати відстрочку, важливо мати підтвердження родинних зв’язків і документи щодо обставин загибелі брата, а також дотримуватися всіх вимог щодо подачі документів у 2025 році.
Не забувайте, що законодавство може змінюватися, тому у разі виникнення питань щодо відстрочки від мобілізації, звертайтеся до нашої компанії задля вирішення усіх питань! До того ж, більшість наших клієнтів звертаються до нас повторно для продовження відстрочки, щоб мінімізувати ризик отримання відмови.
Більше корисної інформації та успішних кейсів: