У сучасних умовах забезпечення обороноздатності держави та підтримання належного рівня військової дисципліни є одним із ключових завдань Збройних Сил України. Інститут дисциплінарної відповідальності військовослужбовців виступає важливим елементом правового регулювання у військовій сфері. Дотримання військової дисципліни є основою ефективної бойової підготовки, організованості та злагодженості дій особового складу. Тема дисциплінарної відповідальності військовослужбовців наразі є дуже актуальною, оскільки кожного дня проводиться багато службових розслідувань стосовно самовільного залишення військової частини. Службове розслідування проводиться за наслідком того, якщо військова частина бачила у діях військовослужбовця ознаки адміністративного або кримінального правопорушення. Тому розуміння сутності дисциплінарної відповідальності, її правових основ та механізмів реалізації має не лише теоретичне, а й практичне значення для правопорядку в армії.
У цій статті ми розглянемо:
- Що таке дисциплінарна відповідальність військовослужбовців?
- Види дисциплінарних стягнень військовослужбовців та правові наслідки
- Часті запитання
- Чи є можливість оскаржити дисциплінарне стягнення та як це зробити?
- Наш успішний кейс
- Висновок
Що таке дисциплінарна відповідальність військовослужбовців?
Дисциплінарна відповідальність військовослужбовців— це встановлена законом система заходів впливу на військовослужбовців за порушення військової дисципліни. Це особливий вид відповідальності, що застосовується на підставі недотримання військової дисципліни та встановлених правил поведінки у Збройних Силах. Вона передбачає застосування до особи, яка вчинила дисциплінарний проступок, відповідного заходу стягнення, що має на меті відновлення правопорядку, виховання особового складу в дусі поваги до військових норм і сприяння зміцненню організаційної дисципліни.
Особливість дисциплінарної відповідальності віськовослужбовців полягає в тому, що вона регулюється не лише загальними нормами адміністративного права, але й спеціальними положеннями військових статутів. Її застосування є швидким, чітко визначеним процесом, у межах якого командир (начальник) уповноважений накладати дисциплінарні стягнення на підлеглих військовослужбовців.
Таким чином, дисциплінарна відповідальность віськовослужбовців виконує ключову роль у забезпеченні належного функціонування військових формувань, підтриманні внутрішнього порядку та підвищенні бойової готовності.
Види дисциплінарних стянень військовослужбовців та правові наслідки
📍Зауваження – це повідомлення командира у письмовому форматі, в якому міститься інформація про недотримання військової дисципліни без накладення матеріальних або фінансових санкцій. Таке дисциплінарне стягнення застосовується у випадках незначних порушень і виконує функцію застереження, попереджаючи військовослужбовця про можливість суворіших наслідків у разі повторення недисциплінованої поведінки.
📍Догана – це найбільш розповсюджений вид дисциплінарного стягнення. Оголошення догани військовослужбовцям застосовується для незначних правопорушень. Якщо проводити паралель, якщо у випадку сзч та службового розслідування та після його закінчення вч встановила, що були дійсно ознаки сзч і ознаки цього правопорушення мають ознаки кримінального правопорушення, в такому разі винесення догани буде м’яким дисциплінарним стягненням за такий вид правопорушення.
📍Сувора догана – це посилений захід дисциплінарного впливу, який застосовується у випадках повторного порушення військової дисципліни або в разі вчинення більш серйозних порушень.
📍Звільнення з посади – цей вид дисциплінарного стягнення передбачає звільнення військовослужбовця з займаної посади у зв’язку з серйозними порушеннями або регулярним недотриманням вимог військової служби.
📍Звільнення з військової служби – це найсуворіша форма дисциплінарного покарання, яка застосовується у випадках грубих або багаторазових порушень, а також коли особа визнана непридатною для подальшого проходження військової служби.
Суттєві моменти, які можуть зменшити ступінь відповідальності, який буде застосовано: термін служби військовослужбовця, стан здоров’я, чи визнає він свою вину, чи має військовослужбовець заслуги, це повинно враховуватись командиром при прийнятті рішення про накладення дисциплінарного стягнення.
Часті запитання
❔Хто має право накладати дисциплінарні стягнення?
Право на це має командир (начальник), у межах своїх повноважень, визначених статутами та законодавством.
❔Чи можна оскаржити дисциплінарне стягнення?
Так, військовослужбовець має право подати скаргу у встановленому порядку, зокрема до вищого командування або до суду.
❔Який строк передбачений для оскарження дисциплінарного стягнення в разі незгоди?
Передбачений строк для оскарження 1 місяць від дня застосування дисциплінарного стягнення.
❔Чи можливо накласти дисциплінарне стягнення на весь підрозділ за порушення однієї особи?
Однозначно, ні, це заборонено, відповідати за недотримання військової дисципліни повинна лише винна особа, яка вчинила порушення.
❔Яка різниця між доганою і суворою доганою та за що дають сувору догану?
Сувора догана є жорсткішим покаранням і застосовується за повторні або грубі порушення.
❔Яка сума передбачена за сувору догану ЗСУ?
У Збройних Силах України накладення дисциплінарного стягнення у вигляді суворої догани не передбачає прямого фінансового штрафу. Проте воно впливає на розмір щомісячної премії військовослужбовця. Зокрема, при наявності однієї незнятої суворої догани, військовослужбовець отримує 80% від встановленого розміру щомісячної премії .
У разі накопичення кількох дисциплінарних стягнень (доган або суворих доган) розмір премії зменшується наступним чином:
- Два незнятих стягнення — 60% премії
- Три незнятих стягнення — 50% премії
- Більше трьох стягнень або притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності — премія не виплачується.
Таким чином, оголошення суворої догани не є прямим фінансовим штрафом, але суттєво впливає на розмір щомісячної премії військовослужбовця.
❔Який порядок оголошення догани військовослужбовцям?
✅ командир (начальник) фіксує факт вчинення військовослужбовцем дисциплінарного проступку — недисциплінованої або неправомірної поведінки, яка порушує встановлені правила.
✅ до накладення стягнення командир зобов’язаний об’єктивно зібрати та вивчити всі обставини події. За потреби може бути проведена службова перевірка.
✅ військовослужбовцю обов’язково надається право дати письмове пояснення щодо своїх дій або бездіяльності. Відмова від пояснень не зупиняє процесу, але фіксується в акті.
✅ командир на основі зібраної інформації приймає рішення про доцільність застосування дисциплінарного стягнення — у цьому випадку догани.
✅ наказ (усний або письмовий, залежно від ступеня порушення) доводиться до відома військовослужбовця. Він має бути ознайомлений під підпис або у присутності свідків.
✅ інформація про догану вноситься до особової справи військовослужбовця та інших необхідних документів.
Таким чином, порядок оголошення догани має бути чітко дотриманою, законною і неупередженою, що гарантує дотримання прав військовослужбовця та зміцнення військової дисципліни.
❔Чи впливають пом'якшувальні обставини на вид дисциплінарного покарання?
Так, командир зобов’язаний враховувати заслуги, стан здоров’я, термін служби та інші обставини.
❔Яке дисциплінарне стягнення, що застосовується є найсуворішим?
Найсуворішим заходом є звільнення з військової служби.
❔Скільки часу зберігається запис про дисциплінарне стягнення?
Як правило, дисциплінарне стягнення знімається або втрачає чинність після 1 року, якщо не було нових порушень.
❔Чи можна отримати декілька дисциплінарних стягнень одночасно?
Відповідно до чинного законодавства— ні, за одне порушення може бути накладене лише одне стягнення.
❔Чи враховується дисциплінарне стягнення при присвоєнні звання?
Так, наявність дисциплінарних стягнень може негативно вплинути на проходження служби та кар’єрне зростання.
Чи є можливість оскаржити дисциплінарне стягнення та як це зробити?
1. Подання скарги до вищого командування з метою перегляду та скасування винесеної догани. Якщо Ви не згодні з дисциплінарним стягненням, його можна оскаржити до:
- Міністерства оборони України;
- Національної гвардії України;
- вищого командира військової частини;
- вищого військового формування, наприклад, якщо ваша військова частина відноситься до об’єднаного командування Північ;
- уповноваженої президента України зі захисту прав військових та членів їх сімей.
Тобто, органів до яких можна звернутись дуже багато, але найбільш компетентними є вищестоячі, оскільки куди б Ви не подали скаргу, вона буде перенаправлена до вищого командування.
2. Звернення до суду з позовною заявою з вимогою визнати незаконним видання наказу про застосування до військовослужбовця дисциплінарного стягнення.
Який порядок дій?
✅ Необхідно отримати акт, матеріали службового розслідування та наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Це можна зробити юрист або військовослужбовець шляхом подання рапорту або направлення адвокатського запиту до відповідної військової частини;
✅ Слід уважно вивчити документи службового розслідування та проаналізувати наявну судову практику у подібних справах;
✅ Після перших 2 кроків на основі зібраної інформації готується скарга до вище стоячого органу або подача позовної заяви до суду з вимогою перегляду наказу про застосування до військовослужбовця дисциплінарного стягнення;
✅ У позовній заяві слід зазначити вимогу визнати дії командира військової частини неправомірними щодо видання наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності, а також зазначити про незаконність невиплати коштів;
✅ Просити скасувати оскаржуваний наказ та зобов’язати військову частину виплатити кошти, які не були нараховані без належних підстав;
✅ У разі позитивного рішення суд може скасувати оскаржуваний наказ та зобов’язати виплатити затримані кошти, а також стягнути з відповідача судовий збір і витрати на правову допомогу.
Наш успішний кейс
Пропонуємо для кращого сприйняття покрокової інструкції щодо оскарження дисциплінарного стягнення розглянути наш успішний кейс.
Суть справи: До нашого адвокатського об’єднання звернувся клієнт до якого було застосовано дисциплінарне стягнення за вживання алкогольних напоїв та він двічі позбавлений виплати щомісячної премії в серпні 2022 року та в грудні 2022 року.
Наш алгоритм дій:
✅ Наш юрист проаналізував ситуацію та всі наявні документи та підготував адвокатський запит до військової частини з метою отримання звітних документів стосовно нарахування та виплати клієнту додаткової винагороди та встановлення факту причин затримки позбавлення виплат через притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
✅ Військова частина надала відповідь, що додаткова винагорода не виплачувалась правомірно та затримок з нарахування та виплати додаткової винагороди не відбувалось.
✅ Після отриманої відповіді ми звернулись до суду з позовною заявою та описали всю ситуацію, що наш клієнт був дві позбавлений додаткової винагороди за одне і те саме правопорушення.
✅Суд погодився з нашими доводами та зазначив, що «заборонено за одне правопорушення накладати кілька дисциплінарних стягнень, накладати стягнення на весь особовий склад підрозділу замість притягнення до дисциплінарної відповідальності безпосередньо винних осіб». Позивача було правомірно позбавлено додаткової винагороди в місяць в якому було скоєне правопорушення, тобто в серпні 2022 року, за вчинений дисциплінарний проступок- вживання алкогольних напоїв/перебування стані алкогольного сп'яніння. Однак, у грудні 2022 у військової частин не було правових підстав для позбавлення позивача права на отримання додаткової винагороди.
Висновок
Дисциплінарна відповідальність військовослужбовців є невід’ємною складовою правового механізму забезпечення порядку та організованості у Збройних Силах України. Вона виконує як виховну, так і каральну функцію, сприяючи зміцненню дисципліни, запобіганню правопорушенням та формуванню у військовослужбовців відповідального ставлення до виконання службових обов’язків. Правове регулювання дисциплінарної відповідальності базується на Конституції України, статутах Збройних Сил та інших нормативно-правових актах, що визначають підстави, порядок застосування дисциплінарних стягнень і гарантії прав військовослужбовців. Можна стверджувати, що чітке дотримання норм дисциплінарного законодавства є запорукою боєздатності армії, підтримання внутрішнього порядку та ефективного виконання військових завдань. Якщо Ви зіштовхнулись з дисциплінарним стягненням з яким Ви не згодні та готові його оскаржувати, радимо звернутись до наших юристів адвокатського об’єднання «Чернікови та партнери» та ми з радістю допоможемо у ситуації будь-якої складності.
Впевнена, Вам будуть цікаві наступні статті:
1. ЧИ МОЖНА ПОВЕРНУТИСЯ ІЗ СЗЧ В ІНШУ ВІЙСЬКОВУ ЧАСТИНУ?
2. ШТРАФ 17000 ГРИВЕНЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ОБОРОНУ
3. ПРИТЯГНЕННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА СТАН СП’ЯНІННЯ
Більше корисної інформації та успішних кейсів: